کد خبر : ۴۸۶۶۲۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶
مشروط کردن برجام از جانب اروپایی ها قابل قبول نیست

مقیم/ عضو هیأت عالی نظارت بر برجام تاکید کرد: مشروط کردن برجام از جانب اروپایی‌ها به هیچ عنوان برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.

به گزارش مقیم و به نقل از صدا و سیما، علی اکبر ولایتی پس از دیدار نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه در جمع خبرنگاران گفت: اروپایی ها باید دقت بیشتری در اظهارات و درخواست هایشان داشته باشند، اینکه بگویند برجام را قبول دارند اما درباره حضور منطقه ای ایران یا موضع دفاع موشکی کشورمان باید صحبت کنند مشروط کردن برجام است که به هیچ عنوان نمی پذیریم.
وی افزود: برجام هیچ شرطی ندارد و مطابق همان توافقی است که میان جمهوری اسلامی ایران و 1 + 5 امضا شده است و باید مطابق با همان توافق اجرا شود.
ولایتی بار دیگر تاکید کرد: اینکه بگویند برجام را قبول دارند اما باید درباره حضور منطقه ای ایران صحبت کنیم حق اروپایی ها نیست ما در این منطقه هستیم و حق داریم با همسایگانمان که مشترکات بسیار داریم همکاری منطقه ای داشته باشیم. امریکایی ها چه حقی دارند که در منطقه ما برای خود حقی قائل شوند یا نفوذی داشته باشند یا اینکه بگویند دیگران باید چکار کنند یا نکنند.
وی افزود: دولت عراق صاحب کشور خودش است که اختیار و مسئولیت دارد و آقای العبادی به مسئولیت خودش شجاعانه عمل کرده است؛ اگر جمهوری اسلامی ایران در این کشور حضور مشورتی دارد به درخواست قانونی دولت عراق است که کاملا طبیعی محسوب می شود همچنانکه حضور مشورتی ایران در سوریه نیز به درخواست قانونی دولت این کشور است در حالی که از کشورهای اروپایی هیچ گاه دعوت نشده است به عراق بیایند و برای مردم این کشور تعیین تکلیف کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هر کشوری در این منطقه برای خودش تصمیم می گیرد، اضافه کرد:​ همکاری های منطقه ای جزو حقوق ماست و همانطور که اروپایی ها با یکدیگر اتحادیه اروپا را تشکیل دادند ما نیز در این منطقه اتحادیه و خط مقاومت را تشکیل داده ایم که از تهران آغاز می شود، از بغداد می گذرد و به دمشق، لبنان و فلسطین می رسد.
ولایتی تاکید کرد: اعضای خط مقاومت حق دارند یکدیگر را یاری کنند به دیگران هم اجازه نمی دهند که برایشان تعیین تکلیف کنند.
وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره اقدامات خصمانه اخیر امریکا علیه ایران به ویژه نقض مکرر برجام و پاسخ عملی کشورمان به این اقدامات گفت: آقای ترامپ و کنگره امریکا در اجرای برجام در حال دفع الوقت هستند آن طور که باید، توافق هسته ای را اجرا نکردند، تحریم ها را ادامه دادند و بازی سیاسی می کنند.
ولایتی تاکید کرد: اینکه رئیس جمهور امریکا باید امری را امضا کند اما آن را به کنگره ارجاع می دهد یا کنگره آن را به رئیس جمهور واگذار می کند به معنی دفع الوقت کردن است و جمهوری اسلامی ایران این طولانی کردن برجام را نمی پذیرد.
وی همچنین گفت: هیچ دلیلی ندارد که ما منتظر باشیم که آقای ترامپ حرف معقولی بزند زیرا او فرد غیرقابل پیش بینی است همچنانکه امریکایی ها نیز از کارهای غیرعاقلانه او ناراحتند به این علت ما هیچ حسابی روی حرف های او نمی کنیم بلکه براساس منافع خودمان تصمیم می گیریم که چه کنیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با رد اظهارات خصمانه رئیس جمهور امریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این نهاد را تبلور آرمان های مقاومت ملت ایران در مقابل بیگانگان و دفاع از تمامیت ارضی کشور دانست و تاکید کرد: سپاه، جزو متن مردم ایران است بنابراین اگر ازجانب هر مسئول خارجی سخنی علیه سپاه گفته شود، علیه کل مردم ایران سخن گفته است. 

 آمریکا موفق به تجزیه سوریه نمی شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: در حالی که دولت سوریه درصدد آزادی رقه، دیرالزور و شرق این کشور از شر تروریست هاست آمریکایی ها با ایجاد پایگاه نظامی در این مناطق، در پی تجزیه سوریه هستند اما اگر موفق به عملی کردن این هدف در عراق شدند در سوریه هم موفق می شوند که حتماً​ چنین نیست. 
علی اکبر ولایتی پس از دیدار نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه با وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما گفت: بنده و آقای ژوله درباره آینده سوریه گفتگو کردیم و من تأکید کردم که دولت و ملت سوریه در دفاع از تمامیت ارضی خود و مقابله با هر نوع تروریسم که از جانب بیگانگان حمایت می شود مصمم هستند. 
وی افزود: بیش از شش سال است که دولت سوریه و ملت این کشور با تروریست ها مبارزه و در مقابل آنان ایستادگی کرده و توانسته اند پیروزی های خوبی کسب کنند و به زودی شاهد فائق آمدن آنان بر کل مشکلاتشان و پیروزی نهایی خواهیم بود. 
ولایتی تصریح کرد: در دیدار با مقام فرانسوی از کارهای خارج از قاعده آمریکایی ها انتقاد کردم بویژه از تلاش برای تجزیه سوریه در حالی که حتماً موفق به این کار نمی شوند همچنان که در عراق نشدند. 
وی گفت: آنچه در روزهای اخیر رخ داد نشان می دهد دولت و ملت عراق و سوریه مقتدر هستند و از تمامیت ارضی کشورشان صیانت می کنند. 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هم از این خواسته دولت ها و ملتهای عراق و سوریه و حفظ تمامیت ارضی این دو کشور حمایت می کند و آمریکایی ها نیز حتماً در این هدف که بخواهند بخش کردنشین سوریه را از این کشور جدا کنند موفق نخواهند شد. 
ولایتی همچنین روابط ایران و فرانسه را رو به رشد دانست و افزود: ارتباطات دو کشور در سطوح مختلف و در بالاترین سطح میان رؤسای جمهور دو کشور برقرار است به نحوی که بارها حضوری و تلفنی گفتگو کردند و این ارتباط میان وزرای خارجه دو کشور نیز برقرار است. 
وی روابط اقتصادی ایران و فرانسه را در مقایسه با دیگر کشورهای غربی نیز رو به پیشرفت دانست و گفت: با توجه به زمینه های بسیار مستعد برای توسعه روابط همه جانبه با فرانسه، جمهوری اسلامی ایران از این نوع رفت و​ آمدها در سطوح مختلف استقبال می کند.
 
بارزانی باید اشتباهش را بپذیرد و جبران کند
عضو مجمع تشخیص مصلحت تأکید کرد: آقای مسعود بارزانی باید اشتباهش را بپذیرد و آن را جبران کند.
علی اکبر ولایتی پس از دیدار با نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه در جمع خبرنگاران ادعای نقش سپاه پاسداران در فرماندهی عملیات کرکوک را رد کرد. 
وی گفت: دولت عراق دولتی مقتدر و ملت این کشور ملتی متحد هستند و ارتش و نیروهای مردمی عراق کفایت و شجاعت خود را در مقابل با داعش نشان دادند. 
ولایتی تصریح کرد: باید بدانیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم کرد عراق با کاری که آقای مسعود بارزانی کرد و ناشی از جاه طلبی شخصی اوست، مخالفند. 
وی افزود:​ به همین علت دیدید که مردم شرافتمند کرد، کرکوک را تقریباً بدون درگیری به نیروهای دولتی و قانونی عراق تحویل دادند. 
ولایتی اضافه کرد: شاید دشمنان عراق و کسانیکه خواهان تجزیه این کشور هستند تعجب کردند که به رغم پیش بینی وقوع درگیری، کرکوک تقریباً بدون درگیری دراختیار فدرال قرار گرفت و مردم کرد هم به این راضی هستند. 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:​ رئیس جمهور عراق نیز شخصیت برجسته کرد است که به رفع این سوءتفاهم کمک کرد و اینها را باید از جاه طلبی آقای مسعود بارزانی جدا کنیم.
 
برای گسترش روابط دوجانبه با فرانسه آماده ایم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای گفتگو با مقامات فرانسه در حوزه های مختلف به ویژه ارتقای روابط دوجانبه آمادگی داریم.
علی اکبر ولایتی در دیدار نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه با اشاره به سابقه دیرین روابط دو کشور افزود : ملت ایران با ملت فرانسه احساس نزدیکی بیشتری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارد .
وی با بیان این که هر دو کشور از فرهنگ عمیق و طولانی برخوردارند اضافه کرد : مردم ایران اروپا را به نام فرانسه می شناسند و از حدود ۹۰۰ سال قبل کل غرب را فرنگی می نامند و نخستین ارتباط میان ما و اروپای جدید پس از عصر ایران و روم با فرانسوی ها بود. 
نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه نیز در این دیدار گفت : رایزنی مقامات دو کشور درباره مسائل سوریه در دستور کار قرار دارد. 
فرانک ژوله افزود: موضوع رایزنی ها مربوط به برخی گفتگوهای فنی پس از دیدار روسای جمهور ، وزرای خارجه و دیگر مقامات دو کشور است.
 
دیدار نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه با ولایتی
نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد .
در این دیدار ، فرانک ژوله و علی اکبر ولایتی در خصوص همکاری های دوجانبه منطقه ای به ویژه کمک به حل و فصل بحران سوریه و پیشبرد روند سیاسی در این کشور رایزنی کردند. دو طرف در این نشست بر توجه به توافق سیاسی به عنوان یگانه راه حل بحران سوریه و نیز توجه به ابعاد انسانی این بحران تاکید کردند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای گفتگو با مقامات فرانسه در حوزه های مختلف به ویژه ارتقای روابط دوجانبه آمادگی داریم.
علی اکبر ولایتی با اشاره به سابقه دیرین روابط دو کشور افزود : ملت ایران با ملت فرانسه احساس نزدیکی بیشتری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارد .
وی با بیان این که هر دو کشور از فرهنگ عمیق و طولانی برخوردارند اضافه کرد : مردم ایران اروپا را به نام فرانسه می شناسند و از حدود ۹۰۰ سال قبل کل غرب را فرنگی می نامند و نخستین ارتباط میان ما و اروپای جدید پس از عصر ایران و روم با فرانسوی ها بود. 
نماینده ویژه دولت فرانسه در امور سوریه نیز در این دیدار گفت : رایزنی مقامات دو کشور درباره مسائل سوریه در دستور کار قرار دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی اكبر ولایتی     |     دکتر ولایتی     |     ولایتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi