کد خبر : ۴۷۸۴۶۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیر ایران در اسلوونی: تلاش دولت یازدهم همواره حفظ اقتدار کشور بوده است

مقیم/ «مرتضی درزی رامندی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی سیاست خارجی کشورمان را بر مبنای واقع گرایی مبتنی بر ارزش های انقلاب اسلامی دانست و گفت: تلاش دولت یازدهم همواره حفظ اقتدار کشور بوده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، درزی رامندی در رابطه با تفاوت نظری و عملی سیاست خارجی (دیپلماسی) دولت روحانی با دولت‌ها و به خصوص دولت قبلی گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را می‌توان بر مبنای واقع‌گرایی مبتنی بر ارزش‌های انقلاب اسلامی تحلیل کرد. 
به گفته وی، واقع‌گرایی ایجاب می‌کند که شما با درک و شناخت روح و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل در مسیر تعامل سازنده و واقع‌گرایانه با جهان همواره ارزش‌های انقلاب اسلامی را نیز مدنظر قرار دهید.
وی افزود: تلاش دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی همواره حفظ اقتدار بوده است. ایران در شرایطی قرار داشت که کسانی که از واقعیت‌های انقلاب و وجود یک نظام مردم سالار دینی در منطقه نگران بودند، خیلی راحت می‌توانستند اینگونه نگرانی‌های خود را با پوششی از سیاه‌ نمایی از ایران، اجرای پروژه امنیتی‌ کردن ایران و ترویج ایران‌هراسی بپوشانند و ایران را مشکل اصلی جلوه دهند. 
درزی رامندی ادامه داد: تلاش دولت تدبیر و امید این بود که این اهرم را از دشمنان جمهوری اسلامی ایران بگیرد و لذا مسیری را فراهم کرد که ایران بتواند از واقعیت‌های اقتدار خود استفاده کند و الطاف الهی، هدایت‌های مقام معظم رهبری، شجاعت‌ و درایت رئیس جمهور محترم و مدیریت مدبرانه دستگاه سیاست خارجی باعث شد شرایطی فراهم شود تا وجهه و چهره واقعی جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان با یک نگاه مثبت معرفی گردد.
وی درادامه اظهار داشت: هم اکنون اتخاذ رویکرد تعاملی سازنده و واقع‌گرایانه نه تنها بسیاری از تهدیدات بدخواهان را خنثی کرده بلکه موجب ایجاد فرصت‌های فراوانی برای کشورمان شده است.
سفیر ایران در اسلوونی در پاسخ به سئوال تاثیر سیاست کاهش تنش دولت روحانی در حوزه سیاست خارجی بر حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و بخصوص اقتصادی کشور چگونه بوده است،گفت:با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید در سال 1392 آنچه که در کانون توجه قرار گرفت استقرار آرامش و عادی‌سازی فضا در دو عرصه داخلی و بین‌المللی در کنار حفظ اقتدار کشور بوده است. در عرصه داخلی باید بی‌نظمی‌ها و آشفتگی‌ها در برخی از حوزه‌ها سر و سامان داده می‌شد و مهمتر از همه اینکه لازم بود در حوزه سیاست خارجی و عرصه بین‌المللی، وضعیت تعامل و روابط با خارج عادی، سازنده و به دور از تنش می‌شد. 
وی افزود: سیاست تنش‌زدایی دولت یازدهم، تاثیرات قابل توجهی بر وجهه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و احیاء جایگاه و اعتبار بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و رفع فضای تهدید آمیز گذاشت.
در حوزه سیاسی، تعاملات متوقف شده کشورمان با کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی از سر گرفته شد که از مهمترین شاخص‌های آن در ارتباط با اسلوونی می‌توان به سفر رئیس جمهوری این کشور در صدر یک هیأت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی و بانکی به کشورمان اشاره کرد.
سفیرمان ادامه داد: در حوزه اجتماعی، این سیاست توانست بار دیگر انسجام و یکپارچگی ملی را فراهم آورده و موجب صیانت از سرمایه‌های اجتماعی شود.
دربعد اقتصادی، برجام به عنوان یکی از مهمترین دستاوردها توانست تحریم های هسته‌ای و فضای امنیتی و مخرب ایجاد شده علیه کشورمان را تا حدود زیادی برطرف و زمینه حضور همکاری و مشارکت بسیاری از شرکت‌ها و موسسات اقتصادی، صنعتی، تجاری و مالی خارجی را در ایران فراهم آورد.
درزی رامندی در این خصوص که عناصر و اجزای سیاست خارجی دولت یازدهم چه مواردی هستند، پاسخ داد: حفظ امنیت ملی، ارتقای جایگاه کشور و نیل به پیشرفت فراگیر بلند مدت، هدایت روند به سوی گفت و گو، تعامل سازنده و تفاهم، رویکرد مبتنی بر واقع گرایی، اعتماد به نفس، آرمان گرایی واقع‏بینانه و ترکیب باور عمیق به آرمان های انقلاب اسلامی با ارزیابی عینی از ظرفیت‏های واقعی، توانایی‏‌ها و نیز محدودیت‏های ایران را می‌توان از محوری‌ترین عناصر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نامید. 
وی افزود: این رویه توانست فضای روابط خارجی را در جهت کاملا مثبتی هدایت کند. به هر حال برخی اقدامات مهم در حوزه سیاست خارجی را به شرح ذیل می‌توان خلاصه کرد:
- مدیریت و حل و فصل بحران غیرضروری هسته‌ای؛
- رفع تحریم‌ها در سه حوزه بسیار حیاتی برای توسعه کشور یعنی صادرات نفت، حمل و نقل و بانکداری. 
سفیر کشورمان در اسلوونی ادامه داد: این سه حوزه برای کشوری مانند ایران، بسیار حساس و تعیین کننده هستند که باید از وضعیت قبل که در واقع در بن بست و توقف کامل قرار داشتند، خارج و شرایط جدیدی را به شرح زیر تجربه می‌کردند؛ 
- تثبیت بازیگری و نقش سیاسی فعال ایران در تحولات و روندهای خاورمیانه (به صورت مشخص در ارتباط با بحران سوریه) با این پیش فرض که امنیت منطقه و همسایگان، امنیت ایران است. 
- بازسازی روابط با اتحادیه اروپایی و کشورهای توسعه یافته جنوب شرق آسیا؛
- مدیریت و مهار چالش‌های ناشی از تحولات داخلی برخی از کشورها مانند ترکیه که در برخی موارد مستقیماً به مناسبات با کشورمان ارتباط پیدا می‌کرد؛
- مدیریت کارشکنی‌ها و سنگ اندازی‌های برخی از کشورهای منطقه در روند عادی سازی مناسبات کشورمان با کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس؛
- البته، نمی‌توان انکار کرد که برخی از اتفاقات مانند: حادثه منا و شهادت صدها تن از شهروندان ایرانی، موضوع حمله به سفارت عربستان در تهران و امثالهم حوادثی غیرقابل پیش بینی بوده‌اند که تأثیر خود را بر سیاست خارجی کشور داشته‌اند. 
درزی رامندی در خصوص این سئوال که حاصل عملکرد سیاست خارجی دولت یازدهم در چهار سال گذشته چیست، گفت: بهبود وجهه جمهوری اسلامی ایران نزد جامعه بین‌الملل و افزایش تعاملات سیاسی ایران با کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی را می توان به شرح زیر توصیف کرد؛
- اعزام هیات‌های متعدد سیاسی به کشورمان در سطوح مختلف سیاسی از جمله رئیسان دولت‌ها و وزیران امورخارجه اروپایی؛
- مبادله هیات‌های متعدد پارلمانی بین ایران و کشورهای اروپایی و بهره گیری از دیپلماسی پارلمانی؛
- تاثیرگذاری در افکار عمومی اروپایی از طریق بهره گیری از ابزارهای دیپلماسی رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی؛
- ترمیم وجهه سیاسی ایران نزد افکار عمومی و نخبگان خارجی؛
- تأکید و تأیید جایگاه کشورمان در منطقه در تعاملات با مقامات ارشد اروپایی؛
- گشایش فضای اقتصادی و جذب بسیاری از سرمایه گذاران علاقمند به کار اقتصادی و تجاری با ایران؛
- اعزام هیأت های متعدد اقتصادی به ایران با هدف بررسی بازار تجارت و سرمایه گذاری در ایران؛
- فراهم آمدن شرایط انتقال فناوری‌های جدید در عرصه‌های مختلف از طریق نهایی ساختن قراردادهای اقتصادی و فنی با طرف های اروپایی؛
- تسهیل مبادلات بانکی و رفع محدودیت‌ها و مشکلات مالی ناشی از تحریم های هسته‌ای؛
- آزاد سازی منابع مالی و اموال مسدود شده کشورمان در کشورهای خارجی؛
- افزایش سقف پوشش بیمه‌های مطرح بین‌المللی و کاهش چشمگیر هزینه‌های نقل و انتقال دریایی بار؛
- افزایش صادرات جمهوری اسلامی ایران به دیگر کشورها؛
- بازیابی بازارهای از دست رفته نفت کشورمان در کشورها؛
- نهایی ساختن قراردادهای اقتصادی و سرمایه گذاری و انتقال فناوری با طرف های اروپایی؛
- احیاء روابط کارگزاری بانکی با بانک های ایرانی و رفع قابل توجه محدودیت‌های بانک‌های فعال در اروپا؛
- حذف واسطه های داخلی و خارجی کار اقتصادی با طرف های جمهوری اسلامی ایران؛
سفیر کشورمان در پاسخ به آخرین سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر نوع نگرش مسوولان و نیز دانشگاهیان و مردم عادی کشور محل مأموریت شما به ایران پس از کاهش تنش دولت یازدهم در قیاس با پیش از آن چیست، گفت: بدون تردید سیاست تنش زدایی و رویکرد تعاملی و تنش زدایی دولت طی چهار سال گذشته و تحولات پس آن به ویژه برجام مورد توجه و استقبال بی نظیر افکار عمومی و به ویژه دانشگاهیان و نخبگان کشور اسلوونی قرار گرفت. 
وی افزود: از نمونه‌های بارز این امر را می‌توان به افزایش چند برابری متقاضیان اسلوونیایی برای دریافت روادید ورود و گردشگری از سفارت جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا جهت سفر به کشورمان و همچنین ابراز علاقه و رغبت بیشتر دانشگاه‌ها و دانشگاهیان اسلوونی برای همکاری و ارتباط با طرف های ایرانی اشاره کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان مقیم اسلوونی     |     مرتضی درزی رامندی     |     اسلوونی     |     سفیر ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi