کد خبر : ۴۸۳۶۹۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶
بهمن علمی در کشور در حال شکل گیری است

مقیم/ رئیس سازمان انرژی اتمی به ضرورت فرهنگسازی حوزه لیزر در دوران دانش آموزی تاکید کرد و گفت: بهمن علمی در کشور در حال شکل گیری است.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، دکتر علی اکبر صالحی در مراسم گشایش نخستین مرکز نوآوری لیزر ایران با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب دستیابی به هیچ یک از آستانه های علم و فناوری در کشور وجود نداشت، اظهار کرد: در حال حاضر پس از ۳۸ سال و با تلاش های انجام شده به بسیاری از این آستانه ها دست یافتیم و شاهد پیشرفت در حوزه های مختلف بودیم که بحث لیزر یکی از این حوزه ها است.

وی افزود: با کمک معاونت علمی موفق شدیم تجربیات متراکمی و اندوخته شده در کشور را در قالب هایی همچون استارتاپ و مراکز نوآوری شتاب دهیم تا این دستاوردها و تجربه ها تبدیل به محصولاتی شود و در جامعه به فروش رسد.

رشد مضاعف در حوزه تولیدات دانش بنیان

صالحی با بیان اینکه بهمن علمی در کشور در حال شکل گیری است گفت: هر سال نسبت به گذشته شاهد رشد مضاعفی در تولیدات و محصولات دانش بنیان هستیم که این رشد خطی نیست. در همین مرکز نوآوری لیزر فعالیت های نوآورانه بسیاری انجام شده تا دانش آموزان با این فناوری  از مقاطع پایه آشنا شوند که این مسئله تحولی عظیم را در کشور ایجاد می کند.

وی گفت: این اقدام اگر با همین شتاب به حرکت خود ادامه دهد در چند سال آینده باعث می شود دانش آموزان کشور با مباحث مرتبط با لیزر آشنا شده و این نیرو ذخایری شوند تا دانشمندان این حوزه تامین شود.

وی خاطر نشان کرد: مرکز نوآوری لیزر ایران به عنوان نخستین مرکز نوآوری در این حوزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد تا دانش لیزر در قالب محصولات کاربردی به صنایع ورود پیدا کند همچنین جذب ایده های نوآورانه و رفع نیاز بازار از دیگر اقدامات این مرکز است.

صالحی اظهار داشت: ۸ شرکت دانش بنیان در این مرکز مستقر هستند که فعالیت این شرکت ها در حوزه تولید محصولات بومی لیزر است.در این مرکز تجهیزاتی در حوزه های مختلف همچون آموزش، پزشکی، صنعت و تحقیقات تولید می شود.

وی ادامه داد: محصولاتی همچون چشمک لیزری، کیت پیشرفته لیزر، چشم نوری، لیزر تراپی در این مرکز با فعالیت شرکت های دانش بنیان تولید شدند.  البته برای فرهنگسازی و ترویج حوزه لیزر مرکز اقدام به تولید کیت های آموزش لیزر برای پژوهش سراهای دانش آموزی کرده است تا آموزش از پایه شکل گیرد. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علمی     |     دکتر صالحی     |     فناوری لیزر     |     کشور     |     لیزر     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi