کد خبر : ۴۷۸۶۸۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶
فایننشال تایمز: ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا به دنبال انعقاد توافقنامه تجارت آزاد هستند

مقیم/ روزنامه فایننشال تایمز امروز در گزارشی نوشت: ' اتحادیه اقتصادی اورآسیا' به دنبال نهایی کردن یک توافق نامه تجارت آزاد با ایران تا پایان سال جاری میلادی است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در این گزارش آمده است: از جمله اهداف اصلی انعقاد این توافقنامه، تلاش روسیه و شرکایش برای تعمیق روابط با تهران است. حصول این توافق نامه در بحبوحه تنش ها میان ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.
این نشریه انگلیسی افزود: روسیه و ایران که همکاری هایی در مسائل ژئوپلتیک با یکدیگر داشته اند، از زمان اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو در سال 2014، به دنبال گسترش روابط دوجانبه بوده اند.
حصول توافق آزاد با ایران پیروزی چشمگیری برای اتحادیه اقتصادی اورآسیا- یک بازار واحد برای روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان که در سال 2015 تشکیل شد- خواهد بود و منجر به تقویت چشمگیر روابط ایران با جمهوری های شوروی سابق می شود.
'تیمور سلیمانوف' وزیر اقتصاد قزاقستان در مورد روند حصول توافق تجارت آزاد با ایران گفت: اعتقاد داریم که می توانیم یک اقدام چشمگیر را تا پایان سال انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد که هرگونه تجارت آزاد نامطلوب میان آمریکا- چین در دوران ریاست جمهوری ترامپ، برای منطقه آسیای مرکزی آسیب پذیر خواهد بود.
سلیمانوف تصریح کرد: آمریکا یک شریک راهبردی مهم برای قزاقستان محسوب می شود. اهمیت سیاسی آن بیشتر از اهمیت اقتصادی اش است. اما چین نیز شریک راهبردی برای قزاقستان به حساب می آید. اگر اتفاق بدی در روابط آمرکا و چین رخ دهد، بر ما نیز تاثیر می گذارد.
بر اساس این گزارش، از سیاست ' یک کمربند، یک جاده' چین برای گسترش روابط تجاری با کشورهای آسیای میانه در کشورهای این منطقهع به عنوان عامل سرنوشت سازی در رشد اقتصادی این کشورها یاد می شود. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گزارش     |     اوراسیا     |     تجارت     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi