کد خبر : ۴۸۹۰۰۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
همایش «همكاري‌هاي اقتصادي و فرهنگی يك جاده يك كمربند» در چین برگزار شد

مقیم/ با حضور رایزن فرهنگی و بازرگانان ایرانی همایش «همكاري‌هاي اقتصادي و فرهنگی يك جاده يك كمربند» روز شنبه ۱۸ آذرماه در شهر چنگ دو ، مركز استان سي چوان چين، برگزار شد.

 به گزارش مقیم، در اين همايش كه از سوي شركت سرمايه‌گذاري و ساخت و ساز «يوآن جينگ چنگ» با همكاري مؤسسه مطبوعاتي «Home and Abroad» برگزار شد، سفراي كشورهاي اسلواكي، بلاروس، سريلانكا و رايزنان فرهنگي يا بازرگاني كشورهاي ايران، پاكستان، تاجيكستان و مصر، حضور داشتند و درباره مشاركت كشورشان در پروژه يك جاده يك كمربند سخنراني كردند.

 محمدرسول الماسيه، رايزن فرهنگي ايران در چين، در سخنراني خود در اين همايش با اشاره به اينكه روابط فرهنگي ديرينه دو كشور در طول صدها سال با احترام متقابل دو ملت، كم‌نظير بوده است، درباره وضعيت كنوني گفت: چين از ده سال پيش شريك اول تجاري ايران شده و حجم مبادلات دو كشور به بيش از سي ميليارد دلار رسيده است.

 رایزن فرهنگی كشورمان همچنين از پروژه «یک جاده يك کمربند» چين تمجيد كرد و گفت: اين پروژه با رويكرد «توسعه و پيشرفت براي همه» طرح و با استقبال تمامي کشورها مواجه شده است.

 الماسيه افزود: ايران به لحاظ جغرافيايي و فرهنگي ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد كه مشاركتش براي پيش‌برد پروژه يك جاده يك كمربند بايد مورد توجه ويژه قرار گيرد.

 رايزن فرهنگي ايران در چين ادامه داد: با توجه به موقعيت ايران مي‌توان به  اتصال جاده ابريشم دريايي و زميني فكر كرد و مسير ميان‌بري را از خليج فارس تا خطوط جاده ابريشم زميني در شمال ايران و كشورهاي شمالي ايران مورد توجه قرار داد.

وي سپس با اشاره به حجم مبادلات دو کشور اظهار كرد: موقعيت ايران و پروژه «يك جاده كمربند»، ظرفيت‌هاي بيشتري را براي گسترش مبادلات ايجاد خواهد كرد.

 الماسيه در بخش ديگري از سخنانش گفت: در عرصه فرهنگي و مبادلات مردم به مردم، صنعت گردشگري در ايران با توجه به ظرفيت‌هاي زياد، مي‌تواند سرمايه‌هاي زيادي را جذب كند و شركت‌هاي چيني كه تمايل به سرمايه‌گذاري در خارج در زمينه زيرساخت‌ها دارند، می‌توانند فرصت‌هاي خوب موجود در ايران را در این زمینه مورد مطالعه قرار دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همکاری     |     چین     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi