کد خبر : ۴۸۴۰۰۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶
برگزاری جشن دهه ولایت در مالزی

مقیم/ جشن دهه ولایت (قربان تا غدیر) با هنرنمایی گروه موسیقی سنتی فولکوریک 'ور شرنگ سربداران سبزوار' و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم مالزی در کوالالامپور برگزار شد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، دراین مراسم که 'مرضیه افخم' سفیر کشورمان در کوالالامپور نیز حضور داشت، 'علی محمد سابقی' رایزن فرهنگی ایران در مالزی، عید غدیر را به عنوان یکی از پراهمیت ترین حوادث تاریخ اسلام با قرائت شعری به حاضران تبریک گفت. 
در ادامه این مراسم، 'محمد جواد اسعدی' مدیر کالج صدرا در اندونزی در سخنانی از عید قربان به عنوان نماد بندگی، اخلاص و تسلیم انسان در مقابل خدا یاد کرد.
اسعدی پیرامون اهمیت عید غدیر نیز گفت: انسانی که بعد از پیامبر (ص) برترین انسان است و تاکنون شناخت کامل او امکانپذیر نشده، حضرت علی (ع) است. 
وی با این عنوان که اهمیت عید غدیر بر همگان مثل خورشید روشن است، گفت روشنی این مساله در این است که در غدیر خم پیامبر اکرم (ص) به دستور خدا و در میان 70 تا 120 هزار نفر جمعیت حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین و وصی معرفی کرد.
مدیر کالج صدرا در اندونزی در ادامه خاطرنشان کرد: صدها نفر از اصحاب و تابعین، علمای اهل سنت و مذاهب مختلف همه 'من کنت مولا فهذا علی مولا' را شنیده و آن را تایید کردند. 
وی افزود: به رغم اینکه این همه راوی، انسان و مردم مدینه و مکه به غدیر اشاره کردند، این روز مثل خورشید در وسط آسمان درخشید، همه به حضرت علی (ع) تبریک گفتند و شکی در هیچ یک از صحابه باقی نماند، اما اینکه چرا این حادثه مهجور مانده، سئوالی است که باید به آن پاسخ داد.
اسعدی در ادامه این سئوال را مطرح کرد چرا یک جریان به این روشنی که همه مردم آن را فهمیدند و قبول کردند، در بین بسیاری از مسلمانان مهجور مانده و آن را به عنوان اینکه پیامبر (ص) حضرت علی (ع) را به عنوان وصی خود معرفی کرد، با مخالفت های مواجه شده است.
مدیر کالج صدرا در اندونزی در پاسخ به این سئوال، گفت که در طول تاریخ چه قبل و بعد از اسلام، حوادثی که در جهان سیاست و دنیای قدرت رخ داد، بسیاری از حقایق را تغییر داده است. 
به گفته وی، جریان ها و قدرت های سیاسی، بسیاری از حقایق را منحرف کرده اند، و غدیر و کربلا نیز از جمله این جریان هایی است که توسط قدرت های سیاسی منحرف شده و می بینیم که جمعیت شیعه که در غدیر خم بیشترین جمعیت بودند، امروز در بین جمعیت جهان اسلام به اقلیت تبدیل شده است.
اسعدی تاکیدکرد که نقش سیاست و قدرت در خاموش کردن و یا بروز کردن برخی جریان ها همان عاملی است که باعث وضعیت فعلی شده است.
در این مراسم گروه موسیقی سنتی فولکوریک 'ور شرنگ سربداران سبزوار' به اجرای موسیقی فولکوریک در مقام های خراسان و دست بازی و چوب بازی پرداخت که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
سرپرستی این گروه را 'حمید ذبیحی' نوازنده نی و قشمه بر عهده داشت. سعید سلیمانی نوازنده دف، 'هادی درقدمی' نوازنده نی و تنبک و دهل، 'مهدی طبسی' نوازنده سه تار و دو تار و 'حسین صالح آبادی' خواننده و نوازنده قشمه اعضای گروه موسیقی 'ورشرنگ سربداران سبزوار' بودند که با هدف اجرای برنامه از ایران به مالزی سفر کرده اند. 
این برنامه را رایزنی فرهنگی ایران در مالزی در مجموعه فرهنگی 'ام.سی.ای' در کوالالامپور برگزار کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قربان تا غدیر     |     ایران و مالزی     |     جشن     |     مالزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi