کد خبر : ۴۸۹۰۰۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
برگزاری اجلاس بین‌المللی خسرو در هند

مقیم/ پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو، در سالن اجتماعات موزه سالار خان جونگ شهر حیدرآباد هند برگزار شد.

به گزارش مقیم، در مراسم افتتاحیه این اجلاس، باقر طالبی‌دارابی عضو هيات علمي دانشگاه اديان و مذاهب، که با دعوت دبیرخانه جشنواره و با هماهنگی وابستگی ايران در بمبئي و مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات در این جشنواره حضور یافته بود، درباره زمینه‌های سفر، آموزه‌های اصلی عرفان و تصوف یعنی عشق و محبت به عنوان قلب و اساس دین سخنرانی کرد. وي در سخنراني خود  از امیرخسرو دهلوی و نظام‌الدین علیا یاد کرد و فرش را موهبتی الهی و ملهم از روح عرفانی امیرخسرو دهلوی معرفی کرد.

 طالبي‌دارابي همچنين اظهار كرد: علامه طباطبائی، فیلسوف بزرگ ايران، نشستی با هانری کربن، محقق و پژوهشگر فرانسوی و مؤلف کتاب «شیعه ایرانی» داشت. در آن نشست هانری کربن درباره بیان جهان‌بینی دینی به یکی از کتب مقدس هندوها (اوپنشادها) اشاره کرده بود، گفت که در آن کتاب مقدس، همان چیزی را که در قرآن مجید آورده شده است، می‌توان یافت.

 وی همچنين با اشاره به عرفان در ادیان، آن را دارای سابقه دیرینه در میان متفکران و اندیشمندان دینی دانست.

 جلسات علمي همايش هم با حضور انديشمندان و اساتيد دانشگاهي با عنوان «اهمیت تاریخی تصوف در گسترش صلح جهانی» برگزار شد و سخنرانان در آن در مورد ابعاد گوناگون تصوف، ادبیات اميرخسرو دهلوی و تصوف، تصوف و ادبیات هندی، تصوف و مسأله صلح، صحبت کردند.

 طالبی‌دارابی در اين بخش با ارائه مقالات «عارفان نمی میرند» و «حیات معنویت اسلامی در هندوستان پسااستعمار»، به بحث در مورد تصوف در جامعه هند و جهان پرداخت.

 وي در اين مقالات به تحلیل وضعیت کنونی مسلمانان و دینداری آنها پرداخت و با اشاره به نظریات جامعه‌شناختی، وضعیت جهان معاصر را توضیح داد و نقش تصوف و عرفان را در ایجاد جامعه عاری از خشونت یادآور شد.

 وي همچنين با اشاره به تحقیقات و دستاوردهای محققان گفتك تصوف با درکی از محبت و عشق که به کنشگران اجتماعی می‌دهد، آنها را به سمت همزیستی هدايت مي‌كند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همکاری     |     هند     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi