کد خبر : ۴۸۵۲۴۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
همایش «آشنایی با آخرین دستاوردهای تعدیل وضع هوا» برگزار شد

مقیم/ همایش آشنایی با آخرین دستاوردهای تعدیل وضع هوا، باروری ابرهای سرد و گرم و تگرگ زدایی در موسسه تحقیقات آب برگزار شد.

به گزارش مقیم به نقل از روابط عمومي موسسه تحقيقات آب، در این نشست که با حضور فرانک دیکتور کاسپاراک و الکسی شیلین نمایندگان شرکت اف.کی.اِی آلمان برگزار شد، مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: با وجود گذشت20 سال استفاده از این فناوری در کشور، تا کنون مورد حمایت مناسب قرار نگرفته است.
فرید گلکار ادامه داد: بارش تگرگ در یکی از مزارع مشهد در نیمه خرداد ماه سال جاري باعث بروز یک هزار میلیارد ریال خسارت  شد که با استفاده از این فناوری و هزینه بسیار کم آن می‌توانستیم از بروز آن جلوگیری کنیم. در اين زمينه نيز مذاکراتی با آستان قدس رضوی، برای اجرای طرحی در مزارع شرکت‌های این نهاد داشته‌ایم.
وي با اشاره به حضور شرکت FKA آلمان در اين نشست گفت: این شرکت در جنوب غرب آلمان و همچنین مناطقی از سوییس، در زمینه بارور کردن ابرها و به ویژه تگرگ زدایی فعال است. 
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در ادامه افزود: موسسه تحقیقات آب تلاش دارد با همکاری شرکت FKA ضمن افزایش بارش در کشور در بحث تگرگ زدایی نیز از بروز خسارات جدی به محصولات کشاورزی و ساختمان‌ها و خودروها جلوگیری کند. در این زمینه تفاهم نامه‌ای بین موسسه تحقیقات آب و شرکت FKA آلمان به امضا رسیده که بر اساس آن، این شرکت آمادگی دارد تا ضمن سرمایه‌گذاری در این زمینه، دامنه همکاری‌های خود را در کشور ما گسترش دهد.
گلکار در مقایسه اقتصادی بین راهکارهای طبیعی برای استحصال آب و استحصال از طریق باروری ابرها گفت: شیرین کردن 1000 متر مکعب آب شور حدود 2 هزار دلار، انتقال بین حوضه ای 1000 متر مکعب آب حدود 400 دلار، تغذیه مصنوعی 1000 متر مکعب از سفره‌های آب زیرزمینی حدود 230 دلار و تصفیه 1000 متر مکعب فاضلاب حدود 220 دلار هزینه در بر دارد؛ در حالیکه برای استحصال 1000 متر مکعب آب از طریق باروری ابرها فقط نیاز به 15 دلار سرمایه گذاری است.
وي افزود: ما بعد از گذشت 20 سال، فقط 2 فروند هواپیمای استیجاری از اوکراین در اختیار داریم که تجهیزات این هواپیماها نیز مستهلک شده؛ اين در حالیست که ایران تنها کشوری است که در منطقه به این فناوری مجهز است و کشورهايي همچون امارات 6 فروند هواپیما و تایلند 26 فروند هواپیمای باروری ابرها دارند.
گلکار با بیان اینکه روش‌های باروری ابرها با استفاده از هواپیما، ژنراتورهای زمینی و پهباد انجام می‌شود اظهار داشت: با استفاده از دانش داخلی، رادارهای هواشناسی مستهلک روسی را از رده خارج کرده و در حال ساخت رادارهایی در داخل هستیم که بخش سخت افزاری آن 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و آماده شدن بخش نرم افزاری و پردازشگر آن می‌تواند صرفه اقتصادی بالایی را برای کشور داشته باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون مشغول ساخت پهبادی هستیم که قادر است تا 220 کیلومتر از ما فاصله گرفته و کار باروری ابرها را انجام دهد.
در ادامه نماینده شرکت FKA آلمان با اشاره به همکاري در زمینه آموزش و مهارت افزایی کارشناسان ایرانی گفت: این شرکت می‌تواند هواپیماهای مورد نیاز برای باروری ابرها را در اختیار ایران قرار دهد تا در طرح‌های بارور کردن ابرها هم قدرت عملیات و هم دقت انتخاب محل افزایش یابد.
الکسی شیلین افزود: در گام نخست، مواد ساخته شده در آلمان در اختیار طرف ایرانی قرار می گیرد که این مواد عملکرد بارور کردن ابرهای سرد را افزایش می دهد.
وی اظهار داشت: برای مقابله با تگرگ، سه رویکرد وجود دارد؛ نخست استفاده از راکت که در برخی کشورها مانند روسیه، بلغارستان و آرژانتین استفاده می شود؛ دوم استفاده از هواپیما که در اروپای مرکزی و آفریقا مرسوم است و سوم استفاده از ژنراتورهای زمینی که در کشورهایی مانند برزیل، فرانسه و اسپانیا عمومیت دارد؛ که باید ابتدا با توجه به شاخص‌های مختلف یکی از این راهبردها را انتخاب و سپس به عملیاتی کردن آن بپردازیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شرکت     |     گزارش     |     آلمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi