کد خبر : ۴۷۹۸۹۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
سفره های افطار به میزبانی مسلمانان درنزدیکی برج گرنفل لندن

مقیم/ مسلمانان لندن طی ۴ روز گذشته با پهن کرده سفره های افطار در نزدیکی برج گرنفل، میزبان آسیب دیدگان حادثه هولناک آتش سوزی برج یاد شده که بر اثر آن احتمالا دستکم ۵۸ نفر کشته شده اند، بوده اند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، مسلمانان از چهارشنبه هفته گذشته، در اقدامی نمادین همزمان با نزدیک شدن به زمان افطار سفره هایی را در پیاده رو نزدیک برج گرنفل واقع در منطقه کنزینگتون در غرب لندن، پهن و در کنار برادران و خواهران مسلمانی که بر اثر حادثه آتش سوزی هفته گذشته، زندگی شان را از دست دادند، افطار می کنند.
«ضیا سالک» رئیس انجمن اسلامی «رلیف» که خودش در نزدیکی برج گرنفل زندگی می کند، شامگاه گذشته در گفت وگو با خبرنگاران گفت که اعضای گروهش طی چهار روز گذشته تلاش کرده اند تا به آسیب دیدگان کمک کنند. 
وی با اشاره حجم زیاد حمایت های مالی و معنوی جامعه مسلمانان از آسیب دیدگان حادثه یاد شده، گفت: مجبور شده ایم تا از خیرین تقاضا کنیم تا کمک هایشان را فعلا متوقف کنند تا قادر باشیم کمک های فعلی را شمارش کنیم. 
بر اساس گزارش های منتشر شده تاکنون بالغ بر 3 میلیون پوند، کمک های مردمی برای آسیب دیدگان برج گرنفل جمع آوری شده است.
اقدام نمادین مسلمانان لندن در حمایت از قربانیان حادثه آتش سوزی برج گرنفل، در فضای مجازی تحت عنوان «مرام مسلمانان» بازخورد فراوانی را به همراه داشته است.
منابع انگلیسی از جمله دیلی تلگراف و اسکای نیوز چهارشنبه گذشته نیز گزارش داده بودند که مسلمانان روزه دار از جمله قهرمانانی بودند که به نجات جان ساکنان برج شعله‌ور گرنفل شتافتند.
خانم 'صالحه' در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز گفته بود: مسلمانانی که برای سحر بیدار شده بودند، حکم 'خط زندگی' برای مردمی که از این برج تخلیه شدند، پیدا کردند.
یکی دیگر از شاهدان عینی به اسکای نیوز گفت: بیدار بودن مسلمانان به خاطر رمضان، سبب شد آنها در زمانی که آتش شروع به شعله‌ور شدن کرد، بتوانند جان شمار زیادی را نجات دهند.
تارنمای روزنامه دیلی تلگراف نیز در گزارشی در این خصوص نوشته بود: ساکنان قهرمان‌منش برج گرنفل، جان همسایگان خود را با کوبیدن به درهای منازل آن‌ها و هدایتشان به سوی مسیرهای امن خروج، نجات دادند.
دیلی تلگراف افزود: برخی از ساکنان این برج جان خود را برای نجات دیگران به خطر انداختند و مسلمانانی که به خاطر ماه رمضان در نیمه‌شب بیدار بودند، جان بسیاری از افراد را نجات دادند.
آتش سوزی در برج مسکونی گرنفل ساعت 01:15 به وقت محلی روز چهارشنبه گذشته از طبقه چهارم این برج آغاز و سپس به طبقات فوقانی سرایت کرد. 
به گفته شاهدان، در زمان وقوع این آتش سوزی، آژیر حریق برج به صدا در نیامده و این درحالی است که سال گذشته میلادی 10 میلیون پوند هزینه تعمیرات این ساختمان شده است. 
این برج مسکونی به شهرداری منطقه متعلق بوده، اما یک شرکت خصوصی اداره آن را به عهده داشته است. 
برج 24 طبقه گرنفل در سال 1974میلادی ساخته شده و دارای 120 آپارتمان مسکونی بوده و ساکنانش را در حدود 600 نفر برآورد کرده اند.
شمار قابل توجهی از ساکنان این برج مسلمان و نیز از ملیت های گوناگون از جمله ایرانی بوده اند.
براساس گزارش های منتشر شده، یک ایرانی ساکن این برج از جمله مفقود شدگان پس از این آتش سوزی است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گرنفل لندن     |     گرنفل     |     برج     |     آتش سوزی     |     سفره افطار     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi