کد خبر : ۴۷۹۸۶۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶
رایزن فرهنگی ایران در مالزی خواستار توسعه همکاری های مشترک فرهنگی- هنری دو کشور شد

مقیم/ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی روز جمعه در حاشیه جشنواره مشترک فرهنگ و هنر اسلامی دو کشور در بخش خطاطی و کتابت سوره یاسین، خواستار توسعه همکاری فرهنگی و هنری ایران و مالزی شد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، علی محمد سابقی' رایزن فرهنگی ایران در مالزی در این جشنواره که با همکاری موزه هنرهای اسلامی مالزی در کوالالامپور برگزار می شود با اشاره به راه اندازی بزرگترین چاپخانه قرآن کریم در پوتراجایا مالزی، گفت که این کشور بزرگترین مرکز نشر و توزیع قرآن در جنوب شرق آسیا است و ایران نیز بزرگترین ناشر منطقه غرب آسیا است و می توان زمینه همکاری ها را توسعه داد. 
وی افزود: پژوهشگران دو کشور نیز با تبادل یافته های خود می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. 
وی در ادامه با اشاره به برگزاری 'جشنواره مشترک 9 روزه فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی' که تا دوم تیر ادامه دارد، گفت: نیاز است برخی تبلیغات مغرضانه علیه شیعیان در اذهان مسلمانان سایر کشورها اصلاح شود.
وی تصریح کرد که هدف از برگزاری جشنواره فرهنگ و هنر مشترک کمک به توسعه همکاری های قرآنی بین هنرمندان است. 
سابقی هدف از برگزاری این جشنواره را در ماه رمضان و ماه ضیافت قرآن، بهره مند شدن از معنویت این ماه و قرآن دانست.
وی در ادامه تصریح کرد: مهمتر اینکه هنرمندان قرآنی ایرانی و مالزیایی دراین جشنواره با کار یکدیگر آشنا شوند و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند. 
به گفته وی، با توجه به تبلیغات منفی علیه شیعیان در برخی نقاط جهان، یکی از مسائل مهم این است که آنها ادعا می کنند قرآن شیعه با قرآن اهل سنت متفاوت است، عملا می خواهیم در این برنامه ها نشان دهیم قرآن مسلمانان جهان یکی است و مردم جهان نباید به این تبلیغات توجه کنند.
رایزن فرهنگی ایران در مالزی گفت که در این جشنواره مشترک رایزنی فرهنگی ایران و موزه هنرهای اسلامی مالزی در ماه ضیافت قرآن، تعدادی از هنرمندان خوشنویس و تذهیب کار ایرانی و مالزیایی به مدت 9 روز در چهار بخش به فعالیت می پردازند. 
بررسی تاریخی مسائل خوشنویسی اسلامی و قرآنی در ایران و مالزی که اساتید ایرانی و مالزی دیدگاه های خود را بیان کردند، کتابت قرآن کریم که سوره یاسین به دلیل علاقه مردم مالزی به این سوره توسط هنرمندان خوشنویس و تذهیب کار ایرانی و مالزی در حال انجام است، کارگاه آموزشی شامل آموزش خط نستعلیق ایران به علاقمندان مالزیایی، آموزش نگارگری و تذهیب ایرانی و آموزش خط و نقاشی ایرانی به مالزیایی ها، برگزاری نمایشگاه قرآن آثار هنرمندان و خوشنویس های ایرانی از جمله بخش های اصلی این جشنواره است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی محمد سابقی     |     ايران و مالزي     |     مالزي     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi