کد خبر : ۴۸۶۸۰۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
شرایط آمریکا بحرانی است

مقیم/ معاون اسبق وزارت امور خارجه آمریکا در دوران جرج بوش: رویکرد تهاجمی و قلدرمآبانه و سیاست های ملی گرایانه ترام‍پ در حال ایجاد نوعی انزواطلبی برای آمریکاست.

به گزارش مقیم و به نقل از صدا و سیما ، نیکلاس برنز، سفیر سابق آمریکا درباره تاثیر اقدامات رئیس جمهور این کشور ابراز نگرانی کرد.
پایگاه اینترنتی سانتافه نیو مکزیک در گزارشی نوشت: برنز سفیر سابق آمریکا و معاون وزیر امور خارجه این کشور در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش می گوید دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تنها بنیاد دموکراسی آمریکایی را به چالش می کشد.
برنز در مراسمی در لابی منطقه لاپوسادا دِ سانتافه گفت: «با همه مشکلاتی که داریم، بین سال هزار و نهصد و چهل و پنج و چند سال گذشته دوره جدیدی از ثبات در جهان برقرار شد و من در حال حاضر نگرانم.» 
برنز جمعه شب این سخنان را در شورای روابط بین المللی سانتافه بیان کرد. این گروه طی پنجاه سال گذشته شاهد سخنرانی بیش از سیصد مهمان در نیومکزیکو در ارتباط با موضوعات جهانی بوده است.

سندی کمپبل مدیر اجرایی این شورا گفت:‌ «در حال حاضر، ما احساس می کنیم بسیار مهم است سخنرانانی با تجربه را به اینجا دعوت کنیم، افرادی که می توانند فراتر از سیاست های دو حزبی در این کشور رویکردی عادلانه و متوازن ارائه کنند.»
چند ساعت قبل از سخنرانی او، برنز گفت شرایط کنونی برای او هشدار آمیز است.
او گفت:‌ «ما در رهبری خود در واشنگتن و در کاخ سفید، شاهد یک بحران هستیم. رئیس جمهور ترامپ در حال تضعیف جایگاه آمریکا به عنوان رهبر جهان است. با گذشت ده ماه از روی کار آمدن او مشخص شده است که منظور او از عبارت "اول آمریکا" چیست.»
برنز گفت: رویکرد تهاجمی و قلدرمآبانه و سیاست های ملی گرایانه رئیس جمهور آمریکا، و همچنین کشیدن دیوار بلند -هم فیزیکی و هم سیاسی- علیه هم پیمانانی همانند مکزیک و آلمان، در حال ایجاد نوعی انزواطلبی برای آمریکاست. او گفت؛ در نتیجه، اعتماد میان هم پیمانان به سرعت در حال کاهش است، در سطحی که ممکن است بازسازی آن دشوار باشد.

او گفت: اما در دوران ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا از توافق نامه اقلیمی جهانی، معاهده های تجاری، سیاست های مهاجرتی و ائتلاف های بین المللی برای صلح عقب کشیده است.
او گفت:‌ «این اقدام بر باورهای مردم به ما، در ایمان آنها به رهبری آمریکا تأثیر می گذارد. ما در حال مشاهده این تأثیر هستیم.»
او خاطرنشان کرد: «دموکراسی در اروپا و آسیا گسترش یافته است. ما شاهد افزایش قابل توجه درآمد و شکوفایی در سراسر جهان هستیم زیرا آمریکا در همه امور دخیل بود.»
برنز در دهه هشتاد قرن نوزدهم سمت های دیپلماتیک در آفریقا، مصر و اسرائیل داشت و در دوران ریاست جمهوری بوش و سپس بیل کلینتون مشاور امنیت ملی و سپس سخنگوی وزارت امور خارجه دولت کلینتون و پس از آن سفیر آمریکا در یونان شد.
برنز گفت: تلاش های ترامپ برای فلج کردن سیاست خارجی در خصومت ها در خاک آمریکا انعکاس یافته است.
او گفت: رسانه ها «بخشی از نظام دموکراتیک ما هستند. اگر شما یک گروه مستقل و هدفمند نبودید که افراد بر مسند قدرت را زیر سوال ببرید، نظام ما کارآمد نبود. آنهایی که مواضع و رویکردهای قدرتمند دارند باید بایستند و نظرات خود را اعلام کنند.»

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مخالفت آمریکا     |     کنگره آمریکا     |     آمریکا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi