کد خبر : ۴۷۸۷۳۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶
بعد از انتخابات ایرانیان مقیم خارج را دریابید

مقیم/ همانگونه که در خبرها آمد برای نخستین بارمیزان مشارکت ایرانیان خارج از کشور در همه حوزه‌های انتخابیه نسبت به ادوار گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری رشد چشمگیری داشته است و از همه آن مهم‌تر حضور نسل جوان ایرانی خارج از کشور در این انتخابات است.

به گزارش مقیم، آنچه از فضای فعلی نتیجه انتخابات حاصل می‌شود این است که نگاه پدرانه مقام معظم رهبری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢٢ (همه، حتی کسانی که نظام را و رهبری را قبول ندارند پای صندوق‌ها بیایند چرا که انتخابات متعلق به ملت، ایران و نظام جمهوری اسلامی است.) و فعالیت چهارساله دولت تدبیر و امید و تلاش آنان در راستای تغییر نگرش ایران هراسی در سطح بین‌المللی بار دیگر بارقه امید را در دل ایرانیان خارج از کشور نیز ایجاد کرده و سبب شده است تا رشته‌های نامریی که آنان را همواره به وطن‌شان متصل ساخته قوی‌تر از گذشته شود.

با توجه به رویکرد ایران اسلامی هم‌زمان با رأی‌گیری در داخل، در ١٠٣ کشور ، ٢٧٩ شعبه نیز برای اخذ رای از ایرانیان مقیم خارج فراهم شد تا هم‌وطنان در خارج نیز بتوانند در این انتخابات شرکت کنند.
با توجه به اخبار منتشره بیشترین مشارکت در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور برای امریکا بوده و انگلیس، عراق، آلمان، ترکیه و امارات نیز از دیگر کشورهایی هستند که بیشترین مشارکت را از سوی ایرانیان مقیم این کشورها جهت شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با توجه به تعداد شعب اخذ رای داشته‌اند. از آنجایی که آقای روحانی بالاترین رای را در این بخش به خود اختصاص داده به خوبی نشان می‌دهد که دولت وی در آنسوی مرزهای کشور نیز بر خلاف تبلیغات سوء معاندین نظام توانست امید را نسبت به نظام و دموکراسی حاکم بر کشور با وجود تضارب آرا و اندیشه‌های گوناگون زنده کندو جالب‌تر اینکه بستر حضور بی‌سابقه ایرانیان خارج از کشور را در پای صندوق‌های اخذ رای نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم کند. این حضور به حدی بود که مثلا تعرفه در استانبول تمام شد و مجدد با هواپیما از ایران ارسال شد یا در لس‌آنجلس هم تعرفه تمام شد و در اکثر کشور‌های خارجی نیز بر اساس گزارش‌ها حضور ایرانیان بیش از همه دوره‌ها بود. شاید بهترین راه برای تحلیل نتیجه انتخابات، بررسی آمار نهایی و تفکیکی آن است.

به‌طور مثال آمار مربوط به انتخابات در امریکای شمالی به نقل از سفیر و نماینده دایمی ایران در سازمان ملل، ایرانیان خارج از کشوربا حضور در ٥٥ شعبه اخذ رای در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌ بودند و این آمار رشدی تقریبا پنج‌برابری نسبت به آمار دور قبل را نشان می‌دهد که این میزان بالاترین سطح مشارکت ایرانیان خارج از کشور بوده است.  در سرتاسر این کره خاکی اعم از پکن، توکیو، گوتنبرگ، نیوزیلند و خیلی دیگر از نقاط جهان عرصه رای‌دادن ایرانیانی بود که خود را در سرنوشت کشور خود سهیم دانستند و با استقبال گسترده‌ای از انتخابات ریاست‌جمهوری بار دیگر نشان دادند که مردمسالاری دینی در ایران اسلامی با تکیه بر قانون اساسی آن برای شهروندان ایرانی در نظر گرفته شده و براساس قانون هر شهروند حق انتخاب دارد. یکی از ویژگی‌های این حضور گسترده ایرانیان خارج از کشور، ضعف روز افزون و هرچه بیشتر اپوزیسیون برانداز جمهوری اسلامی و به ویژه منافقین در خارج از کشور را هم نشان داد. تعداد انگشت شمار تجمعات اعتراضی آنان در مقابل صف‌های طویل رای ایرانیان خارج از کشوربه خوبی گویای این وضعیت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تعداد قلیلی از مخالفان جمهوری اسلامی روز ٢٩ اردیبهشت عصبانیت خود را از حضور گسترده و پرشور ایرانیان مقیم انگلیس در انتخابات ریاست‌جمهوری، با پرتاب رنگ به سمت شعبه محل اخذ رای ایرانیان در ساختمان کنسولگری ایران در لندن، مستاصل شدن خود را هویدا ساختند. فارغ از تمام نگرش‌ها باید ضمن ممانعت از یکجانبه‌‌نگری تمامی دلسوزان ایران اسلامی، دولت در چنین شرایطی مسوولیت سنگین‌تری را بر دوش خود حس کند و تلاش بیشتری را به‌کار بندد تا بتواند حقوق همه شهروندانش را در اقصی نقاط دنیا به‌جا آورد.


اعتماد

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : انتخابات ریاست جمهوری     |     افزایش     |     ایرانیان خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi