کد خبر : ۴۸۸۴۶۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
ایران بزرگترین برنده تحولات منطقه است

مقیم/ یک کارشناس سوئیسی با اشاره به پیروزی جنگ علیه داعش در سوریه و با توجه به نفوذ روزافزون و گسترده ایران در منطقه، این کشور را بزرگترین برنده این تحولات دانست.

به گزارش مقیم و به نقل از  تسنیم، "اس ار اف" سوئیس در مطلبی با عنوان "ایران بزرگترین برنده" به تحولات اخیر در منطقه پرداخته و نوشت: به دعوت روسیه امروز کنفرانسی در شهر سوچی روسیه برگزار می شود. قرار است در این دیدار با ترکیه و ایران درباره نظم بعد از جنگ در سوریه مشاوره و گفت و گو شود.

"پاسکال وبر"، از خبرنگاران و تحلیلگران سوئیسی در گفتگو با اس ار اف سوئیس تاکید کرد که صلح در سوریه به سرعت شکل نخواهد گرفت و به سادگی نمی تواند از نشست سوچی دیکته شود. اما در سوچی آن بازیگرانی با هم دیدار خواهند کرد (روسیه، ترکیه و ایران) که در سوریه به عنوان برنده مطرح هستند. البته در اینجا بزرگترین برنده روسیه نیست بلکه ایران است.

وی درباره دلیل این اظهار نظر خود این طور توضیح داد که ما لازم است که تنها به نمونه اخیر در لبنان نگاه کنیم. ما از اقدامات وحشت زده و از روی سراسیمگی عربستان که علیه حزب الله لبنان و ایران انجام می گیرد می توانیم بفهمیم که ایران تا چه اندازه در رقابت قدرت های منطقه‌ای موفق بوده است. ایران حالا با پیروزی در سوریه در قلمرو بین تهران تا بغداد و دمشق و بیروت و لاذقیه اشراف و نفوذ بالایی دارد. در آینده  پیشبرد سیاست بدون مشورت با ایران نه در لبنان و نه در عراق و سوریه امکان پذیر نخواهد بود.

"پاسکال وبر" در ادامه این گفت و گو از ادامه تلاش های عربستان سعودی برای مقابله با نفوذ روافزون ایران در منطقه خبر داده و نوشت: سعودی ها تلاش خواهند کرد  با سیاست های تهاجمی خود در لبنان و جنگ بی هدف و بدون در نظر گرفتن هر گونه قاعده انسانی در یمن این نفوذ ایران را کاهش دهند. همچنین تحریم های اقتصادی ناموفق عربستان علیه قطر هم این هدف آل سعود را دنبال می کند. البته یک طرح مشخص و پایدار در این گونه اقدامات عربستان قابل تشخیص نیست. منطقه بیشتر در سایه این گونه اقدامات عربستان ناپایدار می شود. بخصوص با توجه به این مسئله که آمریکا هم تحت ریاست جمهوری ترامپ و اسرائیل بر این مسئله تاکید دارند که نفوذ تهران را کاهش دهند.

این کارشناس سوئیسی در ادامه در پاسخ به این پرسش که روسیه در این میان چه نقشی را ایفا می کند گفت: روسیه می خواهد خود را به عنوان قدرت نظم دهنده در خاورمیانه تثبیت کند. اما روسیه برای این منظور از قدرت نرم کافی برخوردار نیست. همچنین از نظر نظامی نیز روسیه نمی تواند تا مدتها آمریکا را از سر راه بردارد.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که نظم بعد از جنگ در سوریه چگونه می تواند به نظر برسد گفت: در نقطه زمانی فعلی ما نمی توانیم آشکارا در این باره صحبت کنیم. طبیعتا مناطق نفوذ مختلفی در سوریه وجود دارد. روسیه از طریق پایگاه های نظامی خود و نفوذ اقتصادی در سوریه اعمل نفوذ می کند، ترکیه در شمال غربی سوریه و اطراف ادلب نفوذ دارد و ایران نیز در محور مرکزی شرق –غرب بین مرز عراق و لبنان. البته هم زمان بسیاری مسائل همچنان باز می ماند و این سوالات مطرح است که چه مدت و به چه شکلی آمریکا از کردها در شمال شرقی سوریه حمایت می کند؟ روس ها چگونه با کردها مقابله خواهند کرد؟

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور سوریه بشار اسد در نقطه زمانی فعلی تا چه اندازه قدرت دارد گفت: اسد البته در جنگ پیروز شده است اما به ندرت در راستای برقراری صلح بتواند پیروز شود. همه مناطقی که وی در سال های اخیر از اشغال تروریست ها آزاد کرده است بدون کمک خارجی امکان پذیر نبود.

وبر با اشاره به کمک های ایران، لبنان، عراق و افغانستان و بسیاری کشورهای دیگر که با کمک حملات هوایی روسیه به پیروزی اسد کمک کردند گفت: اسد همچنان به این نیروها نیاز دارد تا بتواند این وضعیت را حفظ کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تحولات منطقه     |     تحولات     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi