کد خبر : ۴۷۸۶۲۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶
مرحله دوم انتقال زندانیان ایرانی از ترکمنستان در دستور کار قرار گرفت

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان اعلام کرد: دومین مرحله انتقال محکومین به حبس کشورمان در ترکمنستان در دستور کار قرار گرفته است و سفارت ایران برای رفع دغدغه خاطر خانواده های زندانیان تمام تلاش خود را به انجام می رساند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در اولین مرحله از انتقال زندانیان ایرانی محبوس در ترکمنستان 27 نفر از زندانیان سی ام اردیبهشت سال جاری به زندان های ایران منتقل و متقابلا سه نفر از زندانیان ترکمنستان محبوس در ایران به زندان های کشورشان انتقال یافتند. 
 «سید محمد احمدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان امروز در خصوص روند پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان توضیحاتی ارائه داد.
 وی با بیان اینکه پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در اسفند ماه سال 1393 به امضاء طرفین رسید، افزود: پروتکل مزبور در بهمن ماه 1394 از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و متعاقب آن در اسفند ماه 1394 به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. 
احمدی تصریح کرد: پس از طی فرایند مزبور، صورت جلسه تبادل اسناد با حضور سفارت ایران در ترکمنستان به نمایندگی ایران و «رشید مردوف» وزیر امور خارجه ترکمنستان و طی مراسمی با حضور رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در دهم تیرماه 1395 به امضاء طرفین رسید و پروتکل مزبور پس از یکماه لازم الاجراء شد. 
سفیر ایران اظهار داشت: به محض اجرایی شدن این پروتکل، این نمایندگی فهرستی از زندانیان ایرانی جهت انتقال به ایران تهیه و طی یادداشت رسمی برای طرف ترکمنی ارسال نمود. در این میان در راستای اجرای پروتکل، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در جریان دیدارها و ملاقات های متعدد با مقامات عالیرتبه ترکمنستان و همچنین از طریق ارسال یادداشت ها، خواستار تسریع در اجرای آن شد. 
احمدی افزود: در ملاقات های رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با مقامات وزارت امور خارجه ترکمنستان نیز همواره بر اجرای این پروتکل تاکید شده است. 
وی گفت: در نهایت در جریان سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ترکمنستان که در اواخر فروردین ماه سال جاری صورت پذیرفت، موضوع فوق در ملاقات های وی با مقامات عالیرتبه ترکمنستان به عنوان یک موضوع انسانی مورد پیگیری قرار گرفت که با استقبال مقامات ترکمنی مواجه شد. 
احمدی تصریح کرد: بر همین اساس مقرر شدکه انتقال محکومین دو کشور طی چند مرحله صورت گیرد که در این راستا با تلاش های سفارت در اولین مرحله 27 نفر از زندانیان ایرانی در ترکمنستان مورخ سی ام اردیبهشت به زندان های ایران منتقل و متقابلا نیز سه نفر از زندانیان ترکمنستان به زندان های این کشور انتقال یافتند. 
وی گفـت: قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهوری و مقامات وزارت امور خارجه ترکمنستان در این امر انساندوستانه حسن نیتی از خود نشان دادند که جای قدردانی دارد. 
وی با بیان اینکه حدود 300 ایرانی دیگر در زندان های ترکمنستان  محبوس هستند، یادآور شد: مرحله دوم انتقال مابقی زندانیان ایرانی محبوس در دستور کار قرار گرفته است و خانواده های زندانیان ایرانی از این بابت دغدغه خاطر نداشته باشند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : زندانیان ایرانی     |     سید محمد احمدی     |     ترکمنستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi