کد خبر : ۴۷۸۴۸۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
بزرگداشت زبان فارسی و فردوسی در بغداد

مقیم/ گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده زبان های خارجه دانشگاه بغداد با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در عراق، روز سه شنبه در مراسمی ،زبان فارسی و شاعر حماسه سرای ایران ابوالقاسم فردوسی را گرامی داشتند و دانشجویان سال اول این دانشکده به فارسی سرود خوانی کردند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در این مراسم ابتدا دکتر منعم سلمان رئیس گروه زبان فارسی این دانشگاه، در خصوص اهمیت زبان فارسی در جهان امروز و تاثیر آن بر روابط دو کشور ایران و عراق سخن گفت و برگزاری هفته زبان فارسی و گرامی داشت یاد حماسه سرای ایران فردوسی طوسی را برای دانشجویان این رشته با اهمیت توصیف کرد.
سپس در ادامه ، طباطبایی معاون سفارت ایران درعراق، طی سخنانی در جمع دانشجویان زبان فارسی ، گفت، زبان های فارسی و عربی در همسایگی یکدیگر موجب تاثیر پذیری این دو زبان از یکدیگر شده و هردو به یکدیگر کمک کرده اند، هر چند عده ای خواسته اند وجود اختلاف دربین این دو زبان را القا کنند.
وی همچنین در خصوص ویژگی های فردوسی، اضافه کرد: این شاعر توانای پارسی گوی توانسته است بین فرهنگ ایران بعد از اسلام و قبل از اسلام رابطه برقرار کند و بزرگانی همچون سعدی وی را ستایش کرده اند.
طباطبایی ، خرد و اندیشه ورزی این شاعر و خداپرستی و رعایت اخلاق و همچنین دعوت به اتحاد و نفی تفرقه را در مقابله با دشمن، در اشعار شاهنامه فردوسی، یادآور شد و آن را نقطه قوت اثر ماندگار این شاعر پرآوازه ایرانی خواند.
در این مراسم دانشجویان سال اولی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده زبان های خارجه دانشگاه بغداد، به زبان فارسی سرود خوانی کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت. 
همچنین 10 تن از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بغداد در جمع حاضران شعر خواندند و مطالبی ارائه کردند.
دانشکده زبان های خارجه دانشگاه بغداد 11 گروه زبان خارجی با قریب به 3 هزار دانشجو دارد که سهم کرسی زبان فارسی بیش از 300 دانشجو است.
براساس گزارش ها، تمایل و گرایش به یادگیری زبان فارسی در عراق طی سال های اخیر افزایش یافته است؛ بویژه اینکه طی سال های مراودات و مسافرت های مردم عراق و ایران به کشورهای مقابل رشد شتابنده ای داشته است، بطوری که گزارش های رسمی حاکی است سالانه بیش از دو میلیون عراقی و متقابلا همین حدود ایرانی از مرزهای دو کشور عبور می کنند.
توریسم معنوی ، گردشگری و نیز مسافرت های درمانی اکنون مهمترین عامل افزایش مراودات میان دو کشور تلقی می شود و در این میان ، اربعین یکی از بسترهای اصلی تحکیم پیوندی است که روبه روز محکم تر می شود. همچنین حضور ایران در کنار ملت و دولت عراق در جنگ علیه تروریسم و گسترش پرشتاب همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور از دیگر زمینه های تحکیم این پیوندهاست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بغداد     |     آموزش ربان فارسی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi