کد خبر : ۴۷۸۴۶۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
امید که انتخابات ریاست جمهوری باردیگر بستر تداوم روندهای موفق روابط خارجی را ممکن سازد

مقیم/ سفیر ایران در فیلیپین تاکید کرد فعالیت های سیاست خارجی ایران طی سه سال اخیر نشان داد می توان با تعامل با نظام بین ‌الملل فضایی را برای منافع کشور باز کرد که در آن منافع و امنیت ملی تضمین شود و امید می رود انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر بستر تداوم روندهای موفق روابط خارجی را ممکن سازد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، 'محمد تنهائی' بلندپایه ترین دیپلمات ایران در فیلیپین ضمن تشریح سیاست خارجی دولت تدبیر و امید طی چند سال گذشته، گفت: فعالیت های سیاست خارجی ما طی سه سال اخیر که کانون آن کار گسترده سیاسی و بین المللی برای به سرانجام رساندن موضوع هسته ای تحت عنوان 'برجام' بود، این درس را بار دیگر به ما آموخت که می توان بازی سیاسی را با حاصل‌ جمع غیرصفر تعریف کرد.
وی گفت: این فعالیت نشان داد می توان ضمن تعامل با نظام بین‌ الملل و کشورهای بزرگ و کوچک دنیا فضایی را برای منافع کشور باز کرد که در آن منافع و امنیت ملی تضمین شده و ارزش های اسلامی وهویت فرهنگی نیز پا بر جا باقی بمانند.
وی تاکید کرد: همانند سیاست داخلی، به سیاست خارجی نیز نمی توان با مطلق گرایی نگریست. انعطاف و قدرت ابتکار زیربنای کار بین ‌المللی و دیپلماسی است.
تنهایی گفت: تجربه برخورد نرم با مشکلات خارجی و استفاده از روش های دیپلماتیک در دولت یازدهم ضمن نشان دادن هنر دیپلماسی، اعتماد به نفس مضاعفی برای دستگاه دیپلماسی کشور با تکیه بر مفاهیم استقلال و خود باوری به همراه داشته است.
به اعتقاد این دیپلمات ایرانی، صرف نظر از پاره ای ملاحظات سیاسی و تبلیغاتی، تردیدی نیست که برجام ثمره اجماع داخلی از یک سو و باور به ارتباطات بین المللی برای دفع تهدید و تبدیل آن به فرصت از سوی دیگر بوده است. 
وی گفت: روشن است که هیچ تصمیم و اقدامی سیاسی نمی تواند کامل و عاری از نقص باشد، اما مهم آن است که این تجربه می تواند و باید استمرار یابد تا به یک جریان پایدار و قدرتمند در ارتباطات منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده و در مسیر حرکت خود با الهام از نقد و اجماع ملی به طور دائم بر بالندگی خود بیفزاید.
سفیر ایران در مانیل گفت که شتاب فزاینده درهم تنیدگی روندهای اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی در جهان و سرعت تحولات آن از نظر هیچ انسان واقع بینی پوشیده نیست. عامل زمان اکنون بیش از هر دوره دیگری ارزش خود را نشان می دهد.
وی تاکید کرد: تاخیر در تصمیم گیری و درک واقعی روندهای منطقه ای و بین المللی عواقب جبران ناپذیری می تواند به دنبال داشته باشد. کشورهای جهان برای رشد اقتصادی و کسب قدرت در حال رقابت شدید و پیشی گرفتن از یکدیگر هستند.
تنهایی گفت که در این مسیر تدبیر سیاسی بر مبارزه سیاسی رجحان دارد، البته پرواضح است که نباید فرصت های سیاسی را از دست داد.
وی با تاکید بر اینکه در این میان واقعیت های منطقه ای ایجاب می کند که مبنای کار سیاست خارجی ما اقتصادی و توسعه محور باشد، گفت: این همان اولویتی است که رهبر انقلاب برای این دولت و دولت دوازدهم با درکی آینده نگرانه از واقعیت ها تعیین کرده اند.
بلندپایه ترین دیپلمات ایران در فیلیپین با اشاره به اینکه 'ما قدرتی تاریخی و فرهنگی هستیم'، گفت: ما همچنین نشان داده ایم قدرت سخت افزاری ایران جایی برای تعرض هیچ متجاوزی باقی نمی گذارید و اکنون باید توان عظیم انسانی و منابع طبیعی خود را صرف رشد و توسعه اقتصادی کنیم تا آینده خودمان را در منظومه قدرت سیاسی و اقتصادی در منطقه و جهان تعیین و تثبیت نمائیم. 
وی این امر را مستلزم گسترش بیشتر ارتباطات بین المللی در تمامی جهات دانست و گفت که باید بر میزان تعامل خود با جهان بیفزائیم، همانگونه که جهانی می اندیشیم باید جهانی نیز عمل کنیم و از رفتار بومی فاصله بگیریم. 
سفیر ایران در فیلیپین جمله ای از یکی از مقامات فیلیپینی پس از توافق هسته ای نقل کرد که گفته بود: برجام حادثه ای آموزنده و تاریخی است که جامعه بین المللی برای اجرای آن می بایست همراهی کند.
وی گفت: اما این اعتماد به نفس دیپلماسی و اجماع داخلی است که جامعه بین المللی را وادار به همراهی با ما خواهد کرد. موفقیت در سیاست خارجی نیازمند استمرار ثبات در راهبرد و رویکرد به روابط بین المللی است.
تنهایی گفت که پایه های هر دیپلماسی بر سیاست داخلی استوار است. امید می رود که انتخابات 29 اردیبهشت ماه بار دیگر بستر تداوم روندهای موفق روابط خارجی را ممکن سازد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : فلیپین     |     محمد تنهایی     |     سفیر ایران     |     انتخابات ریاست جمهوری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi