کد خبر : ۴۸۶۵۹۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶
شروع زودهنگام حرکت اربعینیان ایرانی از مسیر جنوب عراق

مقیم/ پیاده روی ویژه ایام اربعین در مناطق جنوبی عراق، دستکم یک هفته زودتر از موعد معمول درسال های قبل شروع شده و دسته های کوچک و چند نفره و یا خانوادگی براه افتاده اند که عمدتا از شهرهای جنوبی ایران هستند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، اینجا در عراق، مراسم اربعین از اول ماه صفر از بندر فاو ، جنوبی ترین نقطه خاک عراق دردهانه خلیج فارس شروع می شود که امسال روز یکشنبه آینده مصادف با 22 اکتبر جاری میلادی است.
حالا اما غروب دیروز (یکشنبه )، تعدادی خانواده و یا دسته های چند نفره جوانان از مرز شلمچه عبور کردند و وارد خاک عراق شدند، درحالی که لباس های سیاه رنگ به تن و پرچم های سبز و سرخ و سیاه در دست داشتند.
خبرنگار ما غروب یکشنبه در مرز شلمچه با گروهی از این زائران گفت وگو کرد؛ یکی از آنها اکبر آل باقر است و می گوید' 6 نفریم و ساعت 6 صبح شنبه از آبادان پیاده روی را شروع کرده ایم'.
آنها یک پرچم بزرگ به نشانه اربعین را نوبتی حمل می کنند و امیدوارند 20 روزه به کربلا برسند.
موسی غبیشاوی عضو دیگر گروه 6 نفره بچه های آبادان هم گفت، راه افتاده ایم و اگر خدا قبول کند کربلا را در ایام اربعین زیارت خواهیم کرد.
زوج جوانی از اهالی خوزستان با فرزندشان رهسپارند . آنها نیز اولین طلایه داران ایرانی اربعین هستند که غروب شنبه از شلمچه عبور کردند، در حالی که مرد جوان یک پرچم با خود حمل می کرد.
اما از شلمچه چه خبر؟ ، فرمانده مرز را غروب هنگام روز شنبه، نیافتیم و گفتند که برای جلسه ای به بغداد رفته است، اما یکی دیگر از افسران عراقی مرز از ما در دفتر کارش پذیرایی کرد و بسیار محترمانه به ما توضیح داد که اجازه مصاحبه ندارد. 
وی در حالی که با چای از ما پذیرایی می کرد، توضیحاتی داد و از جمله به هماهنگی های بسیار خوب با مسئولان ایرانی مرز شلمچه اشاره کرد. 
همانطور که افسر یاد شده توضیح داده بود، گیت های ویژه گذرنامه در محوطه مرز آماده بود و ماشین الات راه سازی هم سرگرم آسفالت معبری خاکی بودند که قرار است طی هفته های آینده روزانه هزاران نفر از آن عبور کنند. 
این روزها کار و تلاش برای آماده کردن زیر ساخت های جهت خدمات رسانی به زائران اربعین با قدرت در حال انجام است و پیش بینی می شود از این گذرگاه مرزی طی 20 روز دستکم یک میلیون زائر ایرانی و زائران سایر کشورها از این نقطه عبور کنند.
امسال ، شهر بصره نیز یک هفته زودتر حال و هوای اربعینی به خود گرفته است، بطوری که از ورودی های بندر فاو ، مرز صفوان با کویت و مرز شلمچه با ایران، چادرها و موکب های پذیرایی برپا شده است.
صبح امروز یکشنبه در مقابل این چادرها ، زائران بسیاری که عمدتا ایرانی هم در میانشان بود، در حال صرف صبحانه دیده شدند که گروه گروه به سمت ایستگاه های بعدی شهر را ترک می کردند. 
زائرانی که پیاده از بصره به سمت کربلا حرکت می کنند، از ناصریه مرکز استان ذی قار می گذرند و پس از عبور از دیوانیه مرکز قادسیه به نجف اشرف می رسند، تا از شهر امیر المومنین علی (ع) به رود عظیم انسانی ملحق شوند که مقصدشان کربلای معلاست. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کربلایی     |     زائران کربلا     |     کربلا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi