کد خبر : ۴۸۸۵۰۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶
نمایشگاه نقاشی معاصر بانوان ایران زمین در باکو گشایش یافت

مقیم/ نمایشگاه نقاشی معاصر بانوان ایران زمین عصر جمعه طی مراسمی در سالن هنری وجیه صمداوا شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان گشایش یافت .

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، در این نمایشگاه که با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و اتحادیه نقاشان این کشور، برپا شده است ، 45 اثر نقاشی مدرن از سه بانوی نقاش ایرانی، مهوش سهیلی ، راهیل قوامی و هانیه آزموده به نمایش گذاشته شده است . 
مراسم گشایش این نمایشگاه با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران ، رایزن فرهنگی کشورمان و نیز معاون وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان، رییس اتحادیه نقاشان و جمعی از نمایندگان محافل فرهنگی و هنری این کشور برگزار شد . 
جواد جهانگیرزاده سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان، برگزاری این نمایشگاه نقاشی را رویداد مهمی در روابط فرهنگی و هنری دو کشور عنوان کرد و از مسئولان فرهنگی جمهوری آذربایجان در رابطه با فراهم کردن شرایط لازم برگزاری این نمایشگاه قدردانی کرد . 
وی با اشاره به سفر اخیر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و مذاکرات انجام گرفته در این سفر ، آن را برای تقویت روابط فرهنگی دو کشور مهم توصیف کرد . 
جهانگیرزاده همچنین با اشاره به توسعه بیش از پیش روابط دو کشور همسایه در حوزه های مختلف و عزم راسخ سران جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای تعمیق روابط ،گفت: افزایش حجم گردش تجاری و نیز رشد روز افزون سفرهای گردشگری متقابل ،بیانگر گسترش روابط دو کشور است . 
عدالت ولی اف معاون وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به این که نمایشگاه بانوان هنرمند ایرانی برای نخستین بار است در جمهوری آذربایجان برگزار می شود ، گفت : روابط ایران و جمهوری اذربایجان در سالهای اخیر در حوزه فرهنگی نیز بطور قابل توجه توسعه یافته است . 
به گفته وی برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در سال جاری در جمهوری اسلامی ایران و نیز برنامه ریزی برای برپایی روزهای فرهنگی ایران در سال 2018 میلادی در جمهوری آذربایجان به تقویت روابط فرهنگی کمک می کند . 
اصغر فارسی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیزدر مراسم گشایش این نمایشگاه گفت : این نمایشگاه و برنامه های فرهنگی دیگر می تواند نقش پلی را در روابط فرهنگی دو کشور ایفا کند. 
وی نقاشی و هنر را جزو تمدن غنی چند هزار ساله ایران زمین عنوان کرد و گفت : بانوان ایرانی نیز در ایجاد این تمدن نقش مهم را داشتند .
وی همچنین با اشاره به حضور فعال بانوان پس از انقلاب اسلامی در همه عرصه های جامعه از جمله در حوزه فرهنگی و هنری گفت : در حال حاضر 62 درصد از چهار میلیون و 82 هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در ایران بانوان هستند . 
در این نمایشگاه 16 کار نقاشی مهوش سهیلی به سبک اکسپرسیونیستی که وی در آنها به بیان حالت فرم و هوا پرداخته است و نیز 15 اثر هانیه آزموده با موضوع مناظر بومی بخش شمالی ایران و 14 اثر راهیل قوامی در سبک رئا لیسم اکسپرسیونیستی با موضوع جدال نور تاریکی به نمایش درآمده است . 
مهوش سهیلی با اشاره به هدف برگزاری این نمایشگاه گفت :هنر یک زبان بین المللی است و به این طریق می توانیم بین کشورهای مختلف تعامل و تبادل فکر را داشته باشیم و نظرات ، نگاه و فرهنگ خود را به بقیه کشورهای به اشتراک بگذاریم . 
نمایشگاه نقاشی معاصر بانوان ایران زمین در باکو یک هفته ادامه خواهد داشت .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جمهوري آذربايجان     |     ایران و آذربایجان     |     آذربایجان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi