کد خبر : ۴۸۷۰۷۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶
بارورسازی ابرها تنها ۱۵ درصد در احیای دریاچه ارومیه مؤثر است

مقیم/ دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بارورسازی ابرها ۱۵ تا ۲۰ درصد در احیای دریاچه ارومیه اثرگذار است گفت: ۹۰ درصد خطرات خشک شدن دریاچه متوجه استان است.

به گزارش مقیم و به نقل از تسنیم، خلیل ساعی عصر امروز در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه بارورسازی ابرها 15 تا 20 درصد در احیای دریاچه ارومیه اثرگذار است، اظهار کرد: میانگذر دریاچه ارومیه هم نهایتاً تا 17 درصد در روند خشک شدن دریاچه ارومیه اثرگذار است.

وی با بیان اینکه کاهش 36 درصدی بارندگی و افزایش شدید دمای امسال باعث افت تراز دریاچه ارومیه شد، افزود: اگر دولت 6 میلیارد دلار در زمینه دریاچه ارومیه هزینه کند در سال 1404 تراز دریاچه ارومیه می‌تواند به تراز اکولوژیک برسد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از 70 درصد منابع آبی تجدید‌پذیر حوضه دریاچه ارومیه استفاده می‌شود گفت: مصرف بالای 40 درصد منابع آبی، مناطق را به وضعیت بحرانی رسانده و برای نسل‌های آینده خطرناک است که باید میزان مصرف مدیریت شود.

ساعی با اشاره به تولید سیب و چغندر بیش از حد نیاز استان تصریح کرد: هر کیلو سیب 600 لیتر آب نیاز دارد که با شرایط پدید آمده در استان 720 میلیون متر مکعب آب اضافی مصرف کردیم که این تولید در کنار جاده‌ها ریخته شده و کشاورزان هم نتوانستند به منابع مالی مور نیاز خود دست یابند که باید مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی و کردستان بیش از 90 درصد آب مورد نیاز دریاچه ارومیه را تأمین می‌کند افزود: بیش از 90 درصد خطرات خشک شدن دریاچه متوجه آذربایجان شرقی است که شیوع سرطان، بیماری‌های تنفسی و ریوی از جمله آنهاست.

مدیر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه دریاچه ارومیه در صورت خشک شدن، یکی از کانون‌های اصلی ریزگردهای نمکی خواهد بود ابراز داشت: ریزگردهای نمکی تا شعاع کرج بیش از 14 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تراز دریاچه ارومیه     |     دریاچه     |     احیای دریاچه ارومیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi