کد خبر : ۴۸۶۸۷۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
مصرف نمک ایرانیان دو برابر استاندارد

مقیم/ سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مصرف نمک ایرانیان دو برابر استاندارد است.

به گزارش مقیم و به نقل از صدا و سیما، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری افزود: ایرانیان بیش از حد مجاز نمک مصرف می‌کنند و متاسفانه ۵۰ درصد نمک مصرفی خانواده‌ها از طریق نان است.

وی گفت: مردم در ۵۰ درصد نمک مصرفی خود در نان نقشی ندارند، اما می‌توانند در مصارف دیگر، نمک مصرفی خود را کاهش دهند، زیرا مصرف نمک می‌تواند زمینه ساز بیماری‌هایی همچون فشار خون و نارسایی قلبی باشد.

حریرچی همچنین در خصوص پرداخت بدهی بیمه‌ها ادامه داد: میزان اعتباری که از بیمه به صورت نقد گرفتیم هنوز کفاف مطالبات به ویژه در بیمارستان‌ها و حاشیه شهر‌ها را نمی‌دهد و ارایه خدمات با مشکل مواجه است.

وی افزود: البته پیش بینی می‌شود در روز‌های آینده مقداری نقدینگی به صورت اوراق حاصل شود که البته نقد کردن این اوراق خود مشکلات زیادی بهمراه دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در تعیین تعرفه‌ها گفت: تعیین تعرفه‌ها در شورای عالی بیمه صورت می‌گیرد و بیمه سلامت ایرانیان به عنوان نماینده وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه پیگیر موضوع تعرفه هاست.

وی افزود: البته دبیرخانه شورای عالی بیمه برای طرح‌های تعرفه سال ۹۷ که باید قبل از پایان سال و تصویب بودجه مورد بررسی قرار گیرد، ارایه کند.

رسانه‌ها از درج خبر خودکشی در صفحه نخست خودخودداری کنند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پرداختن به اخباری که ترویج کننده خشونت است نباید در صدر اخبار رسانه‌ها قرار بگیرد.

حریرچی افزود: تاثیر فضای مجازی در بروز و شیوع خشونت بسیار زیاد است به گونه‌ای که نباید اخبار مربوط به خشونت به یک موضوع جالب و جذاب تبدیل شود.

وی گفت: همچنین انتشار این اخبار موجب آموزش به دیگران و از بین رفتن قبح آن عمل زشت در جامعه می‌شود، زیرا بر اساس آمار مشخص شده است انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌های بزرگ موجب افزایش ۱۰ درصدی میزان خودکشی می‌شود.

حریرچی با بیان اینکه تا حد ممکن از بزرگنمایی اخبار مرتبط با خشونت در جامعه باید پرهیز شود ادامه داد: بالاترین میزان خودکشی مربوط به افرادی است که افسردگی عمیق و شدید دارند البته انتشار درست و بجای اخبار خودکشی در علت یابی این موضوع اثر گذار است.

وی افزود: آگاهی بخشی به جامعه، پرهیز از جذب مخاطب، داشتن نگاه بازدارنده به اینگونه اخبار، هشدار در خصوص عواقب آن و معرفی برخی ناتوانی‌های پس از آن، نقش موثری در کاهش رفتار‌های خشونت آمیز در جامعه دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خودکشی، رفتاری پیچیده شامل اختلالات جسمی، روحی توام با سوء مصرف مواد و مشکلات اجتماعی و فرهنگی است و نباید به مشکلی شایع و دم دستی مبدل شود بنابراین تقویت سلامت روان و آگاهی رسانی به جامعه راهی مطمئن برای ارتقای فرهنگ پیشگیری در برابر اینگونه آسیب هاست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مصرف نمک     |     مصرف بی رویه نمک     |     نمک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi