کد خبر : ۴۸۷۲۵۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶
ثبت رکورد خروج روزانه از مرز کشور

مقیم/ استاندار ایلام با ذکر اینکه ایلام ومهران همچنان محور تردد و انتخاب اول ورود وخروج مرزی زائران اربعین است گفت: بیش از ۵۰ درصد زائران از طریق مهران به عراق رفتند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی، عصر شنبه در نشستی خبری جمع بندی میزبانی استان ایلام درجریان و تردد زائران اربعین حسینی ارائه کرد.
وی اظهار کرد: حدود 2 میلیون نفر زائر اربعین حسینی به عراق رفته اند که از این تعداد 968 هزار نفر از مرز مهران ، 260 هزار نفر از طریق هوایی و مابقی نیز از طریق مرزهای چذابه و شلمچه عازم ایین اربعین حسینی در کربلای معلی شدند .
وی با اشاره به روال سریع بازگشت زائران پیش‌بینی کرد که بیش از یک‌میلیون و 100 هزار نفر از طریق مرز مهران وارد کشور شوند.
وی احتمال داد: برخی از زوار حسینی که از سایر مرزها از کشور خارج‌شده‌اند از طریق مهران به کشور برگردند.
سلیمانی گفت: تا ساعت 12 امروز حدود 800 هزار نفر از زوار حسینی از مرز مهران وارد کشور شده اند.
وی با اشاره به امکانات مناسب مرزی در مهران خاطر نشان کرد: به عنوان یک رکورد در جریان خروج زائران در برخی از روزها خروج 180 هزار نفر از مرز مهران ثبت شد.
شدند.
وی تصریح کرد: 94 گیت مجهز به بهترین امکانات در مرز مهران مستقر شده است که حداکثر توقف زائران در این گیت‌ها 20 ثانیه بوده به‌طوری‌که ظرفیت جوابگویی 300 هزار نفر در روز را دارد.

**ضرورت تدوین سند جامع اربعین حسینی
استاندار ایلام دراین نشست برضرورت تدوین سند جامع اربعین حسینی تاکید کرد و گفت: سند جامع اربعین حسینی باید با محوریت مردم وبا توجه به جایگاه مرز مهران واجرایی شود.
وی با اشاره به اینکه اربعین حسینی باید به نماد مردمی تبدیل شود، گفت: اربعین حسینی باید از بحث دولتی خارج شود و علاوه بر بعد فرهنگی، دینی، مذهبی و سیاسی آن، بُعد اقتصادی آن در استان ایلام در نظر گرفته شود و در این میان تدوین سند جامع اربعین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
خاطرنشان کرد: فرودگاه مهران به‌عنوان زیرساختی بااهمیت باید بازسازی و وارد مدار شده و همچنین باید قبل از اربعین سال آتی، زیرساخت‌های مختلف برای اربعین آماده شود.

***170میلیاردریال بودجه اربعین استان ایلام
استاندار ایلام با اشاره به اماده سازی زیربناهاو امکانات ایلام ومهران برای تردد زائران گفت: 170 میلیاردریال مجموع ردیف بودجه اربعین استان ایلام بود که با رایزنی‌های انجام گرفته80 میلیارد ریال به کارهای زیربنایی ازجمله طرح چهار خطه مسیر ایلام به مهران اختصاص یافت.
وی، یادآور شد: در ردیف سفر ریاست جمهوری نیز با تلاش‌های انجام‌شده 166 میلیارد تومان به استان اختصاص یافت که از این میزان 98 میلیارد تومان برای بهسازی راه های استان به‌ویژه راه‌های منتهی به مرز مهران صرف شد. که نقش مهمی در راستای تسریع در کار راه ایلام به مهران و تکمیل پل ارغوان داشت.

**کاهش ترافیک وتصثادف جاده ای
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری حوادث جاده‌ای منجر به جرح نیز در این مسیر 67 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.
وی افزود: با تدابیر اندیشیده شده ترافیک در مسیر جاده‌های منتهی به مرز مهران با جمعیت حاضر در پایانه مرزی مهران کنترل شد که نقش مهمی در تسهیل ترافیک و تردد زوار حسینی در مرز مهران داشت.
استاندار گفت: در برگشت زوار حسینی نیز کار بزرگی مردم نیز انجام دادند و از زوار حسینی به بهترین نحو پذیرایی کردند، آشپزخانه‌های محلی و خانگی نیز با پخت و پز غذا نقش مهمی در پذیرایی از زوار داشتند و حدود 200 موکب مردمی در شهر مهران و مسیرهای منتهی به مهران ایجادشده بود.
وی گفت: کمیته پزشکی بسیار اقدامات ارزنده‌ای داشت و حدود 200 آمبولانس و 20 دستگاه اتوبوس، 5 فروند بالگرد آمبولانس آماده‌شده بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مرز اربعین     |     اربعین حسینی     |     اربعین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi