کد خبر : ۴۸۶۸۰۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
دانش آموختگان ایرانی در مالزی: برای خدمت به میهن بر می گردیم

مقیم/ ۷۵ آقا و بانوی ایرانی که دیروز شنبه در مراسمی در دانشگاه «یو ام» مالزی جشن دانش آموختگی خود را به همراه چهار و ۷۰۰ دانشجوی دیگر برگزار کردند ، مهمترین نکته مورد تاکید آنها بازگشت به میهن برای خدمت به مردم از طریق انتقال دانش به جامعه دانشگاهی بود.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، در حاشیه جشن فارغ التحصیلی چهار و 700 دانشجو در دانشگاه یوام مالزی به سراغ 75 دانشجوی ایرانی رفت و از خواسته ها ، انتظارات ، مشکلات و برنامه هایشان پرسید.
دکتر عبدالرضا عالمی دانش آموخته رشته مطالعات رسانه به خبرنگار ایرنا گفت: امروز زندگی در جامعه جهانی نیازمند ارتباطات بیشتر و تضارب آرا واندیشه های مختلف است و همگرایی افزونتر زمینه رشد جوامع را فراهم می سازد .
وی اضافه کرد: اکنون پایان دوره تحصیلات تکمیلی زمینه خدمت به هموطنان را باتجربه بیشتر وآگاهی افزونتر فراهم ساخته است.
به گفته عالمی ایران اسلامی در شرایط کنونی نیازمند استفاده از قابلیت و توانایی جوانان تحصیلکرده و متخصص دارد تا فردای کشور را بسازند و این مهم با همپوشانی جوانان داخل و خارج میسر می شود.
وی اضافه کرد: ارتباط دانشگاه های مختلف و تبادل اطلاعات آنها به همراه فرصت های لازم برای دانشجویان زمینه رشد آنها را فراهم می سازد تا مدارج علمی را طی کنند.
عالمی افزود: بر اساس آموزه های دینی زکات علم نشر آن است و امیدوارم در بازگشت به ایران در سنگر دانشگاه بتوانم به کشورم خدمت هرچند کوچکی انجام دهم.
فاطمه اسکندری دکترای رشته پرستاری نیز با بیان اینکه هفت سال قبل پایه های تحقیق خود را در ایران شروع کردم ،افزود: تز دکتری ام در زمینه مهار فیزیکی بیماران در بیمارستان است ، پیش از این روش بستن بیمار به تخت برای کنترل و درمان اجرامی شد، اما اکنون این روش استاندارد پزشکی نیست و باید روش های نوین را اجراکرد .
به گفته وی اکنون با بازگشت به ایران دستاوردهای علمی خود را به مورد اجرا می گذارم و در بخش آموزشی و درمانی به هموطنان کمک خواهم کرد.
مسعود صراف فارغ التحصیل مهندسی مکانیک نیز که از سال 2010 به مالزی آمده است ، اظهار داشت: اکنون اولویت نخست بازگشت به ایران ، انجام خدمت سربازی است و انتقال دانش کسب شده به جوانان دانشجو در ایران است.
وی گفت که همه تلاش دانشجویان ایرانی در مالزی به رغم سختی های دوران تحصیل ،موفقیت در مدارج علمی و افزایش کیفیت های آموزشی است و هم این امر سبب شده آنها در میان دانشجویان خارجی سرآمد باشند. 
صراف گفت که فارغ التحصیلان ایرانی اکنونی آماده هستند تا دانش خود را به کشور منتقل کنند وابراز امیدواری کرد تا از این ظرفیت های علمی در مراکز و موسسات آموزش عالی کشور به خوبی استفاده شود. 
دانشگاه یو ام در درجه بندی بین المللی سیستم کیو اس دارای رتبه 114 در میان حدود هزار دانشگاه دیگر جهان است و مدارک آن نیز مورد تایید وزارت علوم ایران است.
یک دانشجوی دیگر ایرانی فارغ التحصیل رشته دکترا در دانشگاه یو ام مالزی گفت: آرزو میکنم دانشگاه های کشورم به آنچنان ظرفیت و قابلیتی برسند که هیچ دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیلات تکمیلی به دیگر کشورها مهاجرت نکنند.
سعید طباطبایی افزود: وقتی با تمامی دانشجویانی که از این دانشگاه مالزی دانش آموخته شدند صحبت شود، همه آنها اول هدفشان بازگشت به میهن و خدمت به مردم است و انتظار وجود دارد مسوولان از این جوانها استقبال کنند. 
وی که متخصص در زمینه توربین های بادی برای استفاده در مناطق شهری است، یادآور شد: ایران یک کشور چهار فصل با اقلیم متفاوت است و از انرژی باد می توانیم برای توسعه تکنولوژی در این بخش استفاده کنیم و آن را به سایر کشورها صادر کنیم، اما از سوی ایران در این زمینه چندان گامهای جدی برداشته نمی شود، درحالی که مالزی با وجود نداشتن باد برای تولید تکنولوژی در این بخش مشغول سرمایه گذاری است. 
وی گفت: مسوولان وزارت نیرو و شهرداریها می توانند متخصصان انرژیهای نو را در کشور جذب کنند و وزارت صنعت برای ابداعات آنها حمایت مالی کند تا ایران در این بخش در منطقه پیشرو باشد و ارزآوری داشته باشد. 
طباطبایی گفت: فرصت ها پیش روی هر کشوری پایدار نیستند و غفلت درداخل ایران سبب می شود تا کشورهای رقیب به راحتی جای ایران را بگیرند و تداوم مهاجرت متخصصان کشور را به نظاره بنشینیم. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و مالزی     |     روابط مالزی     |     مالزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi