کد خبر : ۴۸۶۸۶۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
قزاقستان ازعضویت ایران در شانگهای حمایت می کند

مقیم/ استاندار استان ' قزل اوردا ' قزاقستان گفت که کشورش از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، ' کریم بیک کوشر بایف ' روز دوشنبه در سفر به استان مازندران در نشست 2 جانبه با استاندار مازندران در ساری افزود : جمهوری اسلامی ایران توانمندی ها و ظرفیت های زیادی برای همکاری اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی با کشورهای شانگهای دارد و قزاقستان به عنوان عضو اصلی و تاثیرگذار در این سازمان از حضور ایران حمایت می کند.
سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی برای همکاری‌ چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی است که در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد.
کشورهای مغولستان، ایران، پاکستان، هند و افغانستان و بلاروس به عنوان عضو ناظر در این سازمان حضور دارند.
استاندار قزل اوردا گفت : درشرایط فعلی ارتباط نزدیکی بین قزاقستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و مسوولان عالی رتبه 2 کشور خواهان گسترش روابط دوجانبه در زمینه های مختلف هستند.
وی تحقق نیت روسای جمهوری دو کشور را برای گسترش روابط دو جانبه در گرو گسترده شدن چتر این روابط بین استان های ایرانو قزاقستان اعلام کرد.
استاندارقزل اوردا در این نشست آمادگی بخش خصوصی کشورش را برای سرمایه گذاری مشترک اعلام کرد و گفت که دولت قزاقستان نیز ضمانت های لازم را برای این سرمایه گذاری ها انجام می دهد.
** گلایه از پائین بودن میزان مبادلات تجاری 
استاندار مازندران نیز در این نشست گفت که جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان از لحاظ سیاسی روابط خوبی با یکدیگر دارند ، ولی سطح مبادلات تجاری بین 2 کشور پایین است.
ربیع فلاح افزود : برای ارتقاء سطح مبادلات تجاری بین کشورهای ایران و قزاقستان، نیاز به شناسایی ظرفیت های همکاری به خصوص در بین استان ها داریم.
وی اظهارداشت : روابط میان استان مازندران با استان های منگستائو و قزل اوردا قزاقستان در حال گسترش است و باید این روابط به سرمایه گذاران و تجار بخش خصوصی ختم شود و این زمینه در مازندران برای همکاری وجود دارد.
استاندارمازندران راه اندازی شبکه ریلی سراسری ایران - ترکمنستان - قزاقستان و برخورداری مازندران از سه بندر امیرآباد ، فریدونکنار و نوشهر را از زیرساخت های مهم برای گسترش روابط دانست و خواهان بهره گیری از این زیرساخت ها برای گسترش مبادلات میان دو طرف شد.
نماینده عالی دولت درمازندران با اشاره به امضاء تفاهمنامه دو جانبه بین استان های مازندران و قزل اوردا ، اظهارداشت : باید بستری فراهم شود تا این تفاهمنامه ها به مرحله اجرا برسد و اجرایی شدن آن نیازمند عزم مسئولان است .
در این نشست معاونان استانداران قزل اوردا و مازندران به عنوان نمایندگان استانداران برای نظارت بر اجرای تفاهمنامه دوجانبه و رفع موانع انتخاب شدند.
کرشربایف استاندار قزل اوردا عصر روز گذشته با دعوت رسمی ربیع فلاح استاندار مازندران به این استان سفر کرد.
استاندار قزل اوردا در سفر دو روزه اش در مازندران در همایش تجار و صادرکنندگانی مازنی در ساری شرکت می کند و از برخی از طرح های صنعتی و کشاورزی بازدید می کند.
قزل اوردا در جنوب کشور قزاقستان قرار دارد که طبق سرشماری 2016 حدود 600 هزار نفر جمعیت دارد .
طبق گزارش 2016 وزارت اقتصاد و دارایی ایران میزان مبادلات تجاری 2 کشور قزاقستان و ایران حدود 600 میلیون دلار بود که پیش بینی می شود در سال جاری ارزش مبادلات تجاری به یک میلیارد دلار برسد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قزاقستان     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi