کد خبر : ۴۸۸۹۶۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶
همایش علمی تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقیزستان برگزار شد

مقیم/ به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان، همایش علمی و بین‌المللی «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در بیشکک برگزار شد.

به گزارش مقیم، همایش علمی بین‌المللی «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط میان ایران و قرقیزستان، به همت رایزنی فرهنگی ایران در اين كشور و دانشگاه علوم انسانی بیشکک، در محل اين دانشگاه برگزار شد.

هدف از برگزاری این همایش بررسی تأثیرات فرهنگی ایرانیان و اقوام ترک‌زبان آسیای مرکزی با استناد به مشترکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و ادبی، از یک سو و روابط فرهنگی دو کشور ایران و قرقیزستان از زمان استقلال تا کنون ازسوی دیگر بوده است.

در این همایش اساتید و دانشجویان از دانشگاه‌های علوم انسانی، ملی، قرقیزی ـ ترکی ماناس، انجمن دوستی ایران و قرقیزستان، انجمن تاجیکان رودکی، نویسندگان، شعرا و صاحب‌نظرانی از کشورهای ایران، قرقيزستان و تاجیکستان، شرکت داشتند.

شرکت‌کنندگان در اين همايش موضوعاتی همچون روابط و تعاملات اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در زمینه زبان‌های فارسی و ترکی، نقش واسطه‌ای زبان‌های تاجیکی و جغتایی در روابط ایرانیان و ترک‌زبانان، تأثیر شعر و ادبیات فارسی در ادبیات کشورهای آسیای مرکزی، پیوندهای علمی و معنوی میان اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در دوره‌های باستان و سده میانه، اهمیت منابع فارسی در مطالعه و تحقیق تاریخ و فرهنگ ملت‌های آسیای مرکزی و قرقیزستان، روابط فرهنگی قرقیزستان و ایران را مورد بررسی قرار دادند.
در این همایش 35 مقاله در سه گروه تحت عناوین «اهمیت منابع فارسی در تاریخ و فرهنگ اقوام آسیای مرکزی و قرقیزستان»، «تعاملات ملت‌های ایرانی و ترکی و آسیای مرکزی» و «تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات ملت‌های آسیای مرکزی» ارايه شد.

خانم میرزا احمد اوا، معاون علمی و بین‌المللی دانشگاه علوم انسانی بيشكك در آين افتتاحیه این همایش گفت: این همایش به مناسبت 25اُمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. جمهوری اسلامی ایران از جمله نخستین کشورهایی بوده که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت. ملت های قرقیزستان و ایران پیوندهای تاریخی و فرهنگی دیرینه‌ای دارند. عید باستانی نوروز ایرانی از اعیاد مهم و دوست‌داشتنی مردم قرقیزستان نیز به شمار می‌رود و به طور گسترده جشن گرفته می‌شود. آثار شعرای کلاسیک ایرانی مورد استقبال مخاطبان قرقیزی قرار می‌گیرند. نه تنها مردم قرقیزستان بلکه همه کشورهای آسیای مرکزی آثار حافظ، فردوسی، سعدی و خیام را به خوبی می‌شناسند و دوست می‌دارند.

علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقيزستان هم در سخنرانی خود در اين همايش گفت: در جهان امروز که از آن به «دوران گذار» یاد می‌شود، موضوع روابط فرهنگی میان ملت‌ها به عنوان یکی از مقوله مؤلفه‌های اصلی در همگرایی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نقش مهمی را ایفا می‌كند.

سپس خانم جیلدیز باکاشوا، ريیس کتابخانه ملی قرقیزستان، گفت: کتابخانه ملی قرقیزستان از سال‌های آغازین تأسیس سفارت جمهوری اسلامی ایران و سپس رایزنی فرهنگی آن در قرقیزستان، همکاری‌های فرهنگی و علمی مؤثری داشته و دارد. تا کنون چندین برنامه مختلف از جمله نمایشگاه کتاب، قرآن، شب یلدا و ... با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مؤسسه بین‌المللی انتشارات الهدی، سفارت و رایزنی فرهنگی ایران برگزار كرده‌‌ایم.

سخنران بعدی عبدالحلیم رحیم جان‌اف، ريیس انجمن دوستی قرقيزستان و ايران بود. وی ضمن قرائت شعر زیبایی به زبان فارسی، گزارشی از فعالیت‌های انجمن در تحکیم روابط دو کشور ارايه داد و بر ضرورت استمرار چنین نشست‌هایی تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان دارای مشترکات فراوانی هستند و باید از این مشترکات بهره جسته و بر میزان روابط خود بیفزایند.

پس از آن علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی ایران در قرقيزستان، با بيان گزارشي از برنامه‌های مختلف همايش،  مقاله خود را با موضوع «نگاهی به میراث فرهنگی و تمدنی ایران و آسیای مرکزی و روابط فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان» ارايه داد.

همچنين در این همایش کتاب «زندگینامه و اشعار عمر خیام، نابغه سده میانه مشرق‌زمین» نوشته قاچقین اتوربایف، شاعر قرقیزی، رونمایی و به طور مفصل نقد و بررسی شد. وی برای ترجمه، ویرایش و انتشار این کتاب نفیس 5 سال وقت صرف كرده است.

از ديگر برنامه‌هاي جنبي اين همايش برگزاري نمایشگاه عکس و کتاب با موضوع ایران‌شناسی و روابط 25 ساله میان دو کشور و نیز منشورات رایزنی فرهنگی ايران بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همکاری     |     ایرانیان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi