کد خبر : ۴۷۹۹۱۵ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
نوبخت: بازداشت شدگان توسط عربستان، صیاد هستند/جلوگیری از بدعت جدید در منطقه

مقیم/ سخنگوی دولت درباره تیراندازی سعودی ها به یک قایق صیادی ایرانی گفت: طبیعی است که صیادان با توجه به استفاده از دستگاه های ناوبری اشتباهاتی داشته باشند اما درهیچ کجای دنیا به سوی صیادان آتش گشوده نمی شود.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری و در پاسخ به اینکه دولت سعودی مدعی بازداشت تعدادی نظامی ایرانی شده اند، افزود: این افراد نظامی نبوده اند بلکه تعدادی از صیادان هستند.
وی در پاسخ به اینکه آیا حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست ها در شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسیده بود، گفت: در ارتباط با تنبیه تروریست ها می بایست مسیری طی می شد که همه این مسیر را رعایت می کنند و آنچه در دستور کار شورای عالی امنیت ملی است به شورا منتقل خواهد شد و آنچه صورت گرفت در مسیر درست و منطقی بوده است.

**جلوگیری از بدعت جدید/نمی توانند با قطع رابطه و حصر اقتصادی سیاست های خود را تحمیل شود
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه دولت برنامه ای برای تقویت روابط تجاری با قطر دارد یا خیر؟ گفت: یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی معطوف به بهبود روابط با کشورهای همسایه و منطقه است.
نوبخت افزود: در شرایطی که کشور قطر قرار دارد همه کشورها می بایست کمک کنند تا این مرحله گذار سپری شود و بدعت جدیدی در منطقه شکل نگیرد. کشورها فکر نکنند می توانند از طریق قطع روابط و حصر اقتصادی ،سیاست های خود را به کشورهای همسایه تحمیل کنند.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند روش خصم آمیز را به روابط حسنه تبدیل کند و می توان از طریق گفت وگو مسایل را حل کرد .
سخنگوی دولت تصریح کرد: اقدامات صورت گرفته توسط عربستان سعودی در یمن و قطر چهره ای خشن از اسلام را به جهان عرضه می کند. وظیفه کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران در این مرحله، خطیر است چرا که همچون گذشته تلاش دارد چهره رحمانی و واقعی از اسلام را که جاذبه کافی در کشورهای اروپایی و مسیحی داشته باشد به جهان نشان دهد.

**طرح تحول سلامت بازبینی شد
نوبخت در پاسخ به اینکه آیا طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت؟ گفت: استمرار این طرح از برنامه های دولت است و در سه سال گذشته از منابع مختلف بیش از 48 هزار و 500 میلیارد تومان برای اجرای این طرح سرمایه گذاری کردیم .
وی با بیان اینکه افزایش رفاه و سلامت مردم در دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت، اظهارداشت: در سال های اولیه اجرای این طرح عرصه ای باز شد که می توانستیم با صرفه جویی و محدود کردن خدمات بهتر عمل شود. این طرح نیازمند بازبینی بود که در حال حاضر این بازبینی صورت گرفته است . 

**گمانه زنی ها درباره ترکیب کابینه دولت دوازدهم
نوبخت در پاسخ به برخی شایعات مبنی بر تغییر 50 درصد کابینه دولت ، گفت: اینها تنها گمانه زنی است و همواره در ادوار گذشته نیز وجود داشته است و تا زمان شکل گیری کابینه گمانه زنی ها ادامه دارد .
وی افزود: رئیس جمهوری در حال بررسی است تا به مطالبات مردم پاسخ دهد و کابینه ای کارآمدتر ، هماهنگ تر و با نشاط تر را برای پاسخ گویی بهتر به مردم تشکیل دهد .

**مساله ازدواج و طلاق اولویت های شورای اجتماعی 
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه دولت در بررسی آسیب های اجتماعی چه میزان موضوع ازدواج جوانان را مورد توجه قرار دارد، گفت: اگر تحولات غیر مطلوب وجود نداشت قطعا رهبر معظم انقلاب شخصا به این موضوع وارد نمی شد و تشکیل جلسه راهبردی برای این مساله با موضوع مقابله با آسیب های اجتماعی صورت نمی گرفت .
نوبخت افزود: پس از دستور رهبری، رییس جمهوری نیز سریعا خواستار تشکیل تشکیلاتی برای پیگری موضوع شدند و قرار شد در کنار سیاست های فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح و برنامه ها ارائه و مورد بررسی قرار گیرد و موضوع ازدواج یکی از اولویت های این بخش است .
وی اضافه کرد: ربط دادن همه چیز فرهنگی به موضوع اقتصادی یک ارتباط نادرست است، اینکه فقر باعث چنین آسیب هایی شود در جایی که غنا نیز وجود دارد شاهد طلاق هستیم .
سخنگوی دولت اضافه کرد: البته انکار نمی شود که رابطه ای میان این دو وجود دارد ولی سهم آن در متغییر، تابع این مقدار نیست. در هر حال موضوع ازدواج و طلاق جز موارد اولویت دار در دستور کار شورای اجتماعی قرار دارد .

**ادغام موسسات سپرده گذاری گامی برای رفع دلهره سپرده گذاران
نوبخت در پاسخ به اینکه چرا بانک مرکزی نسبت به وضعیت بانک های دولتی و غیر دولتی ورشکسته اطلاع رسانی نمی کند؟ گفت: وظیفه بانک مرکزی اطلاع رسانی به عنوان مرجع نظارتی است .
وی افزود: بانک مرکزی براساس شاخص های اقتصادی، وضعیت بانکها را رصد می کند و اگر مشاهده کند که در آینده وضعیت نامناسبی خواهند داشت، وارد عمل می شود. اینکه بانک مرکزی بخواهد بگوید فلان بانک وضع مناسبی ندارد، درست نیست .
سخنگوی دولت گفت: بانک مرکزی باید وضعیت بانکها را نظارت و هدایت کند و به جای دامن زدن به دلهره عمومی باید نابسامانی ها را برطرف کند و ادغام موسسات گامی در جهت رفع دلهره سپرده گذاران است .

**نگران برجام نیستیم/آمریکا به تنهایی تصمیم گیر نیست
نوبخت در پاسخ به طرح موضوع برجام زدایی توسط برخی محافل رسانه ای در برابر تحریم های جدید، گفت: باید قبول کنیم که هیات حاکمه آمریکا قبل از قبول مسئولیت، موضع منفی نسبت به برجام داشت.
وی افزود: البته مخالفت آنان موضوعی نیست که به تنهایی بتوانند تصمیم گیری کنند و کشورهای عضو نیز تصمیم گیر هستند. به همین دلیل مواضع خود را تعدیل کردند .
سخنگوی دولت تصریح کرد: اقدامات طرف مقابل تا زمانی که در چارچوب برجام انجام شود منعی ندارد ولی اگر از مسیر خارج شوند و اقداماتی را انجام دهند که تعهدات برجام را شامل نشود، هیات نظارت موضوعات را بررسی خواهد کرد و مکانیزم های لازم هم برای اعتراض تعریف شده است .
نوبخت با بیان اینکه نسبت به موضوع برجام دست بالا داریم ونگران نیستیم، افزود: این اقدامات آمریکا نشان از ضعف آنان است که در برابر تعهدات خود به نمایش گذاشتند چرا که از سویی سخن از حقوق بشر به میان می آورند ولی دست در دست ناقضان حقوق بشر به تروریست ها کمک می کنند و با این اقدامات از خود چهره خشونت و دروغ گویی را به تصویر کشیدند.
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه آیا هیات نظارت بر برجام گزارشی ارائه داده است؟ گفت: هنوز چنین گزارشی از سوی هیات ارائه نشده است و اگر مشخص شود که نقض برجام است از ظرفیت ها حداکثر استفاده را خواهیم کرد .

**پرداخت 6 هزار و 100 میلیارد تومان به فرهنگیان
وی در پاسخ به دلایل تاخیر در پرداخت حق التدریسی ها اظهارداشت: دولت همواره تلاش دارد تا از منزلت و کرامت فرهنگیان کاسته نشود و به همین جهت اعتبارات فرهنگیان را افزایش داد.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: از دی ماه سال گذشته یکبار 2 هزار و700 میلیارد تومان و مجددا سه هزار و400 میلیارد تومان به رغم مشکلات مالی خزانه پرداخت کردیم ومابقی نیز تا پایان خرداد ماه با حقوق پرداخت خواهد شد .

**واردات 11 میلیون تن گندم در سال گذشته کذب است
نوبخت در پاسخ به اینکه برخی مدعی شده اند که سال گذشته دولت 11 میلیون تن گندم وارد کرده است، گفت: در بسیاری از نشست ها و جلسات حرفهای بی پایه واساسی زده می شود که درست نیست .
وی افزود:سال گذشته بیش از یازده میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد در حالی که مصرف کشور حدود 10 میلیون تن است و امکان صادرات نیز پیدا کردیم .

**آزمون استخدامی بر اساس مجوز/2 هزار نخبه جوان استخدام می شوند
نوبخت در پاسخ به اینکه وضعیت آزمون استخدامی در چه شرایط قرار دارد، افزود: آزمون استخدامی بر اساس مجوزی که دستگاهها دریافت کرده اند، انجام خواهد شد و در کنار آن 2 هزار جوان نخبه مشاور نیز به استخدام دولت درخواهند آمد .

**پاسخ به ایجاد معاونت اقتصادی در دولت دوازدهم
وی در پاسخ به اینکه دولت قصد ایجاد معاونت اقتصادی در دولت دوازدهم دارد یا خیر؟ گفت: موضوعات و سیاست های اقتصادی در ستاد اقتصادی با حضور رئیس جمهوری تشکیل و بعد از جمع بندی به دستگاهها ابلاغ می شد. امیدواریم در کابینه دوازدهم نیز این روند ادامه یابد .
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه آیا افراد اقتصادی دولت یازدهم در آن حضور دارند ، افزود: الزامی به حضور افرادی که در دولت یازدهم بودند، نیست .
نوبخت ادامه داد: امیدواریم با تیمی که برای دولت دوازدهم شکل می گرد کارهای بیشتری در جهت رفاه مردم صورت گیرد و محصول تیم دوازدهم کار آمدتر از یازدهم خواهد بود .

**مشکلات سیستان و بلوچستان و استان خوزستان
وی همچنین با اشاره به ماموریتش به سیستان وبلوچستان به همراه وزیر نیرو، گفت: در بخش حوزه آب در 9 مورد، طرح و برنامه تنظیم شده بود که روز گذشته در زمینه آب و برق به اجرا گذاشته شد و یک هزار و800 میلیارد تومان برای کاهش مشکل این استان با دستور رئیس جمهوری در نظر گرفته شد . 
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در راستای کاهش مشکلات استان خوزستان نیز از بهمن ماه سال گذشته سه طرح در دستور کار قرار داشت که از اسفند ماه گذشته عملیاتی شد و 10 هزار میلیارد تومان برای اجرای آن ها در نظر گرفته شد .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صیادان ایرانی     |     محمدباقر نوبخت     |     عربستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi