کد خبر : ۴۹۰۱۰۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
راه اندازی دپارتمان ایران شناسی در وین در آینده ای نزدیک

مقیم/ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش ارائه دروس مطالعاتی در زمینه فرهنگ، هنر، تاریخ و ادبیات ایران در دانشگاه وین را رویداد مهمی دانست و گفت:در چند سال آینده که خیلی دور نخواهد بود، دپارتمان ایران شناسی را راه اندازی خواهد کرد.

به گزارش مقیم  و به نقل از ایرنا، محمدرضا وصفی  در حاشیه مراسم تاسیس سرفصلهای ایران شناسی در دانشگاه وین گفت: دانشگاه وین برای اینکه دپارتمان ایران شناسی را راه اندازی کند تصمیم گرفته که این اقدام را در دو گام دنبال کند؛ در ابتدا دروس ایران شناسی را ارائه می کند و سپس با مشخص شدن استقبال دانشجویان ، در چند سال آینده که خیلی دور نخواهد بود، دپارتمان ایران شناسی را راه اندازی خواهد کرد. 
وی با بیان اینکه دروسی در زمینه فرهنگ ، هنر ، تاریخ و ادبیات به آموزش زبان فارسی در این دانشگاه اضافه شده است ، افزود: این اتفاق مهمی است و دروس ایران شناسی در حال حاضر به مثابه تخصص دوم دانشجویان این دانشگاه محسوب می شود؛ هر دانشجویی هر رشته ای که انتخاب کند می تواند این 24 واحد شامل 16 واحد ایران شناسی و 8 واحد زبان فارسی را نیز انتخاب کند و عملا تخصص دوم را در زمینه ایران شناسی می گیرد ؛ مثلا یک دانشجوی حقوق یا علوم سیاسی یا ارتباطات با گذراندن این دروس ، تخصص دومش را در حوزه فرهنگ و تمدن ایران اخذ می کند. 
وصفی خاطرنشان کرد: دانشجویان تمام رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی می توانند 24 واحد ارائه شده در زمینه ایران شناسی را انتخاب کنند و پیش بینی دانشگاه این است که تا پایان امسال بیش از 200 دانشجو از این دروس استقبال کنند و امیدواریم که در آینده ای نزدیک مدلی را که با این دانشگاه تعریف کرده ایم شکل بگیرد و هسته اولیه ای برای راه اندازی دوباره دپارتمان ایران شناسی در دانشگاه وین باشد. 
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد 100 سال پیش تا جنگ جهانی دوم ایران شناسی در دانشگاه وین بسیار پر رونق بود اما بعد با مشکلات اقتصادی پیش آمده و کمبود استاد و مسائل دیگر رو به ضعف نهاد هر چند در قرن نوزدهم در همین دانشگاه حتی کتابهای دو زبانه زیادی به زبانهای فارسی و آلمانی چاپ شده و مجموعه آثاری که در آن زمان به زبان آلمانی برگردان شده بسیار زیاد است و گنجینه ای از منابع علمی را به خودش اختصاص داده است. 
به گزارش ایرنا ، جشن تاسیس سرفصلهای ایران شناسی در دانشگاه وین چهارشنبه شب با حضور عبادلله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا وصفی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در وین و همچنین شماری از اساتید زبان فارسی و ایران شناسی اتریشی و شماری از دانشجویان ایرانی و اتریشی در دانشگاه وین برگزار شد. در این مراسم پروفسور 'برت فراگنر' ، دکتر 'کارلهاینز مورت' و دکتر 'فلوریان شوارتس' از اساتید زبان فارسی و ایران شناسی توضیحاتی درباره تاریخ و فرهنگ ایران و اهمیت راه اندازی مجدد دروس مطالعات ایرانی بیان کردند.
دانشگاه وین از ترم زمستان جاری دروس ایران شناسی را نیز علاوه بر آموزش زبان فارسی مجددا آغاز کرد و انتظار می رود با استقبال دانشجویان در آینده ای نزدیک دپارتمان ایران شناسی در این دانشگاه تاسیس شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رایزن     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi