کد خبر : ۴۸۳۸۷۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶
رییس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قزوین مطرح کرد: نقش مهم دیپلماسی در تامین اهداف اقتصادی کشور

مقیم/ یکی از بهترین روشهای شناسایی ظرفیت ها و میزان توانمندی در بخش صادراتی و یا تامین نیازهای کشور به واردات کالا فعالیت نمایندگان وزارت امور خارجه در استانهای مختلف کشور است.

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین با تجمید از محمد جواد ظریف در جهت تغییر ساختار وزارت متبوع و ایفای نقش وزارت امور خارجه در امور اقتصاد و بین الملل گفت: با عنایت به رویکرد اقتصاد مقاومتی و توصیه های موکد مقام معظم رهبری به مقوله اقتصاد و علی الخصوص توجه ویژه به شاخصه تولید و اشتغال در دولت دوازدهم ضرورت دارد دستگاه دیپلماسی کشور به عنوان بازوی بالقوه نقش موثری در رسیدن به اهداف بلند مدت اقتصادی در صحنه بین المللی ایفای نقش کند.

سید مرتضی میریان با اعلام مطلب فوق در گفتگو با مقیم گفت: یکی از بهترین روشهای شناسایی ظرفیت ها و میزان توانمندی در بخش صادراتی و یا تامین نیازهای کشور به واردات کالا فعالیت نمایندگان وزارت امور خارجه در استانهای مختلف کشور است.

وی در تشریح نقش نمایندگان وزارت امور خارجه توضیح داد: برای مثال استان قزوین با ظرفیت بالای صنعتی کشاورزی و تکنولوژی یکی از استانهای شاخص محسوب می شود که ضرورت دارد میزان توانمندی و اثر گذاری این استان در امر صادرات و تامین نیازهای کشورهای منطقه خاورمیانه مورد ارزیابی دقیق دستگاه دیپلماسی قرار گیرد و این ظرفیتهای بالقوه در استان برای نمایندگی های ایران در خارج ازکشور تبیین گردد.

این مقام مسئول افزود: از این رو اقدام موثری که توسط این نمایندگی صورت پذیرفته است ایجاد شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی استان است که تلاش گردیده پل ارتباطی بین بخش تولید و جامعه بین المللی باشد.

وی با بیان اینکه جلسات مختلفی در این راستا برگزار شده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس جلسات مستمر با نهادهای ذیصلاح استانی خصوصا اتاق بازرگانی و صنعت و معدن و همچنین اداره کل اقتصاد و دارایی که متولی امر جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان است با محوریت استانداری قزوین تشکیل و  سعی شده است قدمهای موثر در شناسایی ظرفیتهای استانی و معرف به سایر نمایندگی های ایران در خارج از کشور صورت پذیرد.

میریان توضیح داد: بدیهی است اطلاعات جمع آوری شده از کلیه استانها و جمع بندی نیازهای استانی و همچنین توانمندهای صادراتی هر استان می تواند در موئلفه های ارتباط بین المللی اثر گذار باشد و در تنظیم تفاهم نامه ها و قراردادهای اقتصادی با در نظر گرفتن اصول دیپلماسی و جایگاه کشور طرف مقابل دقت نظرهای لازم معمول گردد.

وی با ضروری ارزیابی کردن حضور یک کارشناس اقتصادی در هر نمایندگی داخلی و ارتباط گیری مستمر با بخشهای مختلف اقتصادی استان و یا بازدید از صنایع تولیدی فعال گفت: این مسئله باعث می شود  تا نسبت به جمع آوری اطلاعات و ارائه آن به مرکز اقدام شود.

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین در پایان اضافه کرد:  تشکیل شورای روابط خارجی در تمامی نمایندگی های داخلی وزارت امور خارجه در تسهیل امر مهم بنظر می رسد و پیگیری مستمر دستورالعمل مصوبات این شورا می تواند قدمی موثر در امر صادرات و رونق بخشیدن به مقوله تولید و اشتغال باشد.همچنین

این نمایندگی آمادگی دارد تجارب موجود را در اختیار سایر نمایندگی های داخلی وزارت متبوع قرار دهد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مرتضی میریان     |     اقتصاد     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi