کد خبر : ۴۷۸۴۲۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
هنر ایرانی زینت بخش دائمی موزه تاتارستان شد

مقیم/ مجموعه ای از آثار هنری و دستافرینه های ایرانی به موزه ملی جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه در شهر قازان اهدا شد که قرار است در غرفه ای همیشگی زینت بخش این گنجینه باشد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در جریان مراسم اهدای این آثار به موزه ملی جمهوری تاتارستان که روز شنبه توسط علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول ایران در قازان انجام شد، گلچاچاک نازیپووا مدیر کل این موزه، رئیسان بنیاد های مؤسسه، کارکنان و شماری از علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایرانی حضور داشتند.
نازیپووا با قدرددانی از همکاری سرکنسولگری ایران برای انجام این اقدام فرهنگی که با هدف مستحکم تر کردن پیوندهای مردمی انجام گرفته است، اظهار کرد: وجود این آثار ارزشمند در موزه ملی تاتارستان افتخار است و ما از آنها برای بنیادگذاری غرفه دایمی ایران و برگزاری نمایشگاههای اختصاصی با هدف معرفی بهتر فرهنگ و تمدن ایرانی بویژه برای نونهالان بهره خواهیم برد.
مقام تاتارستانی اظهار کرد: اطمینان دارم که این غرفه در آینده غنی تر و کامل تر خواهد شد. در بسیاری از مراکز تحقیقاتی ما اسناد و کتب دستنویس ایرانی به ویژه مربوط به اشتراک های دو ملت وجود دارد و این امکان، پویایی جدیدی برای گشایش روندی نو در تعاملات هنری و تاریخی این موزه بسیار مهم با تمدن و میراث جاودان ایرانیان محسوب می شود.
اقبالی زارچ سرکنسول ایران در قازان نیز با ارزشمند خواندن حضور چشمگیر فرهنگ دوستان در مراسم اهدای آثار هنری، اظهار کرد: ما دو وظیفه مهم پاسداری از میراث گذشتگان در اشتراکات و تعاملات تاریخی و غنی کردن گنجینه های تاریخ روابط دو طرف را برعهده داریم.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدام امروز به عنوان همکاری همیشه جاری در مسیر توسعه روابط فرهنگی و هنری دو طرف باشد.
سرکنسول ایران پس از توضیح جایگاه صنایع دستی در تاریخ و فرهنگ ایرانیان و ویژگی های سنتی سفره هفت سین، اسناد اهدای اقلام هنری را با نازیپووا مدیرکل موزه ملی جمهوری تاتارستان امضا کرد.
تاتارها از سده ها پیش از شرکای تجاری ایرانیان بوده اند و از جمله قومیت های روسیه در حوزه تمدنی نوروز هستند که این آئین را «ناوریز» می خوانند و با گستردگی و مشابه ایران برپا می دارند. 
تاتارستان با 68 هزار کیلومتر مربع وسعت و سه میلیون و 876 هزار نفر جمعیت در منطقه ولگای روسیه به پایتختی شهر قازان از جمهوری های توسعه یافته این کشور است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تاتارستان     |     ایرانی     |     موزه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi