کد خبر : ۴۸۸۶۳۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶
برگزاری سمینار «بزرگداشت چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد» را در شهر استكهلم

مقیم/ به مناسبت چهارصدمین سال آغاز روابط ایران و سوئد سمینار «بزرگداشت چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد» را در شهر استكهلم برگزار شد.

به گزارش مقیم، سید عبدالمجید میردامادی، رايزن فرهنگي كشورمان در آغاز اين سمينار با تجلیل از نقش ارزنده ایران‌شناسان سوئدی در معرفی ایران به جامعه سوئدی، به طور ویژه از پروفسور بو اتاس، به پاس بیش از 50 سال تحقیق و انتشار آثار ارزشمندی به زبان سوئدی در حوزه نظم و نثر فارسی قدرداني كرد.

میردامادی در ادامه با مرور اجمالی تاریخ روابط ایران و سوئد بيان كرد: اسناد و مدارک تاریخی که از لابلای سفرنامه‌های سیاحان اروپایی با ما سخن می‌گویند، اشاره بدان دارند که سال 1617 بنکت اوکسن شرنا، به عنوان اولین سوئدی وارد سرزمین تاریخی ایران /شد. همراه او در این سفر یک بازرگان سوئدی بنام نیلس ماتسون شوپینگ است که در سال 1667 یعنی پنجاه سال بعد نخستین کتاب سوئدی را درباره ایران در سوئد انتشار می‌دهد.

وي افزود: این کتاب گزارش زیبا و شیوايی درباره ایران و ایرانیان است که برای اولین بار یک جامعه بزرگ با تاریخ و تمدنی کهن به مردم سوئد معرفی شد. اینک و در سال 2017 چهارصد سال از اولین سفر یک فرد سوئدی به ایران می‌گذرد و بزرگداشت این واقعه و تدوین اولین سفرنامه سوئدی، فرصتی مناسب برای برگزاری همایش «چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد» است.

سید رسول مهاجر، سفیر ایران در سوئد، ديگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: بسیار روشن است که دو کشور ایران و سوئد، روابط برجسته‌ای داشته‌اند. معاهده دوستی و تجاری بین ایران و سوئد در سال 1875 امضا و سفارت‌های دو کشور در سال 1920 گشوده شده و این روابط منافع سازنده‌ای برای دو طرف داشته است.

وي تأكيد كرد: ایرانیان موفق زیادی در سوئد زندگی می‌کنند و به خوبی توانسته‌اند خود را با جامعه سوئد وفق دهند. امروزه یک درصد از جمعیت سوئد، ایرانی‌تبار هستند. سیستم اجتماعی سوئد یک نظام توانمند است که می‌تواند برای بسیاری از کشور ها الگو و سرمشق باشد. امیدوارم دوستی بین ایران و سوئد روز به روز بیشتر و عمیق‌تر شود.

بو اتاس، استاد بازنشسته دانشگاه اپسالا سوئد، سخنران بعدي اين سمينار، مقاله جامعی را در مورد سه مأموریت لودویک فابریسیوس سوئدی، در فاصله سال‌های 1679 تا سال 1700 میلادی ارايه داد.

وي گفت: فابریسیوس زندگی پرماجرایی داشت. در برزیل متولد شده بود و بعدها به همراه ناپدری هلندی تبارش‌اش به سپاه ارتش روسیه پیوست. در جنگ در آستاراخان اسیر شد و به عنوان برده به تاتارها فروخته شد و زمانی که توسط یک بازرگان هندی خریداری و آزاد شد، توانست به ایران بیاید. مدتی در دربند فروشندگی کرد و بعد توانست در اصفهان به استخدام کمپانی هند شرقی هلند دربیاید. در بازگشت به روسیه، فابریسیوس از عضویت در ارتش روسیه استعفا داد و به سوئد رفت.

خسرو خوانساری، محقق حوزه تاریخ روابط ایران و سوئد هم سخنران بعدی اين سمينار بود. کتاب «سیر تاریخی روابط فرهنگی ایران و سوئد بر اساس سفرنامه‌های سیاحان سوئدی» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در سوئد و به قلم خوانساری تهیه شده است و به زودی منتشر خواهد شد.

خوانساري در سخنراني خود بخشی از نتایج تحقیقاتش در مورد روابط ایران و سوئد را با عنوان «افسران سوئدی در ایران در قرن نوزدهم و قرن بیستم» ارايه داد.
هاکان هالکویست، مدیر مؤسسه سون هدین (ایران‌شناس سوئدی) سخنران بعدی بود که درباره شخصیت و آثار سون هدین، ایران‌شناس برجسته سوئدی که خدمات او پس از او موجب شکل‌گیری بنیاد سون هدین شد، سخنرانی کرد.

به گفته هاکان هالکویست، سون هدین در قرن نوزدهم  و اوایل قرن بیستم چندین سفر اکتشافی از سوئد به سوی آسیا انجام داد. او در این سفرها نقشه‌ها و تصاویری را از ایران تا تبت در شرق دور را تهیه و تصویر کرد. این سیاه قلم‌ها، نقشه‌ها و تصاویر نقش به سزایی در بیان و ثبت فرهنگ و سبک زندگی ایرانیان در جغرافیای ایران داشته است.

در ادامه برگزاري اين سمينار، لارش لارسون، عکاس حرفه‌ای و محقق بنیاد سون هدین که توانست در سال 2015 در قالب پروژه‌ای به نام سون هدین، مسیری را که این ایران‌شناس بزرگ سوئدی در بیش از یکصد سال پیش طی کرده بود، مجدداً بپیماید و تفاوت‌های تاریخی از آن هنگام تا کنون را با تکنینک عکاسی مجدد از بناها و مکان‌هایی که توسط سون هدین کشیده و یا تصویر شده را به زیبایی با تکنیک روز نشان دهد، به نمايش اين آثار پرداخت.

عکس‌های تهیه شده توسط لارش از این پروژه در ویژه نامه‌ای در مجله معروف نشنال جغرافیا به چاپ رسیده است.

کنت اکلیند، نویسنده دو جلد کتاب در مورد ایران به زبان سوئدی، آخرين سخنراني بود كه در اين سمينار به ارايه مقاله پرداخت. کنت اکلیند در این سمینار مقاله جامعی در مورد روابط ایران و سوئد در دوران مختلف ارايه و در این مقاله اطلاعات و مستندات ارزشمندی از روابط دو کشور را نشان داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و سوئد     |     دولت سوئد     |     سوئد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi