کد خبر : ۴۸۹۰۷۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
برگزاری نشست ادبی «معرفی آثار ادبی مائده مرتضوی» در آنکارا

مقیم/ نشستی ادبی با عنوان «معرفی آثار ادبی مائده مرتضوی» در مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی آنكارا برگزار و در جریان این نشست استعدادهای ادبی بانوان ایرانی بررسي شد.

به گزارش مقیم، به همت رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا، نشست ادبی با موضوع «معرفی آثار ادبی مائده مرتضوی» با حضور حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان در آنكارا، جمعی از نویسندگان و علاقمندان به حوزه داستان‌نویسی از انجمن نویسندگان ترک «کیباتک» (نویسندگان ترک ترکیه، قبرس و آسیای مرکزی و قفقاز) در مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا، برگزار شد.

 صفرخانی در سخناني در اين نشست، به موضوع ادبیات فارسی و تحولات ادبی در ایران به ویژه در دوره معاصر، مشروطه و انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.

 رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به حضور زنان در عرصه ادبی کشور و توسعه حضور زنان در حوزه داستان‌نویسی و شعر و رمان افزود: انقلاب اسلامی ایران زمینه و بستری مناسب برای ظهور استعدادهای ادبی بانوان ایرانی فراهم ساخته است.

 صفرخانی به نقش ادبیات در توسعه همگرایی ایران و ترکیه پرداخت و ضمن برشمردن اشتراکات تاریخی، فرهنگی، ادبی و هنری دو کشور، ضرورت شناخت بیشتر نسبت به ادبیات دو کشور را مورد تأکید قرار داد.

 محمد خانی، معاون بین‌الملل مؤسسه شهر کتاب با اشاره به عدم شناخت دقیق و کامل نویسندگان و شاعران و داستان‌نویسان ترکیه در ایران، بر ضرورت تلاش برای معرفی کامل نویسندگان و ادبیان ترکیه تأكيد كرد.

 وي به عدم شناخت کامل و دقیق از ادبیات و صاحبان قلم ایرانی به ویژه بانوان در عرصه ادبیات کشور ایران و تحولات ادبی آن بویژه در دوران معاصر در ترکیه پرداخت و ضرورت توجه به این مهم را متذکر شد.

 محمد خانی با اشاره به حضور در کشورهای مختلف ایجاد پُل ادبی بین ایران و ترکیه را حائز اهمیت دانست و بر توسعه مناسبات فرهنگی و ادبی دو کشور و چاپ و ترجمه آثار در این زمینه تأکید کرد.

 در ادامه این نشست، مرتضوی بخشی از داستان «شیشه مات» را که اخیرا چاپ و منتشر شده و رایزنی فرهنگی ايران در آنكارا، آن را به ترکی استانبولی ترجمه کرده، قرائت کرد و طرح پاسخ و پرسش اجرا شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ترکیه     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi