کد خبر : ۴۷۹۹۸۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶
گیلان می تواند حلقه اتصال ایران به کشورهای حاشیه خزر و آسیای میانه باشد

مقیم/ معاون اول رئیس جمهوری گفت: گیلان می تواند هم حلقه اتصال ایران به کشورهای حاشیه خزر و هم آسیای میانه و قفقاز باشد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در حاشیه افتتاح یک واحد صنعتی تولیدکننده انواع پارکت و لیمنت در شهرک صنعتی شماره یک منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران بیان کرد: وجه غالب گیلان، کشاورزی است ولی استعداد زیادی برای صنعتی شدن دارد و از قبل از انقلاب هم، یکی از استان های مهم ایران بوده است. 
وی ادامه داد: اقدامات خوبی برای صنعتی شدن گیلان انجام شده ولی پیش نیاز اصلی اینکه استان بتواند مسیر توسعه را سریع تر طی کند، ایجاد زیرساخت هاست.
جهانگیری راه آهن، فرودگاه و آزادراه را از اولویت ها عنوان و اضافه کرد: باید تمامی زیرساخت هایی که مورد نیاز برای توسعه صنعتی هست، فراهم شود چراکه این استان، نیروهای انسانی نخبه تحصیلکرده ای دارد که می توانند در صورت فراهم شدن زیرساخت ها، به صنعتی شدن کمک کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با ابراز امیدواری نسبت به تکمیل زیرساخت های یادشده در اوایل دولت دوازدهم و اهتمام به بهره گیری از فرصت ها و استعدادها برای توسعه بیشتر گیلان گفت: منطقه آزاد انزلی هم، فرصت بسیار خوبی است و مهم ترین منطقه آزادی است که در استان های شمالی ایجاد شده است.
به گفته جهانگیری، گیلان می تواند علاوه بر ایفای نقش توسعه ای برای کشور، نقش فراملی هم برعهده گیرد و حلقه اتصال با کشورهای حاشیه خزر، آسیای میانه و قفقاز باشد.
وی با اشاره به روند احداث راه آهن قزوین - رشت، بر ضرورت شتاب در تکمیل این خط ریلی و اتصال آن به انزلی، آستارا و سپس جمهوری آذربایجان تاکید و اظهار کرد: از این طریق است که می توانیم کالاهای خود را به قاره اروپا صادر کنیم.
اسحاق جهانگیری به منظور انجام سفری 2 روزه، عصر امروز به گیلان آمد. معاون اول رئیس جمهوری پیش از حضور در منطقه آزاد انزلی، از روند ساخت و تکمیل راه آهن رشت - قزوین در محدوده رودبار و منجیل بازدید کرد.
افتتاح یک پروژه در شهرستان صومعه سرا و حضور در جلسه شورای اداری گیلان با محوریت اقتصاد مقاومتی از برنامه های روز دوم سفر اسحاق جهانگیری در استان اعلام شده است.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند. 
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای CIS و نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خط راه آهن     |     اسحاق جهانگیری     |     گیلان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi