کد خبر : ۴۸۸۵۷۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶
نخستین مدرسه یزد مرمت و بازسازی می‌شود

مقیم/دبیرستان کیخسروی یزد که تاسیس آن را اواخر دوره قاجار بازمی‌گردد و به عنوان اولین مدرسه شهر یزد به شمار می‌آید، مرمت و بازسازی می‌شود.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، «ساشا ریاحی مقدم» سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این باره گفت: دبیرستان کیخسروی واقع در شهر یزد مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است که در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

وی در مورد تاریخچه این بنای تاریخی اظهار کرد: این مدرسه تاریخی که اولین مدرسه یزد نیز محسوب می‌شود، در سال ۱۲۶۸ به کوشش ارباب کیخسرو مهربان کیخسروی تأسیس می‌شود.

وی ادامه داد: دبستان کیخسروی در آن زمان دارای بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز بود و از آموزگاران آن دوره این دبستان می‌توان به ماستر خدابخش، کیومرث وفادار خرمشاهی و بهرام شیرمرد اشاره کرد.

ریاحی مقدم اضافه کرد: در سال ۱۳۰۸ خورشیدی به کوشش فرامرز ماستر، کاربری این دبستان به دبیرستان تغییر یافت و تا کنون نیز به عنوان دبیرستان در حال فعالیت آموزشی است .

این مسئول در ادامه ضمن بر شمردن اهمیت مدرسه کیخسروی، تصریح کرد: بخش‌هایی از این بنای تاریخی نیاز به مرمت و بازسازی دارد که به زودی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، اداره کل آموزش و پرورش یزد و اداره کل نوسازی مدارس استان مرمت و بازسازی می‌شود .

گفتنی است؛ در همین راستا «فاطمه دانش‌یزدی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، «محمدرضا عارفی» مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان، «منصوری ارجمندی» مدیر آموزش و پرورش منطقه دو یزد و «عباسعلی ابوطالبی» رییس خیرین مدرسه‌ساز یزد از این مدرسه تاریخی بازدید کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مدرسه     |     یزد     |     نخستین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi