کد خبر : ۴۸۶۶۵۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶
ایران از توسعه و تعمیق روابط دوجانبه با ازبکستان استقبال می کند

مقیم/ رییس جمهور تاکید کرد: ایران آماده است روابط دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی خود را با ازبکستان بیش از پیش توسعه و تعمیق دهد و در این مسیر هیچ مانعی وجود ندارد.

به گزارش مقیم و به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار"عبدالعزیز کامل اف" با بیان اینکه ما به ازبکستان به عنوان یک دولت دوست در گذشته و آینده تاریخ خود می نگریم، گفت: پیوند تاریخی دو ملت،  فرهنگ و تمدن در کنار دین و اعتقادات مشترک و منافع ملی و منطقه ای ، دو کشور را هر چند که مرزهای مشترکی ندارند اما کاملا به یکدیگر متصل کرده اند.

رییس جمهور تصریح کرد: روابط تاریخی و نزدیک دو ملت ، فرصت گسترده ای را برای تقویت و تحکیم روابط دو دولت در همه زمینه ها فراهم کرده و بی تردید توسعه این روابط به نفع دو ملت و منطقه است.

روحانی به طرحهای متنوع تقویت راه های ترانزیتی میان دو کشور از مسیرهای افغانستان ، ترکمنستان و تاجیکستان اشاره کرد و اظهارداشت: باید در کنار بهبود مسیرهای ترانزیتی دو کشور ، همکاریهای بانکی و مباحث مرتبط با روادید را نیز تسهیل کنیم تا بخش های خصوصی دو کشور بهتر بتوانند از فرصت هایی که در ایران و ازبکستان وجود دارند، بهره بگیرند.

روحانی به پیشرفت های کشورمان در حوزه فناوری های نوین و خدمات فنی و مهندسی اشاره  و تاکید کرد: شرکت های فنی و مهندسی ایرانی با ارائه خدمات دقیق و در سطح استانداردهای بین المللی، آماده حضور فعالتر در ازبکستان هستند.

رییس جمهور با بیان اینکه ایران کاملا آماده است نیازهای ازبکستان به انرژی را تامین کند، ابراز امیدواری کرد که با تشکیل منظم نشست های کمیسیون مشترک ، راه های توسعه بیش از پیش روابط ، جستجو و به سرعت عملی شوند.

روحانی تقویت همکاریهای فرهنگی ، دانشگاهی و مراکز علمی و تحقیقاتی دو کشور را ضروری دانست و اظهارداشت: دین ما دین رحمت و برادری است و با تشریح این دین رحمت برای جوانان ، نباید اجازه داده شود آنان گرفتار افکار خطرناک افراطی و تروریست ها شوند.

وی در ادامه به موضوع مهم امنیت منطقه اشاره و با تاکید بر اینکه امنیت همه کشورهای منطقه به یکدیگر پیوند خورده است ، خواهان تلاشی جمعی برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه شد و اظهارداشت:همه کشورهای منطقه برادران یک خانواده هستند و نباید اجازه داده شود که دشمنان با طرح اختلافاتی در حوزه مذهب و قومیت ، میان کشورهای منطقه فاصله بیندازند.

وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این دیدار تاکید کرد که تاشکند خواهان توسعه و تعمیق روابط با تهران در همه عرصه ها است و با اجرای توافقات روسای جمهوری دو کشور در نشست آستانه، صفحه تازه ای در تاریخ روابط دو کشور گشوده شده است.

"کامل اف" اظهارداشت: تمرکز ما توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور همپای روابط سیاسی است و سفر مقام‌های عالی‌ ایران به ازبکستان گام بزرگی در مسیر این همکاریهای مشترک و پایه ریزی روابطی راهبردی و درازمدت میان تهران – تاشکند خواهد بود.

وی همچنین خواهان همکاری های نزدیک دو کشور در موضوعات مرتبط با تحکیم امنیت در منطقه شد و گفت: دو کشور دارای تاریخی غنی اسلامی هستند و با یاری یکدیگر می توانند جلوی رشد تفکر افراط گرایی در منطقه را سد کنند

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دکتر روحانی     |     حسن روحانی     |     روحانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi