کد خبر : ۴۷۹۹۶۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶
تشریح جزئیات طرح های ایران برای کسب سهم ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز

مقیم/ مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران با تشریح جزئیات طر ح های صادرات گاز کشور، گفت: در حال اجرا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رسیدن به حجم ۱۰ درصد از سهم تجارت جهانی گاز در افق ۱۴۰۴ هستیم.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، بهزاد بابازاده درباره قرارداد صادرات گاز به عراق، بیان داشت: قرارداد 6 ساله صادرات گاز به بصره در سال 1394 با هدف ارسال حداکثر روزانه 35 میلیون مترمکعب گاز به این منطقه امضا شد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران افزود: بر اساس قرارداد امضا شده ایران در فصول سرد سال روزانه 20 میلیون مترمکعب و در فصول گرم نیز روزانه 35 میلیون مترمکعب گاز به این منطقه ارسال می‌کند. 

**آغاز صادرات گاز به بصره تا 6 ماه آینده
بابازاده با بیان این که قرارداد نهایی صادرات گاز ایران به نیروگاه بغداد از طریق خط لوله نخست (ایلام) هم در سال 1392 امضا شد، اضافه کرد: هر 2 قرارداد پیشرفت‌های خوبی دارند؛ از آنجا که نمی خواهیم در حین اجرای قرارداد با مشکل خاصی روبه‌رو شویم بنابراین از همان ابتدا پیچ و مهره‌های کار را سفت می‌بندیم؛ انتظار داریم صادرات به بصره حدود 6 ماه آینده آغاز شود.
وی ادامه داد: صادرات گاز به بغداد هم اکنون به صورت آزمایشی آغاز شده است. همان طور که می دانید در قرارداد صادرات گاز به بغداد که 6 ساله است، ایران گاز را به نیروگاه‌های عراقی ارسال می‌کند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران درباره نحوه پرداخت صورت‌حساب در این قرارداد، بیان داشت: در این قرارداد ذکر شده است پرداخت گازبها از طریق بازگشایی ال.سی (LC) به صورت ماهانه به نفع شرکت ملی گاز ایران انجام پذیرد. این ال‌.سی که از سوی وزارت برق عراق به نفع شرکت ملی گاز ایران صادر می شود تکرار پذیر و تایید شده باید باشد.
وی افزود: آغاز ارسال گاز به بغداد با هفت میلیون مترمکعب در روز خواهد بود و در سال دوم به 14 تا 18 میلیون مترمکعب و سرانجام به 25 تا 35 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

**شرط ایران برای صادرات گاز به اروپا از مسیر ترکیه
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران درباره طرح انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر ترکیه، بیان داشت: ترکیه پیشنهاد کرده بود که گاز ایران از خاک این کشور به اروپا منتقل شود؛ ما به عنوان شرکت ملی گاز ایران به شرطی قرارداد سه جانبه در این مورد منعقد می کنیم که گاز ایران مستقیما به اروپا ارسال شده و در ترکیه مصرف نشود. هم اکنون هم با شرکت‌های قدرتمند ترکیه ای در حال مذاکره هستیم.
بابازاده درباره سواپ گاز جمهوری آذربایجان به نخجوان، گفت: قرارداد سوآپ گاز جمهوری آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان در سال 2004 برای مدت 22 سال بین شرکت ملی صادرات گاز ایران و طرف آذری منعقد و در سال 2005 اجرایی شد. 
وی اضافه کرد: هم اکنون ایران گاز تحویلی از آذربایجان را از طریق مرز آستارا دریافت و از طریق مرز جلفا به نخجوان سوآپ می‌کند. در هر یک از سال های ٢٠١٣ و ٢٠١٤ حدود ٤٠٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از آذربایجان به ایران برای تامین تقاضای گاز جمهوری خودمختار نخجوان ارسال شده است.

**درخواست ارمنستان برای افزایش واردات گاز از ایران
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران در باره تهاتر گاز ایران به ارمنستان در ازای دریافت برق، یادآور شد: سقف قرارداد صادرات گاز ایران به ارمنستان در ازای دریافت برق، کمتر از روزی یک میلیون مترمکعب است.
بابازاده ادامه داد: طرف ارمنی درخواست افزایش گاز وارداتی از ایران به میزان 2 تا 2.5 میلیون مترمکعب در روز را داشت که شرکت ملی گاز ایران در حال بررسی این درخواست است.
وی افزود: البته شرکت ملی گاز ایران ترجیح می‌دهد قراردادی مستقیم با ارمنستان در باره افزایش حجم صادرات گاز امضا کند تا به صورت مستقیم پول گاز صادراتی را دریافت کند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران خاطر نشان کرد: البته نظر ارمنستان در باره قیمت دریافتی، قیمت فروش گاز روسیه است که قیمت گاز روس‌ها هم پایین است که ما نیز این قیمت‌ها را نمی پذیریم.
بابازاده گفت: در 50 سالگی اولیه عمر شرکت ملی گاز ایران تمرکز بر توسعه داخلی بود و با وزن کمتری از دیدگاه تجاری وارد معاملات با همسایگان خود شده بود؛ اما در هفت ماه اخیر گام‌های خوبی در این زمینه برداشته است و به عبارتی شروع کننده خوبی بوده است به نحوی که در همین مدت کم قراردادهای سوآپ گاز و صادرات گاز خوبی امضا کردیم و به تعهدهای خود پایبند بودیم و در حال اجرا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رسیدن به حجم 10 درصد از سهم تجارت جهانی گاز در افق 1404 هستیم.
وی اضافه کرد: 2 قرارداد سوآپ گاز از مبدا ترکمنستان به مقاصد همسایگان مختلف داریم و مقدمات لازم برای توسعه سوآپ گاز به مقاصد جدید را پیگیری می کنیم.

**برنامه ریزی برای صادرات گاز به گرجستان
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران درباره مذاکره برای صادرات گاز با خط لوله نیز بیان داشت: با کشور گرجستان هم وارد مذاکره شده‌ایم. همچنین مذاکراتی هم برای استفاده از ظرفیت خالی خط لوله بوتاش ترکیه داشته‌ایم.
بابازاده با بیان این که برای صادرات گاز به گرجستان قراردادی امضا شده بود که هنوز نهایی نشده است، افزود: برای این که گاز ارسالی به گرجستان باید از مسیر ارمنستان عبور کند که هنوز مذاکرات گرجستانی‌ ها و ارمنی ‌ها در این باره نهایی نشده است. ضمن این که شبکه انتقال گاز در ارمنستان که وظیفه انتقال گاز ایران به گرجستان را دارد دارای شرایط خاصی است که امیدواریم در مذاکرات به نتیجه مطلوب برسیم.
بابازاده ادامه داد: قرارداد صادرات گاز به گرجستان در مردادماه 1395 میان ایران و یک شرکت خصوصی گرجستانی به نام جی.آی.ای.سی (Georgian International Energy Corporation) برای یک دوره چهار ماهه به میزان 40 میلیون مترمکعب امضا شد.
وی گفت: علت کوتاه مدت بودن قرارداد نیز این است که ایران برای نخستین بار است که می خواهد وارد تجارت گاز فراتر از همسایه های خود شود؛ بنابراین باید همه جوانب کار را بسنجد.

**تلاش برای کسب سهم درصدی از بازار جهانی گاز
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه 50 سال نخست فعالیت شرکت ملی گاز ایران گذشته است، گفت: در پنجاه سال دوم فعالیت این شرکت بر روی تعامل جهانی و صادرات متمرکز هستیم. اما این معنا نیست که می خواهیم همه گازمان را به صورت خام صادر کنیم.
بابازاده افزود: می توانیم از گاز تولیدی ایران ارزش افزوده بیشتری ایجاد کنیم و با فرآورش آن و تحویل به شرکتهای پتروشیمی به این هدف برسیم البته این امر مستلزم آن است که شرکت‌های پتروشیمی با قیمت‌های متناسب با شرکت ملی گاز ایران برای دریافت خوراک گاز قرارداد ببندند. قطعا این شرکتها در اولویت نخست شرکت ملی گاز ایران برای ارسال گاز قرار دارند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران اضافه کرد: از دیگر اولویت‌های شرکت ملی گاز ایران برای صادرات گاز، صادرات از طریق ال.ان‌.جی (گاز طبیعی مایع شده) با سرمایه گذاری خارجی به کشورهای دور دست مانند ژاپن و کره جنوبی است.
وی با بیان این که سهم کنونی ایران از تجارت جهانی گاز کم است، بیان داشت: اما بر اساس هدف‌گذاری که در برنامه ششم توسعه اقتصادی ایران ( 1400-1396) کرده‌ایم؛ انتظار داریم این سهم به 10 درصد افزایش یابد. البته این سهم هم به همت همه جانبه سیاسی- اقتصادی در تعامل جهانی هم بستگی دارد.
به این گزارش، بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم انگلیس، ایران با دارا بودن 33.8 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی، در صدر فهرست بزرگترین دارندگان ذخایر گاز جهان قرار دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صنعت نفت و گاز     |     نفت و گاز     |     گاز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi