کد خبر : ۴۷۸۷۴۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶
چین: از عضویت ایران در شانگهای حمایت می‌کنیم

مقیم/ چین اعلام کرد که عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای در اجلاس این هفته آستانه قزاقستان بررسی خواهد شد و پکن از عضویت تهران در این سازمان حمایت می‌کند.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، معاون وزارت خارجه چین روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگاران درباره سفر شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به این اجلاس افزود که ایران یکی از فعالترین کشورهای عضو ناظر سازمان می باشد.
لی خویی لای با اشاره به اینکه اجلاس در قزاقستان و روز هفتم ماه جاری میلادی ( 17خرداد) شروع می شود، تصریح کرد که مساله بررسی عضویت ایران هم در آن مورد بحث خواهد بود.
خبرگزاری شین هوا گزارش کرده است که رییس جمهور چین در راس هیاتی در این اجلاس مهم شرکت خواهد کرد.
بنا به گفته مقام چینی، ایران برای ورود رسمی به سازمان تلاش زیادی کرده وقرار است طرفین در باره عضویت رسمی تهران بحث و تبادل نظر کنند.
وی تاکید کرد که ایران برای چین از اهمیت زیادی برخوردار است و پکن از عضویت رسمی تهران هم حمایت و هم استقبال می کند.
وی گفت که اعضای دیگر هم در این باره بحث می کنند و اجماع نظر دارند و بر اساس مقررات و رایزنی های مشترک مساله عضویت ایران به صورت جدی بحث خواهد شد.
به گفته لی مساله عضویت هند و پاکستان در این اجلاس قطعی خواهد شد.
سازمان همکاری شانگهای که یک سازمان بین دولتی منطقه ای برای همکاری های چند جانبه امنیتی و اقتصادی است، سال 1385 تاسیس شد که شامل چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در برگیرنده معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع مساحت، سه پنجم گستره آسیا و حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیت (نزدیک 25 درصد جمعیت کره زمین) است.
هند وپاکستان نیز به این سازمان پیوسته اند و ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس چهار کشور عضو ناظر این سازمان منطقه ای این سازمان می باشند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سازمان شانگهای     |     عضویت ایران     |     سازمان همکاری شانگهای     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi