کد خبر : ۴۷۸۴۵۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
وابسته فرهنگی ایران در شانگهای: تعیین سرنوشت حق مسلم مردم است

مقیم/ وابسته فرهنگی ایران در شانگهای چین، حق تعیین سرنوشت را از حقوق مسلم آحاد مردم در جوامع امروزی دانست و تصریح کرد که در عصر معاصر اداره امور کشورها با مراجعه به آراء عمومی در سراسر جهان صورت می گیرد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، «بهنام آزاد» که روز دوشنبه در ارتباط با اهمیت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بر اساس میثاق های بین المللی و قوانین کشورها مراجعه به آراء عمومی مشروعیت نظام های سیاسی را رقم می زند و در نظام جمهوری اسلامی ایران و بر اساس اصل ششم قانون اساسی امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود.
او در ادامه یادآور شد که برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست مردم است و در جمهوری اسلامی ایران، اداره حکومت و قانونگذاری در چارچوب اصول قانون اساسی با اداره و نظر ملت تعیین می شود.
وی انتخابات را از ابزارهای مهم به منظور گزینش بهترین ها برای اداره امور نام برد و گفت که بر اساس ضوابط مشخص شده در قانون اساسی مردم با حضور خود در صحنه انتخابات، رئیس جمهور مورد علاقه خود را انتخاب می کنند و به این ترتیب حق و سهم خود را در اداره کشور به یک فرد که او را از هر جهت مناسب و همسو با مطالبات، انتطارات و خواسته های خود تشخیص می دهند، تفویض می نمایند.
«آزاد» اضافه کرد: از اینرو هر چقدر میزان حضور مردم در انتخابات پرشورتر باشد فرد انتخاب شده بهتر می تواند در عرصه های داخلی و بین المللی نیاز و خواسته مردم را تامین و برآورده سازد.
وابسته فرهنگی کشورمان در شانگهای در ادامه یادآور شد: در حقیقت میزان حضور گسترده مردم در انتخابات مشروعیت نظام سیاسی را بالا برده و همین امر سبب می شود تا قدرت چانه زنی در عرصه داخلی و خارجی را برای تحقق وعده ها و برنامه های رئیس جمهور در اداره امور افزایش یابد و امور هم به سهولت و سرعت انجام شود.
«آزاد» در عین حال تاکید کرد که حضور پرشور و فعالانه مردم در انتخابات و هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن، آن ضامن امنیت ملی کشور در عرصه های بین المللی است.
وی در ادامه سخنان خود به نقش ایرانیان مقیم خارج از کشور در آینده تصمیم گیریهای کشور هم اشاره کرد اما قبل از آن، تعریفی کوتاه از مهاجرت ارائه داد.
«آزاد» گفت که مهاجرت پدیده مهم و پیچیده ای است که انجام آن بسترها، زمینه ها و دلایل مختلفی دارند که از آن جمله می توان به موضوعات سیاسی، اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و... اشاره کرد.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی کشورمان اظهار داشت که بطور معمول این مهاجرتها در میان نخبگان، اندیشمندان علمی، سیاسی، افتصادی، فرهنگی و... رخ می دهد و هر چقدر دولت ها در از بین بردن بسترها و زمینه های مهاجرت ناکام باشند، به طور حتم بر افزایش مهاجرت ها نیز افزوده خواهند شد.
به گفته وی، چنانچه دولت ها زمینه ها و عللی که موجب مهاجرت می شود را از میان بردارند نه تنها مهاجرت تا حد زیادی کاهش می یابد بلکه این روند معکوس نیز می شود. 
وی یادآور شد که موضوع جذب ایرانیان خارج از کشور در همه تصمیم گیریهای مهم کشور از نکات مهم و قابل توجهی است که باید مورد توجه همه دولت ها بویژه دولت آینده باشد.
وابسته فرهنگی ایران در شانگهای چین یادآور شد: بدیهی است دولت آینده چنانچه بخواهد در رشد، پیشرفت و توسعه کشور موفق باشد می بایست بسترها و زمینه هایی که موجب مهاجرت و فرار مغزها شده را از میان بر دارد و اساسا تفاوت دولت‌ها و حکومت‌های موثر و باثبات با دولت‌ها و حکومت‌های بدون اثر و بی‌ثبات در همین امر نهفته است. 
وی ادامه داد: از اینرو انتظارات ایرانیان خارج از کشور از دولت آینده این است که ضمن توجه به از بین بردن تمامی موارد مورد اشاره، برنامه راهبردی که حلقه مفقوده ای در این زمینه است، طراحی و به اجرا درآورد.
«آزاد» در بخش دیگری از سخنان خود به دولت چین و موفقیت این کشور در اجرای برنامه های مختلف اقتصادی اشاره می کند و می افزاید: بدون شک یکی از دولت های موفق در این زمینه دولت چین است. دولت کمونیستی چین در ابتدای دوران اصلاحات با تدبیر و دوراندیشی و طراحی یک برنامه راهبردی ابتدا به جامعه چینی های خارج (خواچیا) رجوع کرد و با دعوت از آنان برای سرمایه گذاری در سرزمین مادری خود، توانست با جذب سرمایه آنان یعنی 75 درصد از کل سرمایه گذاری های خارجی، اصلاحات را به پیش برده و کشور چین را در عرصه بین المللی قدرتمند سازد.
او تصریح کرد که ایرانی‌های مهاجر و مقیم خارج نیز به طور متوسط از لحاظ موفقیت‌های فردی مانند سطح تحصیلات، موقعیت اجتماعی و فرهنگی و شرایط شغلی و مالی، رتبه بالایی دارند و طبق برآوردهای به عمل آمده، علاوه بر سرمایه های علمی و فناوری، سرمایه های ایرانیان خارج از کشور حدود 2000 میلیارد دلار پیش بینی شده است و جذب حتی یک چهارم آن در دولت آینده کمک شایانی به رشد سریع کشور و توسعه آن منجر خواهد شد. 
«آزاد» یادآور شد که بخش اعظم ایرانیان خارج از کشور از توان علمی و اقتصادی بالایی برخوردار بوده و خواستار آن هستند که در سیاست‌ها و برنامه‌های رشد و توسعه کشور نقش داشته باشند و این فرصت مغتنمی است که دولت آینده بتواند بیش از گذشته از ظرفیت ها و پتانسیل های آنان بهره مند شود.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران 29 اردیبهشت ماه سال جاری به طور همزمان در ایران و خارج از کشور برگزار می شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بهنام آزاد     |     رایزن فرهنگی ایران     |     شانگهای     |     رایزن فرهنگی     |     انتخابات ریاست جمهوری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi