کد خبر : ۴۸۵۰۸۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶
اینترپل بعد از صدور حکم غیابی خاوری را تحت پیگرد قرار می‌دهد/ ایرانیان مقیم کانادا شکایات خود را پیگیری کنند

مقیم/ عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است به‌دلیل عدم وجود معاهده استرداد مجرمین با کانادا باید استرداد خاوری را بعد از صدور حکم قضایی از طریق اینترپل پیگیری کرد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به اعلام اخیر دادستان تهران مبنی بر محاکمه غیابی محمودرضا خاوری متهم درجه یک پرونده اختلاس 3هزار میلیاردتومانی گفت: طبق قانون لازم است که در صورت حضور یا عدم حضور متهم در کشور نسبت به بررسی پرونده وی اقدام شده و با صدور حکم چه به صورت حضوری یا غیرحضوری، تعیین تکلیف شود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بعد از صدور حکم می توان از طریق پلیس بین الملل(اینترپل) مجرم را تحت تعقیب قرار داد، عنوان کرد: تا کنون از هیچ طریقی موفق به بازگشت متهم پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی نشده ایم لذا باید در وهله اول حکم قضایی صادر شود تا بتوان از طرق بین المللی نسبت به استرداد مجرم پیگیری صورت گیرد.

وی افزود: از طرفی از آنجایی که معاهده استرداد مجرمین با کانادا نداریم تنها راه همان پیگیری از طریق پلیس اینترپل است که بعد از صدور حکم قضایی امکان پذیر می شود.

رحیمی جهان آبادی در ادامه در خصوص امکان پیگیری از طریق دادگاه های بین المللی کیفری و دادگستری عنوان کرد: دادگاه بین المللی دادگستری(لاهه) صرفا برای اختلافات میان دو دولت مطرح می شود لذا در موضوع خاوری نمی توان از این طریق استفاده کرد و دادگاه بین المللی کیفرینیز برای جنایات علیه بشریت است که باز همه به این موضوع مربوط نمی شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به شکایاتی که برخی ایرانیان مقیم کانادا از خاوری دارند، خاطرنشان کرد: شهروندان ایرانی مقیم کانادا نیز می توانند با پیگیری شکایات خود مسیر را برای استرداد خاوری به کشور و مصادره اموال وی، هموار کنند اما در نهایت بهترین راه حل برای زمانی است که روابط جمهوری اسلامی و کانادا از رکود خارج شده تا بتوان نسبت به استرداد خاوری به کشور اقدام کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خاوری     |     جلیل رحیمی     |     اینترپل     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi