کد خبر : ۴۸۰۰۰۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶
زیبایی ها و محرومیت ایلام

مقیم/ فریبا رضوی از ایرانی های نیکوکار مقیم پاریس و مدیر انجمن خیریه اقبال فرزانه است که در ایران و فرانسه فعالیت دارد.

فریبا رضوی به نمایندگی از انجمن مذکور چند سالی است که در مناطق محروم ایلام در زمینه خدمت رسانی به نیازمندان فعالیتهای گوناگوناگونی را تدارک دیده و به پیش می برند.
وی به بهانه از دست رفتن یکی از همکاران و رابطین فعال وی در ایلام یادداشت تأثیر گذاری را در باره فعالیتهایی که در ایلام داشته، نگاشته که به شرح ذیل است: 
از زمانی که غربت و زندگی یکنواخت در پاریس را رها کرده و هر از گاهی از آن شهر در آنسوی دنیا دل کنده و به استان ایلام در اینسوی دنیا آمده ام چند سالی می گذرد.
ماجرای آمدن من از پاریس به ایلام داستان و حکایتی است که مجال آن در اینجا نیست . آمدن من به ایلام همانطوری که قبلا چند بار گفته ام شبیه یک معجزه بوده است. هرچه که بود باعث شد من از آنسوی اروپا کنده شوم و هر چند هفته یکبار راهی سرزمین ایلام، دیار عروس زاگرس ، سرزمین زیبایی ها، طبیعت خیره کننده و البته عمق محرومیت این استان در غرب ایران شوم. 
در اینجا مجالی نیست که از کارهای بزرگی که در این مدت در یکی از مناطق محروم این استان به کمک مردان و زنان بزرگ این دیار انجام داده ایم سخن بگویم.
در اینجا میخواهم از اوج رشادت ،حس مسئولیت پذیری، احساس و اعتقاد عمیق به خدمت، نوعدوستی و در یک کلام از مرام انسان دوستی یکی از همکارانم در این استان و از شخصیتهای بزرگی که در این مدت و در بحبوحه فعالیتهای امدادگری ما در ایلام صمیمانه و با تمام وجود همراهمان بود بگویم . کسی که چندی پیش در گرماگرم انتخابات ریاست جمهوری ایران ناباورانه مرا در ایلام تنها گذاشت و در اثر یک حادثه ناگوار تصادف در دل طبیعت خشن و کوهستانی ایلام از این جهان رخت بربست و مرا با همه خاطرات فراموش نشدنی ام از همراهی با وی و خدماتمان در مناطق محروم ایلام تنها گذاشت.
آری ، کسانى که از دور و نزدیک فعالیت هاى انجمن اقبال فرزانه را در ایران و ایلام دنبال میکنند، با اسم و چهره خانم دکتر زینب عباس زاده آشنا هستند.
امروز چهلمین روزی است که از پرواز روح ایشان به جهان بالا میگذرد و من به همین بهانه اقدام به نوشتن این مقاله کرده ام.
دکتر زینب عباس زاده برای من در دوسال گذشته که بین پاریس و ایلام در رفت و آمد بوده ام یک معلم بزرگ اخلاق و زندگی بود و من از ایشان درسهاى زیادى آموختم، گرچه وی از نظر سنى می توانست دختر من باشد.
او تمام ساختارهاى فکرى و ذهنى من راجع به آنچه تصوراتم از تجربه سفر به روستاهاى دوردست کشورم بود را زیر و زبر کرد. همانطور که استادى میگفت " این حداقل کارى است که اولیاى خداوند انجام می دهند، شما را زیر و زبر میکنند". او بى شک از اولیاى خدا بود و دختر خلف حضرت زینب (ع).
اولین درسى که وی به من داد، عدم قضاوت در مورد افراد از روى ظاهرشان بود. زمانى که وی با مقنعه و چادر مشکى به عنوان مددکار کمیته امداد ایلام در فرودگاه ایلام به استقبال من آمد را خوب به خاطر دارم. فکر میکنم بیم و اضطراب در چهره من ، که به اندازه سن او در خارج از کشور زندگى کرده بودم ، نمایان بود. داشتم قضاوتش میکردم. در ذهنم بالا و پایین میکردم که چه باید بکنم و تا چه حد میتوانم با کسى که تا این حد با من متفاوت است ارتباط برقرار کنم و همکاری کنم.

ولى او مرا قضاوت نکرد. فکر نکرد که این زن که عمرى خارج از کشور زندگى کرده حالا آمده به ایلام که چه ؟! سؤالى که بارها همه از من پرسیدند: چرا ایلام؟! چه شد که از پاریس به فکر ایلام افتادید؟!
او هیچوقت نپرسید. من را با لبخند استقبال کرد و به خانه شان برد. خواهرها و برادرش، مادر و پدرش که در یک خانه روستایى زندگى میکردند مرا با خوشرویى و صمیمیت پذیرا شدند ، همانطور که بودم، با تفاوتهایم نسبت به سیستم ارزشهاى آنها. زنى بودم که همسر و فرزندانش را در آنطرف دنیا رها کرده ، تنها آمده بود به جایى که هیچکس را نمی شناخت. زنى که طاعات و عباداتش ، ظاهرش، خندیدنها و گریه های گاه و بیگاهش، سیگار کشیدنش و موسیقى گوش کردنش با موازین آنها همیشه هماهنگى نداشت. 
عباس زاده و خانواده اش مرا همانطور که بودم پذیرفتند و من از روز اول عضوى از خانواده شان شدم. میزان تحصیلات خواهرها و برادرش و اهمیت تحصیلات و مشاغل اجتماعى در خانواده او بخصوص براى دخترها فوق العاده بود. پزشک، حقوقدان، جامعه شناس، مدیر، اقتصاددان،و ...
خودش آن موقع دانشجوى دکتراى إلهیات بود. من در آن خانه ، نماز را دوباره یاد گرفتم و با موسیقى و رقص زیبای کردى آشنا شدم. صداى خنده هایمان گاه به گاه در خانه می پیچید. 
وقتى آنجا بودم شبانه روز کار میکردیم و در واقع وی از زنان اسطوره ای بود که به معنای واقعی از جان برای خدمت به مردمش مایه می گذاشت. وقت و ساعت خاصى براى کار وجود نداشت. از هر لحظه استفاده میکردیم. شبها تا دیروقت به بررسى پرونده ها و نحوه کمک هاى لازم به محرومین و نیازمندان مشغول بودیم. روزها بیشتر به بازدید از خانواده های نیازمند می گذشت. خانواده هایى که هرکدام در یک روستاى دور افتاده این بخش از ایلام بودند و ساعتها در جاده ها میگذشت که البته مشاهده طبیعت زیباى ایلام گذشت زمان را کوتاه می کرد.

مرحوم دکتر عباس زاده با دقت تمام در طول بازدیدها و بعد از آن اطلاعات را جمع آورى و بررسى میکرد. به مراتب کارى که انجام میداد فراتر از حوزه تکالیف کارى او بود. هیچ چیز از نظر او پنهان نمی ماند. اطلاعات جمع آورى شده از منابع و ارگانهاى مختلف را با هم مقایسه میکرد. احساس میکردم پول حامیان ایتام براى او از پول خودش با ارزشتر بود و اجازه نمیداد تومانى بیهوده مصرف شود. 
یک روز در خانه یکى از محرومین چشمش به یک آبمیوه گیرى نو افتاد که هنوز در جعبه اش در بالاى کمد گذاشته بودند. یک خانواده چهارنفرى که در یک اتاق زندگى میکردند و تا نیمه دیوار اتاق را نم گرفته بود. زینب عباس زاده به زن خانواده ایراد گرفت و به او یادآور شد که در خرج اندک پولى که دارند سهل انگارى کرده است و ان پولها را خرج لوازم غیر ضروری کرده است.
از آن روز تصمیم گرفتیم که ماهانه به جاى دادن پول نقد، سبد مواد غذائى پخش کنیم. اینکار براى او زحمت و مسئولیت بیشترى به همراه داشت ولى دیگر مطمئن بودیم پول حامیان صرف خورد و خوراک که نیازی ضروری تر است می شود.
در زمانهایى که در فرانسه بودم مرتبا از طریق ایمیل و تلفن و تلگرام باهم در تماس بودیم. گزارش کارها را دقیق و مرتب میداد و با هم راجع به تصمیمات لازم ، تبادل نظر میکردیم. به اینصورت من همیشه با وجود فرسنگها فاصله از پاریس تا ایلام احساس نزدیکى میکردم.
از اینکه موهبت آشنایى، زندگى و کار کردن با او در این دو سال نصیبم شد از خداوند بزرگ سپاسگذارم. خوشحالم که بارها به او گفتم که بدون وجود نازنینش هیچکدام از اقدامات ما در ایلام قابل اجرا نبوده است. آخرین بار که این مطلب را با وى در میان گذاشتم و از او تشکر کردم در گفتگوى تلفنى ما فقط چند ساعت قبل از آن حادثه دلخراش تصادف و هجرت او به دنیاى باقى بود.

امیدوارم که همچنان از آن دیار همراه من باشد و با الهاماتش راهگشا باشد. یادش گرامى

فریبا رضوی

منبع کردپرس

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانی مقیم فرانسه     |     فریبا رضوی     |     پاریس     |     ایلام     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi