کد خبر : ۴۷۸۴۷۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
همایش 'زبان فارسی، پل دوستی ایران و پاکستان' در راولپندی برگزار شد

مقیم/ همزمان با روز بزرگداشت 'حکیم ابوالقاسم فردوسی' و 'پاسداشت زبان فارسی'، همایشی باعنوان 'زبان فارسی، پل دوستی ایران و پاکستان' عصر روز گذشته به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر راولپندی پاکستان برگزار شد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی پاکستان نیز در برگزاری این همایش مشارکت داشت و بزرگان فرهنگ و ادب و اساتید برجسته زبان فارسی پاکستان از جمله دکتر 'افتخار حسین عارف' رئیس مرکز زبان ملی پاکستان و دکتر 'محمد سفیر' رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین اسلام آباد (نومل) در این همایش حضور یافتند.
همچنین دکتر کشمیری رئیس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی پاکستان و جمعی از اساتید و دانشجویان زبان فارسی و علاقه مندان به این زبان کهن، از جمله میهمانان این همایش بودند.
در این همایش فرهنگی، شش نفر از اساتید زبان فارسی دانشگاه های پاکستان مقاله های خود را درباره جایگاه زبان فارسی در پاکستان در قالب سخنرانی ارائه کردند.
'علی آقا نوری' رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر راولپندی در این همایش ضمن قدردانی از تلاش فارسی زبانان و اساتید زبان فارسی پاکستان در ترویج فارسی در این کشور، این زبان را میراث ملی پاکستان و پل محکم و ناگسستنی دوستی میان دو ملت دانست.
امروزه مردم پاکستان اگرچه به زبان اردو به عنوان زبان ملی این کشور تکلم می کنند اما زبان فارسی به عنوان 'مادر زبان اردو' جایگاهی غیرقابل انکار در این کشور داشته و زبان فارسی، قرن ها به عنوان زبان اصلی مردم شبه قاره بوده است. 
زبان فارسی به عنوان میراث ملی پاکستان به شمار می رود و اشعار فارسی و ماندگار علامه اقبال لاهوری شاعر پارسی گوی معاصر و بزرگ پاکستان، گواهی بر جایگاه غیرقابل انکار زبان فارسی در این کشور است.
ادیبان و برزگان فرهنگ پاکستان اعتقاد دارند احیای زبان فارسی در این کشور می تواند پیوند دیرینه دوستی میان ملت های ایران و پاکستان را مستحکم تر کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : راولپندی     |     آموزش زبان فارسی     |     زبان فارسی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi