کد خبر : ۴۸۸۷۵۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
آغاز هفته فرهنگی الجزایر در نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد

مقیم/ هفته فرهنگی الجزایر در غرفه تخصصی رویداد مشهد ۲۰۱۷ نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس آغاز شد.

به گزارش  مقیم، هفته فرهنگی الجزایر در مشهد، شامگاه جمعه (10 آذرماه) با حضور عبدالمنعم احریز، سفیر الجزایر در ایران، محمدعلي كياني، مدیرکل همکاري‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد کریمی اورعی، رييس نمايندگي اين سازمان در خراسان رضوي و جمعي از فرهيختگان و شخصيت‌هاي علمي در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 در چارچوب نمایشگاه ناشران جهان اسلام، آغاز شد.

 احریز، سفیر الجزایر در ایران در این مراسم گفت: مشهد به دليل تاریخ ریشه‌دار و نیز، امروز درخشان خود، امسال به عنوان پايتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد که به منزله تلاش ایران در زمینه توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی است.

 وي افزود: رویداد مشهد 2017 فرصتی برای همه کشورهای اسلامی است تا زیباترین نمود فرهنگ اسلامی را به تصویر بکشند. تصویری مغایر با تصاویر مغرضانه‌ای که تروریسم از اسلام جلوه می‌دهد.

 احریز با اذعان اينكه هم‌اکنون کشورهای اسلامی در معرض چالش‌های جدی از سوی بیگانگان قرار دارند، گفت: اين چالش‌ها زمینه‌ساز تفرقه بین مسلمانان است.

 وی اظهار امیدواری کرد این گردهمایی عاملی برای وحدت کشورهای اسلامی، زمینه گسترش همکاری بین آنها و پیشگیری از رسوخ فتنه در اسلام باشد.

 سفیر الجزایر ادامه داد: ارتباطات فرهنگی بین کشورهای ایران و الجزایر از پیشرفت خوبی برخوردار است و در جریان هفته فرهنگی الجزایر سرودهای اسلامی اجرا و سه فیلم الجزایری نیز اکران خواهد شد.

 وی گفت: تاریخ الجزایر نیز در قالب تابلوهایی به نمایش گذاشته شده است. تقارن هفته فرهنگی الجزایر با هفته وحدت اسلامی ظرفیت ارزنده‌ای است که باید از آن برای تحکیم روابط بین مسلمانان استفاده کرد.

 کریمی‌اورعی، رييس نمايندگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوي نیز در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت گفت: برنامه‌های فرهنگی در تعمیق روابط کشورها نقش مهمی ایفا می‌کند.

 وي افزود: با توجه به شرایط ویژه جهان اسلام و تلاش استکبار برای ایجاد تفرقه در بین مسلمانان باید با نشان دادن چهره واقعی اسلام در دنیا وحدت بین جوامع اسلامی را تقویت کرد.

 كريمي‌اورعي خاطرنشان كرد: ایران و الجزایر دارای اشتراکات فرهنگی زیادی هستند و هر دو کشور در جبهه حق شهدای زیادی تقدیم کرده‌اند.

 محمدعلي كياني، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخناني، برگزاری هفته فرهنگی الجزایر در مشهد را فرصت مناسبی برای تقویت و گسترش مناسبات فرهنگی ایران و الجزایر دانست.

 كياني با اشاره به وجود اشتراكات بين دو كشور در زمينه‌هاي بین‌المللی و منطقه‌ای گفت: ارتباطات فرهنگی ایران و الجزایر پیوسته رو به جلو است. ريیس جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت زیادی برای گسترش روابط فرهنگی با الجزایر قائل است.

وي افزود: دو كشور در بسياري از مسائل سياسي منطقه‌اي و بين‌المللي به خصوص مسائل جهان اسلام ديدگاه‌هاي مشترك دارند و ديپلماسي فرهنگي توانسته است نقش بسيار خوبي در تقويت روابط دو كشور داشته باشد.

كياني تصريح كرد: مسائل فرهنگي عاملي در جهت دوستي ملت‌ها محسوب شده و برگزاري روزهاي فرهنگي و يا هفته‌هاي فرهنگي مي‌تواند باعث تحكيم روابط و توسعه همكاري‌هاي دو كشور در كنار روابط سياسي مسالمت آميز دو كشور شود.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: در جهان امروز كه اسلام هراسي و وارونه جلوه دادن مفاهيم اسلامي رواج يافته است و مسلمانان مورد هجوم عمال استكباري ايشان قرار گرفته اند، در اين برهه از زمان وحدت ميان مسلمانان بسيار ضروري و مهم مي‌باشد. 

كياني ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي فعاليت‌هاي ايران در خارج از كشور، با هماهنگي وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف به فراخور رسالت و ماموريتي كه در حوزه بين‌المللي محول شده است در صدد انجام فعاليت‌ها و مسئوليت‌هاي فرهنگي است. 

در ادامه این مراسم، لوح یادمان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به سفیر الجزایر اعطا و فیلم سینمایی «نبرد الجزایر» اکران شد.

همچنين، نشست تخصصی «همدلی و همزبانی» یادمان مرحوم خدایی شریف‌زاده، استاد دانشگاه ملی تاجیکستان از دیگر برنامه‌های جانبی اين مراسم بود.

نوزدهمین نمایشگاه ناشران جهان اسلام و هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از 9 تا 15 آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد داير است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مشهد مقدس     |     مشهد     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi