کد خبر : ۴۸۸۳۵۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶
ادعای تکراری ترامپ با درخواست برای تمدید تحقیقات درباره سلاح های شیمیایی سوریه

مقیم/ رئیس جمهوری آمریکا با تکرار ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی دولت سوریه، خواستار همکاری همه اعضای شورای امنیت برای تمدید ماموریت سازوکار تحقیقاتی مشترک درباره دمشق شد.

 به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام توئیتری خواستار اجماع اعضای شورای امنیت سازمان ملل در رای دادن به تمدید ماموریت سازوکار تحقیقاتی مشترک پیرامون تسلیحات شیمیایی در سوریه شد.
ترامپ با تکرار ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی دولت سوریه، هدف از این خواسته را حصول اطمینان از عدم استفاده دوباره از این تسلیحات از سوی دولت دمشق عنوان کرد.
تحقیقات بین المللی پیرامون حوادث سوریه که تحت عنوان «سازوکار تحقیقاتی مشترک» (یا به اختصار JIM) شناخته می‌شود، از سال 2015 با رای موافق همه اعضای شورای امنیت، به صورت مشترک زیر‌نظر سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی آغاز شد.
مجوز ادامه این تحقیقات در اواسط ماه نوامبر (اواخر آبان ماه) به پایان می‌رسد و این هیات روز 26 اکتبر (چهارم آبان ماه) گزارشی از حادثه شیمیایی در شهر خان شیخون سوریه را ارائه داد. مسکو این گزارش را ناقص خوانده است.
روسیه و آمریکا پیش نویس های جداگانه ای درباره تمدید ماموریت این سازوکار برای یک سال داده اند و احتمال دارد مسکو امروز دوباره اقدام به وتو کردن پیش نویس واشنگتن کند.
«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در شورای امنیت، پیشتر تعویق رای‌گیری درباره تمدید ماموریت هیات تحقیقات را تا زمان انتشار این گزارش خواستار شد؛ ولی پس از بی‌توجهی اعضا به این درخواست، قطعنامه مربوط به آن را وتو کرد.
وی پیش از این رای‌گیری به فضاسازی رسانه‌‌ای کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: سعی نکنید اینگونه القا کنید که اگر این قطعنامه امروز تصویب نشود، کار هیات تحقیقات به پایان می‌رسد.
نبنزیا ادامه داد: ما آماده طرح دوباره این مساله پس از انتشار و بررسی نتیجه تحقیقات هستیم.
حادثه شیمیایی خان شیخون در چهارم آوریل سال جاری 2017 (15 فروردین ماه) رخ داد و در جریان آن ده‌ها تن کشته شدند. رسانه‌ها و مقام‌های غربی پس از این حادثه به سرعت و بدون ارائه هیچ گونه سندی، انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه گرفتند.
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در ادامه همین خط رسانه‌ای، روسیه را به کارشکنی در مسیر تحقیقات متهم کرد و بار دیگر مسئولیت حادثه خان شیخون را متوجه دولت سوریه دانست. 
این در حالی است که دولت سوریه در پی توافقی که در سال 2014 صورت گرفت، زرادخانه تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داده است. 
بر اساس این گزارش، نکته مهم در حوادث شیمیایی سوریه که آمریکا و متحدان غربی این کشور عمدی و آگاهانه نادیده می گیرند، چند مورد کاربرد سلاح شیمیایی توسط تروریست های ضدسوری است.
سوریه حدود 6 سال است با حضور گروههای مسلح و تروریستی همچون داعش و جبهه النصره که از سوی غرب و برخی کشورهای منطقه حمایت می شوند با بحران روبه رو است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ضدترامپ     |     دونالد ترامپ     |     ترامپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi