کد خبر : ۴۸۸۸۸۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶
برگزاری جشن ميلاد نبي‌النبي در تونس

مقیم/ جشن ميلاد نبي‌النبي با اجراي موسيقي سنتي خراساني به مناسبت هفته وحدت، در سالن اجتماعات رايزني فرهنگي ايران در تونس برگزار شد.

به گزارش مقیم، به مناسبت فرارسيدن ولادت نبي مكرم اسلام (ص) و آغاز هفته وحدت، مراسم جشني به همين مناسبت و با حضور جمعي از  علما، اساتيد، شعرا، دانشجویان زبان فارسی و ايرانيان مقيم خارج از كشور، در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در تونس برگزار شد.

 در ابتداي اين برنامه محمد اسدي‌موحد، رايزن فرهنگي ايران در تونس، ضمن ارايه سخنراني خود، با اشاره به اهميت هفته وحدت از نگاه امام (ره) و  ضرورت وحدت در ميان مسلمانان، گفت: امروزه بيشترين زماني است که جهان اسلام به اتحاد و انسجام نیاز دارد و یکی از راه‌هاي ايجاد همبستگی نيز تمسك به آموز‎ه‌هاي پيامبر گرامي اسلام (ص) است.

 وي افزود: بزرگداشت ميلاد نبي (ص) و همچنين هفته وحدت يكي از راه‌هاي مهم و اساسي براي دستيابي به ايجاد وحدت و انسجام بين كشورهاي اسلامي است.

 سپس شيخ عبدالقادر قحه، استاد علوم اسلامي در دانشگاه زيتونه و امام جمعه يكي از مساجد تونس، با بيان سخناني، با اشاره به آيه 21 سوره احزاب كه مي‌فرمايد «لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ»، موضوع رأفت و رحمت پيامبر (ص) را مورد بررسي قرار داد و نمونه‌هايي از آن را ذكر كرد.

 وي گفت: مسلمانان با الگو گرفتن از اين ويژگي مثبت پيامبر (ص) بايد اختلافات جزيي را كنار گذاشته و در مقابل نقشه‌هاي استكبار و دشمنان و فتنه‌انگيزان هوشيار باشند.

 در ادامه بحري العرفاوي، استاد، نويسنده، شاعر مقاومت و محقق تونسي، درباره ضرورت انسجام و وحدت در ميان مسلمانان جهان و ترويج فرهنگ ميلادالنبي (ص) و اينكه بايد همه مسلمانان به آن توجه كرده و آن را احيا كنند، سخناني را مطرح و سپس دو قصيده زيبا در مدح پيامبر اسلام (ص) قرائت كرد.

 پس از آن گروه موسيقي سنتي ايراني كه از خراسان و تهران در اين مراسم شركت داشتند، اولين قطعه به نام «يا مصطفي يا محمد» از قطعات مشهور موسيقي مقامي خراسان را اجرا كردند كه بسيار مورد توجه حاضرين در مراسم واقع شد. گروه‌هاي موسيقايي ايراني سپس چند قطعه موسيقي سنتي و محلي به زبان‌ اقوام مختلف ايراني را اجرا كردند كه بسيار مورد توجه حاضران در مراسم قرار گرفت.

 برنامه بعدي، قرائت قصيده توسط يكي از شاعران لبناني بود. احمد حسين، از شعراي روشندل لبناني اولين قصيده خود را كه درباره نقش امام خميني (ره) و ضرورت وحدت بود، به خوانش گرفت كه بسيار مورد تشويق حضار قرار گرفت.

 دومين سروده اين شاعر لبناني با موضوع جايگاه فرهنگي ايران و تونس بود كه اينكه اين دو كشور از نظر فرهنگي چه شباهت‌هايي دارند و فرهنگ و هنر اين دو كشور باعث مي‌شود كه ملت‌ها بيشتر به هم نزديك شوند.

 شاعر بعدي اين مراسم عمار المدني، از تونس بود كه قصيده بسيار زيبايي با عنوان «سلام عليكم يا رسول الله (ص)» اجرا كرد.

 برنامه با اجراي قطعات ديگري از موسيقي‌هاي محلي و سنتي توسط گروه موسيقي اعزامي از ايران ادامه پيدا كرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تونس     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi