کد خبر : ۴۸۶۸۷۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
سنگینی جایزه نوبل بر دوش آنگ سان سوچی - داود مهرابی*

مقیم/ کشتار مسلمانان روهینگیا در استان راخین میانمار در حالی به یک معضل جهانی تبدیل شده که در اختیار داشتن جایزه صلح نوبل توسط 'آنگ سان سوچی' نه تنها امید گام نهادن وی در مسیر صلح را محقق نکرده، بلکه عملکرد او دردی بر آلام فعالان صلح جهانی افزوده است.

جایزه صلح نوبل به عنوان یکی از پنج جایزه نوبل که توسط 'آلفرد نوبل' صنعت گر و مخترع سوئدی وقف شده، در سال 1901 برای نخستین بار اعطا شد. 
'آلفرد نوبل' در وصیت نامه خود گفته است که این جایزه باید 'به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش ها، یا تشکیل و ترغیب کنفرانس های صلح انجام داده باشد'.
'آنگ سان سوچی' که سال 1945 متولد شد، بر اساس تصمیم کمیته نوبل در سال 1991 موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد. 
در تصمیم این کمیته آمده است: کمیته نوبل نروژ تصمیم گرفته است که جایزه صلح نوبل سال 1991 را به منظور تلاش های عاری از خشونت آنگ سان برای دموکراسی و حقوق بشر به او اعطا کند. 
در این تصمیم همچنین آمده است: مبارزه 'آنگ سان سوچی' یکی از بی بدیل ترین نمونه های شجاعت مدنی در آسیا در دهه های اخیر است و به نماد مهمی در مبارزه علیه سرکوب تبدیل شده است. 
در اعطای جایزه صلح نوبل سال 1991 به آنگ سان سوچی، کمیته نوبل نروژ خواستار تکریم این بانو برای تلاش های خستگی ناپذیرش و برای نشان دان حمایت خود برای بسیاری از مردم جهان که در تلاش برای دستیابی به دموکراسی، حقوق بشر و آشتی نژادی از طریق صلح آمیز هستند، شد. 
روشن و پرواضح است که اگر کمیته نوبل نروژ می توانست حتی بخشی از حوادث استان راخین میانمار را در سال های 2012 به بعد تصور کند، 'آنگ سان سوچی' حائز شرایط کسب این جایزه نمی شد. 
او که اکنون با در اختیار داشتن جایزه صلح نوبل باید در مسیر صلح گام بردارد تا بخشی از فلسفه اعطای این جایزه همچون 'دستیابی به دموکراسی'، 'حقوق بشر' و 'آشتی نژادی از طریق صلح آمیز' را محقق سازد، نه تنها به این اصول بی اعتناست بلکه در مسیر مخالف آن نیز گام برداشته است. 
دولت میانمار که آنگ سان سوچی نقش رهبری آن را بر عهده دارد، از سال 2012 چشم بر جنایاتی بست که ادامه آن امروز به معضلی جهانی تبدیل شده که براساس برخی گزارش ها گفته می شود تندروی و افراط گرایی برآمده از آن به زمین مستعد سرمایه گذاری حامیان تروریسم تبدیل شده است. 
پیروی نکردن آنگ سان سوچی از معیارهایی که براساس آنها جایزه صلح نوبل را با خود به یدک می کشد، نشان می دهد که شعاع خواسته های او نه تنها شامل خیر بشریت نبوده، بلکه حتی مردم میانمار را نیز در فهرست خواسته های خود نداشته و هدفی جز کسب قدرت شخصی در فهرست اهداف او نبوده است. 
در سالهای پیش از انتخابات سراسری میانمار گفته می شد اگر آنگ سان سوچی از مسلمانان این کشور حمایت کند، رای بودائی ها را که جمعیت غالب میانمار را تشکیل می دهند، از دست می دهد، از این رو وی ممکن است با سکوت در قبال مساله مسلمانان قصد دارد پس از پیروزی به این شرایط رسیدگی کند. 
اما او پس از به قدرت رسیدن نیز چشم بر نسل کشی روهینگیا بست تا نشان دهد هنگامی که هدف کسب قدرت باشد، افراط گرایی از نوع دیگری در انسان شکل می گیرد که حد و مرزی ندارد و کشتار زنان و کودکان، در آتش سوزاندن انسانهای بی پناه، تجاوز گروهی، قتل و آوارگی به پله های کسب قدرت تبدیل می شوند. 
نماد دموکراسی و صلحی که کشورهای غربی، استرالیا، آمریکا، ژاپن، رژیم صهیونیستی و هند از حامیان او هستند و مجلس نمایندگان آمریکا نیز در سال 2007 با 400 رای موافق و هیچ رای مخالفی 'مدال طلای کنگره' را با امضاء 'جورج دبلیو بوش' به او اعطا کرد، امروز اثبات کرده اصلی ترین نماد سرکوب در میانمار است. 
*روزنامه نگار و پژوهشگر

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مسلمان     |     میانمار     |     مسلمانان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi