کد خبر : ۴۸۸۹۵۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶
دلیل بهبود قیمت‌های نفت در هفته گذشته

مقیم/در پایان هفته کم هیجان در بازارهای نفت، قیمت‌ها در معاملات پنج‌شنبه و جمعه پس از اینکه دولت ترامپ اعلام کرد سفارتش در رژیم صهیونیستی را به بیت المقدس منتقل خواهد کرد، افزایش یافت

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، نفت که در طول هفته با کاهش قیمت روبرو بود، روز پنجشنبه و جمعه افزایش یافت. تحلیلگران افزایش قیمتها را به بالا رفتن تنشها در خاورمیانه پس از تصمیم اخیر دولت آمریکا اعلام کردند. با این‌همه نفت روز جمعه تحت تاثیر افزایش تقاضای چین برای نفت و تهدیدها برای برگزاری اعتصاب در بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا حدود دو درصد صعود کرد.

نفت برنت با ۱.۲۰ دلار یا ۱.۹ درصد افزایش، در ۶۳.۴۰ دلار در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۷ سنت یا ۱.۲ درصد افزایش، در ۵۷.۳۶ دلار در هر بشکه بسته شد. اما قیمت‌های نفت آمریکا برای کل هفته ۱.۷ درصد و نفت برنت ۰.۵ درصد کاهش یافت که تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به تولید رو به رشد آمریکا بود که تلاش‌های اوپک برای حذف مازاد عرضه را تضعیف می‌کند.

آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت خام این کشور به ۹.۰۱ میلیون بشکه در روز رسیده که دومین رکورد بالا به شمار می‌رود.

به گفته جان ماکالوسو، تحلیلگر شرکت "تایچه کپیتال ادوایزرز"، آمار خوبی از سوی چین منتشر شده و واردات بالاتر این کشور تنها از عربستان سعودی نیست. ایران، روسیه و آمریکا نیز کشورهایی هستند که سهم صادراتشان را به چین افزایش دادند. تقاضای رو به رشد کمک خواهد کرد چین از آمریکا به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام جهان در سال جاری پیشی بگیرد.

بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی جفریز پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد که تحت تاثیر رشد ۱۰ درصدی تقاضا در چین خواهد بود.

به گفته تاماس وارگا، تحلیلگر کارگزاری "پی‌وی‌ام اویل آسوشیتس"، در مجموع بازار در شرایط مطلوبی به سر می‌برند. تهدید اعتصاب در اواخر ماه جاری از سوی یک اتحادیه در نیجریه که بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا است، عامل دیگری بوده که از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است. تمدید توافق کاهش تولید نفت میان اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان تا پایان سال ۲۰۱۸ نیز بازار را تحکیم کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، کاهش تولید این گروه قیمت‌ها را در فاصله ژوئن تا اکتبر بالا برد و برنت حدود ۴۰ درصد رشد کرد. با این‌ همه آمار هفته گذشته نشان داد تولید نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول دسامبر، ۲۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین تولید از دهه ۱۹۷۰ به‌شمار می‌رود و نزدیک به سطح تولید روسیه و عربستان سعودی است.

شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای سومین هفته متوالی به شمار دکل‌های حفاری نفت اضافه کردند که طولانی‌ترین روند رشد از تابستان امسال محسوب می‌شود، زیرا قیمت‌های بالاتر نفت شرکت‌های حفاری را تشویق کرده پس از وقفه‌ای که در پاییز داشتند به سر چاه‌های نفت بازگردند.

طبق گزارش گروه صنعتی بیکرهیوز، شرکت‌های حفاری در هفته منتهی به ۸ دسامبر دو حلقه به شمار دکل‌های حفاری افزودند و مجموع آنها را به ۷۵۱ حلقه رساندند که بالاترین میزان از سپتامبر بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دکل‌های نفتی     |     دکل حفاری     |     اعتصاب     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi