کد خبر : ۴۸۸۹۶۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶
افتتاح اتاق پژوهشی ادیان در دانشکده اوراسیا قزاقستان با حضور رایزن فرهنگی ایران

مقیم/ با حضور رایزن فرهنگی ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اوراسیا در آستانا قزاقستان«اتاق پژوهشی ادیان» ، افتتاح شد.

به گزارش مقیم، آيين افتتاحیه «اتاق پژوهشی ادیان» در چارچوب میزگردی با عنوان «استقلال و میراث فرهنگی مقامات آلاش اردو»، با حضور مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، دهقان حمزه بیک اولی، معاون ريیس دانشگاه در امور توسعه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اوراسیا، نمایندگان مرکز تحلیل و بررسی مسائل دینی و مرکز بین‌المللی ادیان و فرهنگ کمیته دین وزارت امور ادیان و جامعه مدنی قزاقستان، دفتر امور ادیان شهر آستانا، نماینده سفارت ترکیه در قزاقستان، اساتید و دانشجویان در دانشگاه ملی اوراسیا برگزار شد.

دهقان حمزه بیک اولی در سخناني، گفت: استقلال مفهومی پُر معنا و با ارزشی است، چون در راه رسیدن به استقلال، هزاران نفر از اجداد ما بسیار کوشش و تلاش کرده‌اند، حتی در این راه اکثر آنها جان خود را از دست داده‌اند.

معاون ريیس دانشگاه در امور توسعه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اوراسیا با مروری بر تاریخ مبارزه مردم قزاق در راه استقلال، برنامه‌ها، طرح‌ها، اقدامات و تفکرات روشنفکران حزب آلاش را بیان کرد.

شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی كشورمان در قزاقستان به موضوع دین و افراطی‌گری در امر دین در دوران کنونی اشاره کرد و گفت: نطفه افراطی‌گری را می‌توان در چند دهه گذشته، در حضور ارتش شوروی در افغانستان جست‌وجو کرد. هنگامی که برخی از مسلمانان برای یاری افغان‌ها و مقابله با ارتش به اصطلاح کافر شوروی در این کشور حضور یافتند و پس از جنگ، این روحیه افراطی را با خود به سایر کشورها بردند.

 وی تنها راه مبارزه با افراطی‌گری را تمسک به قرآن کریم دانست و دانشمندان دین‌شناس را تکیه‌گاه مهمي برای شناخت اسلام صحیح و معتدل معرفی كرد.⚪️شیخ‌زین‌الدین در پايان سخنان خود، آمادگی اندیشمندان دینی جمهوري اسلامي ایران برای حضور در این مرکز و گفت‌وگو با سایر اندیشمندان، پیرامون مبارزه با افراطی‌گری را بیان كرد.

نماینده مرکز تحلیل و بررسی مسائل دینی نیز در سخنان خود، گفت: پیام‌های آلاش برای زمان ما، کارا و اثربخش است و با تلاش دانشمندانی مانند دهقان حمزه بیک اولی، به نسل جدید منتقل می‌شود.

  ارايه گزارشی از همکاری‌های چند ساله رایزنی فرهنگی ایران با کرسی ادیان دانشگاه اوراسیا، برگزاري میزگرد دانشجویان سال دوم کرسی دین‌شناسی معرفی باشگاه دانشجویی در کرسی ادیان «پیرامیدا» از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همکاری مشترک     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi