کد خبر : ۴۸۶۵۷۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶
خبرگزاری فرانسه: سخنان «مضحک» ترامپ دست مایه تمسخر ایرانی ها قرار گرفت

مقیم/ خبرگزاری فرانسه نوشت: ایرانی روز شنبه به انتقاد جنگ افروزانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه دولتشان واکنش نشان دادند و سخنان «مضحک» وی را به تمسخر گرفتند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  این خبرگزاری در گزارش روز شنبه خود با اشاره به لفاظی های ترامپ درباره پاره کردن توافق هسته ای که در این گزارش به عنوان توافقی تاریخی عنوان شده است، افزود: ایرانی ها با خشم و تمسخر به سخنان وی واکنش نشان دادند. استفاده ترامپ از عبارت (مجعول) «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» به ویژه خشم مردم این کشور را با واکنش های شدید ملی گرایانه برانگیخت. 
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در توئیترش نوشت: «همه می دانند که دوستی ترامپ به خاطر فروش به کسانی بود که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهند. حالا می دانیم که جغرافی اش هم همین هدف را دارد.» وی به ائتلاف آمریکا با رقیب منطقه ای ایران عربستان سعودی، اشاره داشت. 
فرانس پرس افزود: بیشتر نهادهای بین المللی با وجود فشار حکومت های پادشاهی خلیج عربی (فارس)، هنوز هم از «خلیج فارس» به عنوان نامی قراردادی برای یک مسیر آبی در این منطقه استفاده می کنند و بیشتر ایرانی ها تصاویری از مدال های کهنه سربازان آمریکایی و نشانه هایی در اشاره به «درگیری خلیج فارس» در دهه 1990 را (در رسانه های اجتماعی) به اشتراک گذاشتند.
ترامپ در سخنرانی روز جمعه در کاخ سفید فهرستی از نگرانی هایش را در باره «حکومت دیکتاتوری ایران، حمایت آن از تروریسم و تداوم تهاجم آن به خاورمیانه و سراسر جهان» مطرح و حتی تهدید کرد که اگر کنگره نتوانست تحریم های جدید قوی تری (علیه ایران) اعمال کند، به توافق هسته ای امضا شده بین ایران و 6 قدرت جهانی، «پایان می دهد». 
اما ایرانی ها روز شنبه در نخستین روز کاری در تقویم ایرانی با تعجب به این مواضع ترامپ واکنش نشان دادند. «عباس» رئیس 40 ساله یک شعبه بانک در ایران که از دادن نام خانوادگی اش خودداری کرد، گفت: اظهارات ترامپ چنان مسخره است که در واقع به نفع ایران است. صحبت کردن از «خلیج عربی» بازتاب بدی در میان مردم این کشور دارد. 
وی افزود: واکنش اروپایی ها نشان می دهد که آمریکا منزوی شده است و فقط عربستان و اسرائیل از ترامپ حمایت کرده اند.
این رسانه فرانسوی در ادامه آورده است: دیگر امضا کنندگان توافق هسته ای از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه نیز خواستار حفظ توافق هستند و می گویند ایران آشکارا به تعهداتش پایبند بوده است. 
این گزارش افزود: تلاش های ترامپ برای برقراری ارتباط با مردم عادی ایران که وی از آنها به عنوان «افرادی که از مدت ها پیش قربانی» حکومت اسلامی بوده اند ظاهرا، نشنیده گرفته شده است و بسیاری دستور اوایل سال گذشته وی درباره ممنوعیت سفر به آمریکا را هنوز فراموش نکرده اند. 
در صفحه اینستاگرام ترامپ بیش از یک میلیون کامنت مشاهده می شود که عمدتا از سوی ایرانی هایی است که احساس می کنند به آنها توهین شده است.
فرانس پرس در ادامه این گزارش آورده است: راهبرد ترامپ با همه سروصدایی که به پا کرد، آنقدر که بسیاری پیش بینی می کردند سختگیرانه نبود و در این راهبرد جدید، خواستار اعمال تحریم های جدید علیه سپاه شد. اما آن طور که در آستانه سخنرانی اش پیش بینی می شد آن را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی معرفی نکرد. 
روزنامه تندروی کیهان این راهبرد را به منزله پیروزی تفسیر کرد و نوشت: ترامپ پس از هشدار سپاه در باره این که آمریکا باید پایگاه هایش را در منطقه از تیررس موشک های ایران خارج کند، «جرات» این کار را نداشت.
با اینکه «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به دنبال پیروزی دوباره در انتخابات اوایل سال جاری از مداخله سپاه در اقتصاد کشور انتقاد کرد، اما تهدید ترامپ (علیه سپاه) وحدت تازه ای بین نهادهایی که اغلب با یکدیگر اختلاف داشتند، ایجاد کرده است. 
«بهرام سیاوشی» 36 ساله که دریک موسسه مالی خصوصی در تهران کار می کند، گفت: ما از مسائلی مانند وضعیت اقتصادی کشور ناراضی هستیم، اما وقتی صحبت از این مساله می شود، تا آخر کنار هم می ایستیم و حتی از سپاه دفاع هم می کنیم. تلاش های آنها را نمی توان نادیده گرفت، اگر تلاش های سپاه نبود ما اکنون به سرنوشت سوریه و یمن دچار می شدیم.
روحانی بلافاصله بعد از سخنان روز جمعه ترامپ، با بیهوده، اتهامات بی پایه و اساس تکراری و فحاشی خواندن آنها، اظهارات وی را رد کرد.
رئیس جمهوری ایران گفت: ترامپ حقوق بین الملل را مطالعه نکرده است. آیا یک رئیس جمهور می تواند یک قرارداد بین المللی را به خواست خود لغوکند؟ 
این گزارش افزود: بی تردید آینده توافق (هسته ای) بستگی به تصمیم کنگره دارد که 60 روز برای تصمیم گیری درباره چگونگی تشدید تحریم ها یا احتمالا تعیین خطوط قرمز جدید،مهلت دارد.
«محمد مرندی» استاد دانشگاه تهران به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر کنگره تحریم های جدیدی وضع کند، این توافق نابود می شود و ایران برنامه هسته ای اش را از سر می گیرد و با تمام قوا در همه زمینه ها به پیش خواهد رفت. ایران احتمالا حتی بیش از گذشته تلاش خواهد کرد تا به آمریکایی ها نشان دهد نمی توانند در نابودی این توافق، کاری از پیش ببرند.
به گزارش ایرنا، ترامپ روز جمعه سیاست جدید خود در قبال ایران را اعلام کرد و در تشریح آن از واژه مجعول «عربی» به جای عنوان تاریخی و رسمی «خلیج فارس» استفاده کرد؛ که واکنش بسیاری را در ایران شامل هنرمندان را برانگیخت و بسیاری در صفحه های اجتماعی بر نام خلیج فارس تاکید کردند.
ایرانی ها در واکنش به این سخنان ترامپ هشتگ «خلیج فارس» را در صحفه اینستاگرام ترامپ به راه انداختند و بر استفاده از نام واقعی خلیج فارس تاکید کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ضدترامپ     |     دونالد ترامپ     |     ترامپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi