کد خبر : ۴۸۶۵۸۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶
رجزخوانی با متحدان اروپایی آمریکا، علت رویکرد جدید ترامپ در قبال برجام

مقیم/ واشنگتن پست نوشت، انگیزه اصلی رئیس جمهوری آمریکا از رویکردش در قبال ایران و سایر موضوعات جهانی این است که ثابت کند آمریکا همچنان رهبر جهان است و هر چند اروپایی ها هم در نهان به این حقیقت واقفند، اما تلاش وی اثبات این مدعا میان آمریکا و متحدانش شکاف انداخته است.

به گزارش مقیم و به نقل از  ایرنا، روزنامه آمریکایی دیروز (شنبه به وقت محلی) در تفسیری به قلم 'کارن دو یانگ ' افزود: دقیقا لحظاتی قبل از آنکه رئیس جمهوری 'دونالد ترامپ' در روز جمعه اعلام کند که توافق هسته ای ایران را تایید نخواهد کرد، 'امانوئل مَکرون' رئیس جمهوری فرانسه با همتای ایرانیش تماس گرفت و به او اطمینان خاطر داد که از جانب او خیالش راحت باشد به توافق متعهد خواهد ماند.
صرف نظر از اینکه ترامپ جمعه شب در سخنرانیش چه گفت، مکرون به 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران گفت که اروپا کمافی السابق از توافق حمایت خواهد کرد.
ترامپ جمعه شب بعد از سخنرانیش در جمع خبرنگاران حاضر شد و در صحبتهایی با تمسخر گفت که 'اروپایی ها فقط به پول ایران علاقه مندند'.
رئیس جمهوری آمریکا گفت که مکرون با او هم تلفنی تماس گرفته و ترامپ به او گفته است 'نگاه کن امانوئل، آنها پول هنگفتی به «رنو» داده اند. پول آنها را بگیرید و لذتش را ببرید. اما خواهیم دید چه اتفاقی می افتد'.
اتفاقی که ترامپ بِدان اشاره کرد همین الآن هم افتاده است و شکافی عمیق و یک عدم تفاهم میان آمریکا و متحدان سنتیش ایجاد شده و رو به گسترش است. 
ترامپ معتقد است که اروپاییان ثروتی بادآورده از جانب ایران نصیبشان شده است و دارند آن را درو می کنند و لازم است که واشنگتن ضرب شصتی به آنها نشان دهد و به آنان تفهیم کند که هرگز نباید قدرت آمریکا را دست کم بگیرند.
و اما در مقابل اروپایی ها هم ترامپ را یک 'نیروی سردرگم 'می یابند که رهبری بلامنازع آمریکا را به هدر می دهد و لازم است که مدیریت شود.
ترامپ در صحبتهای روز جمعه اش اعلام کرد که به کنگره دستور داده است با صدور قوانینی مفادی جدید را طبق صلاح دید ترامپ وارد توافق کنند و گر نه توافق را خاتمه یافته تلقی خواهد کرد. 
و اما قانونگذاران جمهوریخواه و دمکرات در واکنش به این دستور ترامپ دچار اختلاف نظرند. 
بسیاری از جمهوریخواهان به این رویکرد ترامپ تبریک گفتند و با او در اینکه اکنون وقت سخت گرفتن بر ایران است، موافق بودند.
اما بسیاری از دمکراتها به ترامپ ایراد گرفتند. سناتور ' جک رید' از 'رودآیلند' این تصمیم ترامپ را 'بوضوح سیاسی' خواند و گفت 'این تصمیم فقط برای خود شیرینی نزد رای دهندگان ترامپ گرفته شده است و مطلقا یک تصمیم استراتژیک نیست'.
رید و سایر نمایندگان دمکرات هشدار دادند که اصرار ترامپ بر لزوم تغییر توافق اصلی، خطر یک درگیری را به بار می آورد، وانگهی سایر امضاکنندگان توافق شامل انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین هم با این کار مخالفند.
ترامپ قبلا همه این شرکای آمریکا در امضای توافق را دعوت کرد که آنها هم در کشاندن پای ایران به آتش مشارکت کنند، اما روسیه و چین گفتند که اصلا موردی برای گفت وگوی مجدد وجود ندارد.
البته اروپایی ها با صدور بیانیه ای مشترک اعلام کردند که آنها هم از برخی رفتارهای ایران عصبانیند و به آن معترضند، اما این موضوع ربطی به توافق هسته ای ندارد و این توافق که اصطلاحا 'برجام' نامیده می شود هرگز نمی تواند تغییر کند. 
' فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خیلی خشمگین به این مواضع ترامپ واکنش نشان داد و گفت که 'برجام' یک موضوع داخلی نیست و به یک کشور خاص هم تعلق ندارد که این کشور بخواهد آن را تغییر دهد.
موگرینی تصریح کرد که ترامپ قدرتمند است اما قدرت انجام این کار را ندارد.
اما چندین تن از مقامات برجسته کشورهای اروپایی امضاکننده برجام بطور خصوصی گفته اند که این کشورها الان در ازای مخالفت کردن با آمریکا چیزی عایدشان نخواهد شد منتها در نظر دارند قانونگذاران آمریکایی را قانع کنند اگر راهی را بروند که ترامپ به آنها سفارش کرده است، مسلما چیزهای زیادتری از دست خواهد رفت.
تمام این مقامات اروپایی که این مطالب را عنوان کرده اند از ذکر نامشان خودداری می کنند، چون معتقدند که اوضاع همین حالا هم آتشین است و اگر کلام تازه تری مطرح شود آتش شعله ورتر خواهد شد. اما به هر حال همه اروپاییان از این بابت ناراحتند که برجام یکی دیگر از توافق های بین المللی خواهد بود که دولت ترامپ از آن خارج می شود.
از همان بهار امسال و اولین سفر خارجی ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا مشخص بود و حتی مشاوران کاخ سفید هم مطرح کردند که ترامپ در این گام نخست تمام هدفش این است که به جهانیان اعلان کند که 'آمریکا همچنان قدرت برتر و مقدم جهان است و این خرقه فقط بر تن آمریکا دوخته شده است'.

** تصمیم های عجیب ترامپ 
یکی از این مشاوران کاخ سفید گفت که یکی از توانایی های ترامپ در این سفر ده روزه اش به عربستان، اسرائیل، رم، بروکسل و حضور او در نشست سران گروه 20 در سیسیل این بود که 'همه مردم را هم حول یک سری اهداف مشترک، مجتمع و متحد کند'.
این مشاور گفت 'دارایی ترامپ در واقع قابل اتکا بودن نیست، بلکه تمام دارایی او همین غیر قابل پیش بینی بودنش است'.
او تصریح کرد 'رئیس جمهوری جدید آمریکا با این سفرش در واقع این پیام را به جهان ابلاغ کرد که آمریکا آماده است یک بار دیگر جهان را رهبری کند'.
اما این رهبری کردن جهان نیست.
ترامپ با این شیوه 'یا راه مرا در پیش بگیر و یا برو' (my way or the highway) در واقع در حال انحراف از آن جاده چندجانبه گرایی است که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در مسیر آن افتاده بود.
ترامپ با خروج از توافقنامه های اولیه بین المللی و یا تهدید به خروج از آنها که همگی مربوط به قرن حاضر هستند، از توافق آب و هوایی 'پاریس' گرفته تا ائتلافهای تجاری جهانی و حالا هم که نوبت به توافق هسته ای ایران رسیده است، پیروان مشتاق زیادی دنبال خود ندارد. 
نمونه آن مواضع ترامپ در قبال توافق هسته ای و ایران است که فقط عربستان و امارات و اسرائیل تحسینش کرده و آن را ' جسورانه' خوانده اند.
حتی همه کسانی هم که او را رهبر جهان می شناسند، همه جا از او اطاعت نمی کنند. ترامپ اوائل کارش اسرائیل را بابت شهرکسازی در کرانه باختری بسختی توبیخ کرد و گفت که این کار تل آویو هیچ کمکی به روند صلح در خاورمیانه نمی کند، اما در مقابل اقدام هفته گذشته دولت 'بنیامین نتانیاهو' که شهرکسازی های بیشتری را تصویب کرد، سکوت کرد. 
ترامپ در سفر به عربستان در جمع سران کشورهای عرب عمدتا مسلمان در ریاض از یک جبهه متحد در مبارزه با تروریسم صحبت کرد و از توافق وحدت در همکاری ضد تروریسم همکه به امضای شش کشور عضو 'شورای همکاری خلیج (فارس)' رسیده است، حمایت کرد.
اما چند روز بعد که عربستان وامارات و بحرین و مصر علیه قطر عضو دیگری از این شورا موضع گرفتند و همه راههای ارتباطی زمینی، هوایی و دریاییشان رابا این کشور بستند، هیچ چیز نگفت.
ترامپ مدعی است که در سوریه و عراق پیشرفتهایی در مبارزه با داعش در سوریه و عراق داشته است اما کاری برای ممانعت از برگزاری همه پرسی استقلال در دولت محلی کردستان عراق انجام نداد. این دولت محلی از متحدان نزدیک نظامی آمریکا در منطقه است واین همه پرسی هم عراق را در آشوبی فرو برد که دولت ضعیف عراق توان جمع وجور کردن آن را ندارد.
در ترکیه هم همینطور.
ترامپ ماه قبل در صحبتی روابط دولتش رابا ترکیه بهتر از همیشه خواند، در حالی که درست عکس قضیه صادق است. روابط دو کشور امروز در پایینترین سطح خود در تاریخ معاصر است، بحدی که امروز هر دو کشور در یک اقدام تلافی جویانه صدور روادید برای سفر اتباعشان رابه کشورهای یکدیگر متوقف کرده اند.
ترامپ برخلاف مدعایش که 'برانگیختن احترام و وحدت' است، غالب اوقات برانگیزاننده نارضایتی و نفاق بوده است.
همه کشورهای عضو 'ناتو' در سال 2014 موافقت کردند که بودجه های دفاعی داخلیشان را بالا ببرند. اما حالا که ترامپ زمزمه خروج آمریکا رااز این سازمان سر داده، که نه تنها نارضایتی هایی را درون این سازمان به بار آورده است، بلکه این کشورها هم تصمیم گرفته اند بودجه دفاعیشان را بیش از پیش افزایش دهند.
حتی در آسیا هم اعمال و تصمیم گیریهای او عجیب و غریب و گیج کننده است.
او در آسیا از طرفی روابط شخصی گرمی با 'شی جینپنگ' رئیس جمهوری چین و 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن ساخته و قرار است ماه آینده در سفری به شرق آسیا با هر دو دیدار کند. 
اما او از دیگر سو، اوائل این ماه جلوی تلاشهای 'رکس تیلرسون' وزیر امور خارجه اش را برای کانال زدن از طریق چین به منظور برقراری ارتباط با کره شمالی گرفت و این کار را 'وقت تلف کردن' خواند و گفت که کره شمالی در گذشته هم مذاکره کنندگان آمریکایی را 'احمق فرض کرده است'. اما او روز جمعه خطاب به خبرنگاران اشاره کرد 'اگر ما بتوانیم با کره شمالی مذاکره کنیم و چیزی اتفاق بیفتد، من همیشه از آن استقبال می کنم'.
به هر حال شیوه ای که ترامپ در قبال ایران در پیش گرفته، رنجش خاطری عمیق میان آمریکا و متحدانش به وجود آورده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ضدترامپ     |     دونالد ترامپ     |     ترامپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi