کد خبر : ۴۸۸۴۵۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
کارشناس روس: نشست سران ایران، روسیه و ترکیه برای امنیت خاورمیانه است

مقیم/ یلنا دونایوا کارشناس ارشد انستیتو خاورشناسی وابسته به آکادمی علوم روسیه گفت: دیدار روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی برای تقویت صلح و امنیت منطقه خاورمیانه مهم است و در این راستا برگزار می شود.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  دونایوا روز چهارشنبه  افزود: ایران، روسیه و ترکیه در برقراری صلح در سوریه نقش کلیدی برعهده گرفته و تلاش های آنها در یک سال اخیر از زمان برگزاری نخستین نشست صلح آستانه به ثمر نشسته است.
وی گفت: امروز در سوریه تروریست ها زمینگیر شده و اگر در سال های اخیر تا نیمی از خاک این کشور را تحت کنترل داشتند امروز منزوی شده و آخرین دسته های تروریست ها در حال تلاش برای حفظ موجودیت خود هستند.
کارشناس روس تصریح کرد: سوریه وارد مرحله حساسی شده است و نیاز به کمک های دوستان خود بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی قدرت های غربی ازجمله آمریکا و انگلیس و متحدان عربی آنها گروه به اصطلاح دوستان سوریه به وجود اوردند که با مداخله در امور داخلی این کشور به ویژه حمایت از افراط گرایان متمایل به تروریسم اعتبار خود را به شدت مخدوش کرد.
دونایوا گفت: اما ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای حامی مذاکرات صلح آستانه را می توان گروه دوستان سوریه برشمرد و این کشورها در برقراری صلح در کشور سوریه نقش مهم برعهده گرفته اند که غیرقابل انکار است.
وی ادامه داد: هر یک از این سه کشور دلایلی منطقی برای حمایت از صلح و امنیت صلح دارند زیرا نمی خواهند در نزدیکی مرزهای خود کانون بحران و مناقشه با حضور تروریست ها شکل بگیرد.
کارشناس ارشد انستیتو شرق شناسی روسیه تاکید کرد: رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در این شرایط در سوچی امروز نشست برگزار می کنند تا راههای کمک به تامین صلح و ایجاد شرایط برای مذاکرات طرف های سوری را فراهم کنند و در واقع در تسریع روند مذاکرات طرف های سوری تحت نظارت سازمان ملل کمک می کنند.
وی افزود: در نشست امروز اوضاع سیاسی و نظامی سوریه در مرکز توجه قرار خواهد داشت و برای تکمیل اطلاعات سران یک کشور، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در سوچی با رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد.
دونایوا یاداوری کرد: پوتین در دو روز اخیر با سران چند کشور ازجمله عربستان سعودی و قطر مذاکره تلفنی کرد و انتظار می رود شرایط برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه در آینده نزدیک فراهم شود.
دونایوا در ادامه افزود: تامین امنیت سوریه برای ثبات خاورمیانه بسیار مهم است و در این شرایط تلاش ها برای مبارزه با گروه های تروریستی فعال در منطقه باید متمرکز شود.
وی در پایان افزود: همزمان با ورود سوریه به مرحله حل و فصل سیاسی، باید مبارزه با تروریست ها به ویژه داعش به شدت ادامه داشته باشد زیرا تروریست ها در کشورهای منطقه پراکنده شده اند که فعالیت آنها برای کل جهان خطرناک و مخرب است ونابودی این گروه ها باید در دستور کار قرار گیرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ترکیه     |     ایران     |     روسیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi