کد خبر : ۴۸۸۸۸۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶
برگزاری همایش ایران شناسی در شهر برات آلبانی

مقیم/ با حضور ایران‌شناسان و علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی،همایش ایران‌شناسی با محوریت هنر نقالی و شعرخوانی، در شهر برات آلبانی برگزار شد.

 به گزارش مقیم، اين همايش با همكاري رايزني فرهنگي ايران در آلباني و کتابخانه مرکزی شهر برات برگزار و طي آن نظرات و سخنان متفکرین و بزرگان حوزه فرهنگ و ادب از جمله بدری تلگرافی، آربن یاوپاي، اسکندر مصطفی، استاوری بوبو، خانم تئوتا موچو گلاوی، خانم آنیلا عزیزولی و آدریانا گرمائو و تعدادی از دانشجویان، مطرح شد.

 آربن یاوپای، ريیس کتاب خانه مرکزی شهر برات در سخنراني خود تحلیل مفصل از سابقه تاریخی ایران و شعر کلاسیک و تأثیر بی‌چون و چرای شعرا و ادبای ایران اسلامی بر افکار و اندیشه‌های نعیم فراشری و وجیه بخارائی و دیگر شخصیت‌های علمی و فرهنگی آلبانی ارايه داد.

 استاوری بوبو، ارتشبد بازنشسته ارتش آلبانی هم با بیان اینکه من با اسطوره‌های شاهنامه بزرگ شده‌ام و زندگی می‌کنم، به خوانش قطعه‌ای زیبا از شاهنامه پرداخت.

 تئوتا موچوگلاوا، معاون شهرداری شهر برات آلباني نیز گفت: خوشوقتم که پس از سال‌ها مجدداً برنامه فرهنگی و نشست ایران‌شناسی در شهر برات برگزار می‌شود.

 اسکندر مصطفی، استاد دانشگاه برات نیز ضمن تحلیل و توصیف کار سترگ حکیم ابوالقاسم فردوسی در خلق شاهنامه فردوسی و نیز کار ارزشمند و تاریخی وجیه بخارائی در ترجمه فوق‌العاده‌اش، بیان كرد: اصولاً شاهنامه فردوسی یک اثر جهانی و از منابع غنی فرهنگ کلاسیک جهان است.

 آدریانا گرمائو، از ایران‌شناسان و ادبای شهر برات نیز در سخنرانی خود شرح مبسوطی از تأثیر ادبا و شعرای ایرانی و ماهیت عرفانی و اخلاقی شعرای ایرانی ارايه داد.

 دانشجویان و جوانان نیز بخش دیگر برنامه و نشست ایران‌شناسی را به خود اختصاص دادند. دانشجویان آلبانیایی با علاقمندی و احساس غرور به خواندن قطعاتی از اشعار حافظ، سعدی، فردوسی و خیام پرداختند و از طرف حضار تشویق شدند.

 در بخش پایاني اين مراسم، سید احمد حسینی‌الست، رایزن فرهنگی ایران در آلبانی با بيان سخناني به تحلیل از شخصیت وجیه بخارائی و نعیم فراشری، از ادبا و حكماي اسطوره‌اي آلباني پرداخت و مسئولیت و رسالت این دو دانشمند آلبانیايی در بیداری و استقلال آلبانی و فرهنگ‌سازی و احیاي زبان و ادبیات نوین آلبانی را یادآور شد.

 وي در ادامه گفت: ملت با فرهنگ ایران، سعدی و حافظ و خیام و فردوسی را به شما ملت آلبانی و همه جهانیان هدیه کرده‌اند. متقابلاً شما نیز نعیم فراشری و وجیه بخارائی و فان نولی را به ملت ایران هدیه کرده‌اید.

 در پایان اين همايش تعدادی کتاب و آثار تازه منتشر شده از سوی بنیاد سعدی شیرازی، به کتابخانه شهر برات اهدا شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شعر ایران     |     شعر و ادب     |     شعر     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi