کد خبر : ۴۷۷۳۲۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
اراده مقامات کویت و عمان بر توسعه مناسبات با ایران

مقیم/ موضع گیری های اخیر مقامات عالی رتبه تعدادی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بار دیگر نشان از دو دستگی در این شورا و علاقه مندی تعدادی از این کشورها برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را ثابت کرد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، اراده سیاسی مقامات کویت وعمان برای توسعه مناسبات با ایران روز به روز نشانه های جدیدی را از خود بروز داده و به رغم اظهارات خصمانه ای که مقامات آل سعود علیه فضای همکاری با تهران اتخاذ می کنند، کویتی ها و عمانی ها رویه جداگانه و مستقلی را از ریاض اتخاذ کرده اند.
مهمترین و جدیدترین گام دولت کویت برای توسعه روابط با ایران پیام تسلیت شیخ صباح الاحمد امیر کویت برای دکتر حسن روحانی رییس جموری اسلامی ایران برای جان باختن معدنچیان استان گلستان بود که نشان از علاقه سران کویت برای در ارتباط بودن با ایران است.
وزیر دربار امیری کویت نیز به تازگی در اظهارتی ضمن تاکید برعلاقه مندی کشورش برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، تعامل سه جانبه کویت عراق و ایران را به سود ثبات منطقه ای دانست.
کویت معتقد است که باید برای تقویت فرصت های اقتصادی خود در سطح منطقه از بازار تجاری ایران و عراق استفاده کند و از کنار فشارهای سیاسی سعودی ها بدون اعتنا عبور کند. 
به گفته شیخ ناصر الصباح وزیر دربار امیری کویت، ایران کشوری مهم برای کویت است و دولت کویت آمادگی دارد تا از راه تعامل و همکاری با تهران، شرایط را برای احیای وضعیت اقتصادی و تجاری و ثبات در منطقه فراهم کند.
اوج این اراده سیاسی برای توسعه روابط ایران با دو کشورعمان و کویت در سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به این دو کشور حاشیه خلیج فارس نیز مشاهده شد.
امیر کویت که توسط رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس که در نشست سران در منامه در ماه دسامبر گذشته جمع شده بودند، مامور شد که وزیر خارجه اش شیخ «صباح خالد الحمد الصباح» را به تهران بفرستد تا تلاش شود کانال گفت و گو میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران به منظور کاهش شدت تنش میان دو طرف ایجاد شود و این اقدام منطقی است و بازتاب دهنده بیداری استراتژیک با توجه به تحولات کنونی در منطقه است و به نفع ثبات این کشورهاست لیکن مسئولان عربستانی رهبران کویتی را در تنگنا قرار دادند زمانی که دست از این طرح شستند و زمانی که وزیر خارجه کویت با مسئولان ایرانی درباره آن مذاکره می کرد، از آن تبری جستند.
از سویی دیگر اعزام حجت الاسلام و المسلمین نوری شاهرودی به عنوان سفیر جدید ایران در مسقط را باید به عنوان یک نقطه عطف در روابط ایران و عمان لحاظ کرد تا بدین ترتیب فصل جدیدی از همکاری های مشترک منطقه ای آغاز شود.
مبادلات تجاری دو کشور و توافق بر سر خرید گاز از ایران نیز به صورت قابل توجهی افزایش یافته است.
شیخ صباح الخالد وزیر خارجه کویت به تازگی طی اظهاراتی تاکید کرد: روابط طبیعی بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس به نفع کشورهای ما و منطقه خواهد بود.
وی همچنین تاکید کرد: ما با تایید شورای همکاری خلیج فارس اقدام به ایجاد زمینه‌های گفت ‌وگو با ایران کردیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و عمان     |     ایران و کویت     |     کویت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
کليه مطالب اين سايت متعلق به پایگاه خبـری تحلیـلی
ایرانیان خارج از کشور می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi